Ovo su odluke sa 58. sjednice Vlade Crne Gore

0

Vlada je na danas održanoj 58. sjednici, kojom je predsjedavao potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić, usvojila Informaciju o zaključivanju Ugovora o prenosu kreditnih sredstava koja su obezbijeđena iz aranžmana zaključenog između Vlade Crne Gore i Evropske investicione banke za potrebe finansiranja projekta „Unapređenje sistema za upravljanje otpadnim vodama u Opštini Mojkovac“. Projekat obuhvata radove na unapređenju sistema za upravljanje otpadnim vodama na način što će biti izgrađena nova i rekonstruisana postojeća kanalizaciona mreža i izvršena adaptacija i unaprijeđenje rada postojećeg postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. S tim u vezi, Vlada je dala saglasnost da se, iz Finansijskog ugovora za projekat „Vodosnabijevanje i otpadne vode u Crnoj Gori“, Opštini Mojkovac proslijedi do 1,5 miliona eura, u vidu kredita, za finansiranje navedenog projekta. Vrijednost projekta je 4,2 miliona eura, od čega je iz investicionog granta WBIF obezbijeđeno 2,9 miliona eura, a iz kredit EIB 1,5 miliona eura. Takođe, Vlada je prihvatila tekst Ugovora o prenosu kreditnih sredstava. Evropska investiciona banka (EIB) obezbijedila je 2008/2009. godine Crnoj Gori finansijski okvir od 57 miliona eura za finansiranje izgradnje i rekonstukcije komunalne infrastrukture u crnogorskim opštinama koji je realizovan kroz nekoliko kreditnih aranžmana namijenjenih rješavanju problema komunalne infrastrukture u crnogorskim opštinama. Do sada su realizovani ili se realiziju projekti u više crnogorskih opština, a vrijednost do sada zaključenih ugovora o prenosu kreditnih sredstava sa Glavnim gradom Podgorica, Prijestonicom Cetinje i opštinama Andrijevica, Bijelo Polje, Nikšić, Pljevlja, Rožaje i Ulcinj iznosi 33.9 miliona eura, od čega je utrošeno oko 30 miliona.

Usvojen je Polugodišnji izvještaj o radu Operativnog tima za borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama za period od 1. aprila do 1. oktobra 2024. godine. Kako se navodi u Izvještaju, od ukupno 27 postavljenih zaključaka 24 zaključka su u potpunosti realizovana (88.9% uspešnosti), što ukazuje na visok stepen posvećenosti Operativnog tima, jedan zaključak je djelimično realizovan što znači da su aktivnosti započete, ali nijesu u potpunosti završene, dok su dva zaključka ostala nerealizovana, što, kako se navodi, može ukazivati na proceduralne izazove ili složenost određenih situacija. Kao ključne teme i aktivnosti u izvještajnom periodu ističu se:

  • Unapređenje institucionalnog odgovora na nasilje – Većina zaključaka se odnosi na smjernice za postupanje i konkretan odgovor u razmatranim situacijama – cilj je osigurati da se žrtvama nasilja pruži odgovarajuća podrška i eliminiše ponavljanje nasilja i institucionalnih propusta.
  • Poboljšanje zdravstvenih uslova za žrtve nasilja – Tim je inicirao preporuke da žrtve nasilja dobiju prioritetne usluge u zdravstvenim ustanovama i naglasio važnost psihološkog stanja žrtava, naročito djece. Ova mjera ima za cilj osiguranje brže i efikasnije podrške za žrtve nasilja.
  • Inspekcijski nadzori – zatraženi su inspekcijski nadzori u slučajevima gdje postoji sumnja na neadekvatno postupanje. Ova mjera teži utvrđivanju individualne odgovornosti službenika, koja u budućem treba da utiče i u smislu generalne prevencije kod profesionalaca.

U Izvještaju je navedeno i da je kroz saradnju sa centrima za socijalni rad, zdravstvenim institucijama, policijom, tužilaštvom i sudstvom, Operativni tim realizacijom velikog broja mjera pokazao snažnu posvećenost poboljšanju institucionalnog odgovora na nasilje. Implementacija tih mjera osigurava da se zaštita prava i sigurnost žrtava postavljaju kao prioritet, uz kontinuiranu podršku u svakom koraku institucionalnog procesa.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.