Piše: Bojan Panaotović, novinar, sociolog i direktor Kulturnog centra Novog Sada
Porazom Mila Đukanovića na predsedničkim izborima i konačnim prelaskom DPS-a u potpunosti u opozicione redove do kraja se iskristalisala politička pozornica u Crnoj Gori. Takođe, na osnovu relativno preciznog uvida u snagu političkih partija imamo i jasan uvid u raspoloženje birača i njihovih predstavnika o svim relevantnim pitanjima od interesa za crnogorsko društvo i državu.
U ovom kratkom ogledu cilj nam je da razmotrimo temu eventualnog ulaska Crne Gore u inicijativu Otvoreni Balkan. Novoizabrani predsjednik Jakov Milatović rezolutno je i nedvosmisleno, nedelju dana uoči izbora 2. aprila na debati predsjedničkih kandidata na RTCG naglasio da je on zagovornik ulaska Crne Gore u Otvoreni Balkan. Neko bi rekao da tu stvar treba uzeti sa rezervom jer političari u kampanjama često kažu i ono što ne misle, naročito kada žele da idu u susret većinskom raspoloženju javnog mnjenja.
Naime, sve ranije ankete koje su tretirale stavove građana o potencijalnom ulasku Crne Gore u Otvoreni Balkan pokazale su da su građani većinski raspoloženi pozitivno prema ovom pitanju. Ipak, dvije sedmice nakon pobjede i ostvarenog rezultata od 60%, Jakov Milatović je potvrdio da je u kampanji bio jasan i transparentan i da ostaje zagovornik ulaska Crne Gore u rečenu regionalnu inicijativu.
Ako navedenim činjenicama dodamo jasnu i neupitnu poziciju Abazovićeve URE, DF-a, SNP-a, ako imamo u vidu da su Demokrate od ranije rezerve prema ovoj inicijativi, u poslednjih nekoliko mjeseci evoluirale do stava da „nemaju ništa protiv ulaska Crne Gore u OB“, kao i činjenicu da dio albanskih partija i lidera takođe podržava Otvoreni Balkan, dolazimo do jasne i poprilično precizne računice da se podrška Otvorenom Balkanu i kada je riječ o biračkom tijelu i kada je riječ o partijama koje će biti zastupljene u skupštini nakon 11. juna kreće oko brojke od 66%, odnosno dvotrećinske većine.
Imajući u vidu da je za pozitivne, dobrohotne i dobrosusjedske inicijative uvijek dobro i pravo vrijeme, bilo bi politički racionalno, pragmatično i za crnogorsku ekonomiju korisno da ključni donosioci odluka u ovom momentu, premijer Abazović i novoizabrani predsjednik Milatović, prije početka turističke sezone i novih izbora, donesu odluku o pristupanju Crne Gore Otvorenom Balkanu. Period između inauguracije i novih parlamentarnih izbora je dovoljno dug da bi se ova odluka mogla donijeti. Naravno, jednu ovakvu odluku donosi vlada, ali novi predsjednik svojim autoritetom i legitimitetom može da zacementira ovo pitanje svojom podrškom.
U ovoj inicijativi Crna Gora bi bila u društvu dvije NATO saveznice i jedne neutralne zemlje tako da su naklapanja o nekom ulasku u velikosrpske, Vučićeve čeljusti prevaziđena i smiješna. Benefiti za crnogorski turizam, ekonomiju i pokretljivost radne snage, naročito u sezoni, jasni su svakom ko racionalno razabira.
Ako imamo u vidu činjenicu da su SAD ključni geopolitički činilac na Balkanu, a i u Evropi, suštinsko pitanje je kakav je stav SAD po ovom pitanju i kako će Vašington reagovati na jednu ovakvu odluku. Odgovor glasi- krajnje pozitivno. U nizu afirmativnih i izričitih stavova o Otvorenom Balkanu u poslednjih nekoliko godina, prekjuče smo još jedanput čuli Gabrijela Eskobara koji je ponovio da SAD bez dvojbe podržavaju Otvoreni Balkan.
Time, dakle, Milatović i Abazović, ali i ostali koji zagovaraju ovu ideju, jednim udarcem ubijaju više muva. Najpre, donose dobru odluku za građane Crne Gore i njenu ekonomiju, takođe, u susret izborima donose odluku koju podržava većina birača u Crnoj Gori i na koncu, donose odluku koja korespondira sa raspoloženjem i planovima dominatne svjetske sile!
E nacekaces se da ti CG udje u tvoj Otvoreni Balkan..pa ga ti sa Vucicem prosiruj negdje drugo