Ozbiljan propust ASK-a i dalje nekažnjen: Privatna firma iz Srbije imala uvid u matične brojeve svih crnogorskih funkcionera
Vrhovnom državnom tužilaštvu (VDT) sredinom septembra je podnijeta krivična prijava protiv direkotrice Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) Jelene Perović i NN ovlašćenih lica iz ASK-a, zato što su protivzakonito dozvolili novosadskoj firmi „Prozone“ da ima uvid u podatke svakog crnogorskog funkcionera, počevši od Vlade i Skupštine, pa do službenika koji su u obavezi da dostavljaju imovinski karton Agenciji za sprječavanje korupcije.
Da bude slikovitije, firma iz druge države je imala uvid u matične brojeve, ali brojeve telefona, podatke o pokretnoj i nepokretnoj imovini, računima u banci, crnogorskog premijera, predsjednika države, šefa parlamenta, ministara, poslanika… Krivična prijava je završila u Osnovnom državnom tužilaštvu, ali do danas se praktično ništa nije uradilo po ovom pitanju.
Advokat iz Podgorice Nikola Angelovski podnio je u septembru krivičnu prijavu Vrhovnom državnom tužilaštvu, te zatražio da se ispitaju odgovorni za ovaj propust, jedan od najvećih od osamostaljivanja Crne Gore.
Kako je sve počelo
Umjesto da apsolutno zaštiti prostor sa podacima crnogorskih funkcionera, ASK je dala pristup novosadskoj firmi Prozone, koja je tako imala uvid u podatke pojedinačno svakog crnogorskog funkcionera, počevši od Vlade i Skupštine, pa do službenika koji su u obavezi da dostavljaju imovinski karton Agenciji za sprječavanje korupcije. Opravdano se postavlja pitanje, ko će zbog iznošenja ličnih podataka mimo naše države da odgovara? Odgovor na ovo pitanje moraće da daju nadležni jer je, kako saznajemo, sve više funkcionera spremno na podnošenje pojedinačnih tužbi.
Agencija za zaštitu ličnih podataka je utvrdila da su informacije od crnogorskim funkcionerima obrađivane u van Crne Gore, te jasno saoptila da je Agencija za sprječavanje korupcije, na čijem je čelu Jelena Perović, prekršila zakon. Prosto govoreći, svi podaci koje je imala Agencija za sprječavanje korupcije bile su, zbog velikog propusta, vidljive i privatnoj firmi iz Novog Sada, koja je “servirane na tacni” imala informacije o svim crnogorskim funkcionerima, ali i članovima njihovih domaćinstava.
Shodno zakonu, svi crnogorski funkcioneri su dužni da periodično dostavljaju izvještaje ASK-u, pokretnoj i nepokretnoj imovini, visini primanja, zaduženju u banci i niz drugih informacija, kako ličnih, tako i članova svoje porodice. U sve ove podatke, kao i u podatke o matičnim brojevima, ali i brojevima telefona, propustom, ASK-a, uvid je imala i firma Prozone iz Novog Sada. Sa ovom firmom ASK posluje od 2016. godine. Iako se dugo ova dokumentacija skrivala od javnosti, tek nedavno je, na osnovu slobodnog pristupa informacijama, dostavljena advokatu Nikoli Angelovskom.
Odmotavanje klupka
Klupko je počelo da se odmotava prije nešto više od godinu, kada je MANS podnio zahtjev za inspekcijski nadzor ASK-a, kako bi se utvrdilo da li je bilo ko, izuzev Agencije za sprječavanje korupcije, imao pristup podacima funkcionera.
“MANS je došao do saznanja da je Agencija za sprječavanje korupcije, bazu podataka javnih funkcionera, sa ličnim podacima funkcionera i sa njima povezanih lica proslijedila kompaniji Prozone iz Novog Sada, sa kojoj je zaključen ugovor o nabavci usluge održavanja aolikativnog softvera ASK-a, a sve bez prethodno pribavljene saglasnosti Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama”, navodi se u prijavi.
Takođe, naglašava se da je hard disk sa ličnim podacima dostavljen inostranoj firmi, što je suprotno propisanim uslovima koji se tiču obrade ličnih podataka.
Agencija za zaštitu ličnih podataka utvrdila nepravilnosti
Da je istina da su podaci funkcionera bili dostupni firmi „Prozone“, utvrdila je i Agencija za zaštitu ličnih podataka, na sjednici u septembru prošle godine.
Tada su donijeli odluku o zabrani iznošenja podataka.
“Zabranjuje se Agenciji za sprječavanje korupcije povjeravanje poslova obrade i iznošenje ličnih podataka iz infomrativnog sistema privrednom društvu Prozone, sa sjedištem u Novom Sadu, suprotno Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti”, piše u zaključku sa sjednice Agencije za zaštitu ličnih podataka.
Zatim je ova Agencija, uputila i Povjereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu ličnih podataka o ličnosti Srbije, da, shodno nadležnostima, provjeri da li firma „Prozone“ ima pristup bazi podataka iz Crne Gore.
Povjerenik iz Srbije je posptupio po zamolnici, a nakon nadzora nedvosmiselno je utvrđeno da firma Prozone ima pristup svim podacima. I ne samo to, postojala je čak i mogučnost da ova firma briše dijelove dokumentacije.
Zbog svega je naloženo firmi „Prozone“ da ispravi grešku, te da pristup ovakvim podacima na aplikaciji isključivo ima ASK, a shodno ugovoru, pomenuta frima je dužna da do isteka ili raskida ugovora, pa narednih deset godina ne iznosi nikakve informacije u javnost u vezi sa ovim podacima.
Konstatovano je i da ASK nema sačinjen ugovor u pisanoj formi o povjeravanju poslova obrade i prenosa ličnih podataka sa Prozone kao obrađivačem koji je shodno ugovoru o javnoj nabavci morao da sačini prilikom povjeravanja poslova obrade, niti je pribavljena neophodna saglasnost.
ASK se pravda
Direktorka ASK-a Jelena Perović pravdala je ovaj propust činjenicom da je Ministarstvo pravde Crne Gore sa Agencijom za borbu protiv korupcije Republike Srbije još 2015. potpisalo protokol o ustupanje “Source code” u cilju uspostavljanja informacionog sistema Agencije za sprječavanje korupcije Crne Gore.
Zbog toga, dodaje Perović, ASK nije imala obavezu pribavljanja saglasnosti, kao ni obavezu sklapanja ugovora. Ističe i da sumnja u kontrolore Agencije za zaštitu ličnih podataka jer prilikom nadzora nisu zahtijevali da vrše uvid u Protokol.
Prigovori ASK-a su odbijeni, te je napravljen aneks kojim su ispravljene nepravilnosti.
(Adria.tv)