Otvara se prvi hotel za pčele u Beogradu

0

Mnogi ljudi se plaše pčela, a zapravo treba da se plašimo njihovog izumiranja jer su od ključnog značaja u lancu ishrane.

Pčele oprašuju više od 80 odsto biljaka koje koristimo u ishrani i zahvaljujući tome jedemo jabuke, breskve, šljive, pijemo kafu i imamo i med. Medonosna pčela je zaštićena i zakonom, a najnegativnije na ova sitna i nevjerovatna bića utiču intenzivna poljoprivreda, upotreba pesticida, klimatske promjene, kao i pojava patogena i parazita.

Pčele hrane svijet
Putovanje pčele od cvijeta do cvijeta ne djeluje kao značajan doprinos, ali kada taj proces pomnožimo sa nekoliko desetina hiljada – koliko prosječna košnica ima pčela – dobijamo isto toliko oprašenih biljaka koje upotrebljavamo za prehranu.

Unose boje
Mnogi baštovani postavljaju košnice specijalno da bi svoje bašte obogatili lijepim, zdravim cvjetovima koji se brzo množe, prenose mediji. Njihov izbor najčešće su biljke koje cvjetaju tokom svih godišnjih doba, osim zime, jer pčele tako imaju dovoljno dug pristup da ispune pun ciklus uzajamnog djelovanja.

Daruju med
Većina pčelara hobista uzgaja košnice iz čiste fascinacije ovim nevjerovatnim bićima. Ali jasno je da je ukus čistog meda značajna nagrada koju kao znak zahvalnosti dobijaju od svojih pčela. Svaka pojedinačna pčela radilica ima „kapacitet” da proizvede 1/12 kašike meda. Kada uzmemo u obzir da jedna košnica broji više od 60.000 pčela, to već postaje količina vrijedna pažnje. Fascinantan je i broj cvjetova neophodnih za proizvodnju meda. Za pola kilograma meda potrebno je da se cvijet posjeti čak dva miliona puta.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.