Otorinolaringologija biser među medicinskim disciplinama

0

Otorinolaringologija (ORL) je biser među medicinskim disciplinama, a prvi kongres otorinolaringologa Crne Gore sa međunarodnim učešćem pruža priliku za razmjenu iskustava i savremenih metoda, doprinoseći unapređenju stručnosti i jačanju prijateljskih i profesionalnih veza među kolegama iz regiona i cijele Evrope.

To je poruka sa prvog  Kongresa otorinolaringologa Crne Gore sa međunarodnim učešćem, koji je organizovalo Udruženje otorinolaringologa Crne Gore povodom 30 godina postojanja u Budvi.

Predsjednik Udruženja ORL Crne Gore dr Elvir Zvrko podsjetio je da se počeci razvoja otorinolaringologije u Crnoj Gori vezuju za ime doktora Dimitrija Vujovića, značajan doprinos daje doktor Uroš Vukčević, pa doktor Vuković.

„Udruženje otorinolaringologa Crne Gore nastavlja rad Sekcije ORL Društva ljekara Crne Gore, osnovane 1994. godine. Preregistracijom 2007. godine, u skladu sa novim zakonskim propisima, promijenili smo ime i usvojili nove statute, čime je Udruženje otorinolaringologa Crne Gore dobilo novu strukturu. Prvi predsjednik Udruženja bio je dr Momčilo Otašević, koji, nažalost, više nije među nama, ali zaslužuje da ga se prisjetimo i odamo mu počast“, naveo je Zvrko.

Kazao je da je od 1995. do 2000. godine Udruženje vodio dr Jevrem Nedić, od 2000-2003. godine dr Miroljub Todorović, od 2003—2006. dr Mišo Pejaković, a od 2007-2018. godine dr Vladan Knežević.

„Velika mi je čast što sam od 2018. godine na čelu našeg Udruženja. Svi smo tokom proteklih godina dali svoj doprinos njegovom razvoju. U protekle tri decenije imali smo različite strukture u predsjedništvu Udruženja, i ovom prilikom želim odati poštovanje svim kolegama koji su svojim radom doprinijeli njegovom razvoju“, rekao je Zvrko.

Kazao je da Udurženje danas ima 58 redovnih članova, 38 specijalista, 12 penzionera, osam specijalizanata i dva pridružena člana.

„Na Skupštini Udruženja otorinolaringologa 2000. godine, održanoj na Cetinju, donesena je odluka da se za počasne članove izaberu prof. dr Danilo Radonjić, prof. dr Miodrag Jovanović, prof. dr Gojko Stojčić i dr Miomir Mugoša, koji su dali značajan doprinos razvoju otorinolaringologije u Crnoj Gori i rastu našeg Udruženja“, rekao je Zvrko.

Ukazao je da je Udruženje otorinolaringologa Crne Gore danas članica Međunarodne asocijacije ORL udruženja, kao i Balkanskog udruženja otorinolaringologa.

„1996. i 1997. godine imali smo skupove vezane za vrtoglavice i za tonzilarni problem. 2007. godine organizovali smo prvi simpozijum ORL  Drugi i treći simpozijum, održani 2010. i 2011. godine, organizovani su u saradnji sa kolegama iz Rima, a 2012. smo održali zajednički stručni sastanak sa kolegama iz Francuske. Takođe, posebnu pažnju posvećujemo kolegama koji rade u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, kako bismo im približili problematiku liječenja tumora glave i vrata“, rekao je Zvrko.

Prema njegovim riječima, doprinos razvoju otorinolaringologije u Crnoj Gori daje i dr Vesna Džuverović, koja tradicionalno organizuje ‘Audiološke dane’ u Pljevljima, fokusirane na teme iz audiologije.

„Godine 2019. smo, u saradnji sa Američko-austrijskom fondacijom, ponovo organizovali simpozijum sa predavačima iz Austrije, što je bio značajan događaj. Tokom pandemije COVID-a, naše Udruženje je dalo svoj doprinos kroz pomoć Nacionalnom koordinacionom tijelu i izradu vodiča za postupanje sa pacijentima. Organizovali smo online i hibridne sastanke kako bismo nastavili sa edukacijom i podrškom našim članovima“, naveo je Zvrko.

Kazao je da su prošle godine, na 8. simpozijumu u Petrovcu, obećali da ćemo 30. rođendan Udruženja obilježiti organizacijom Kongresa otorinolaringologa Crne Gore.

Direktor Kliničkog centra Crne Gore dr Aleksandar Radović istakao je da Kongres ORL sa međunarodnim učešćem pruža mogućnost za razmijenu iskustva, saznanja i savremenih metoda koje se primjenjuju u liječenju širokog spektra oboljenja – od bolesti uha i poremećaja sluha, preko oboljenja nosa i sinusa, do kompleksnih poremećaja glasnica i tretmana različitih vrsta tumora glave i vrata.

„Ovaj skup potvrđuje posvećenost kontinuiranom obrazovanju i dobija dodatnu podršku renomiranih kolega iz inostranstva, što dodatno jača pravce rada i djelovanja naše struke. Želim da ovaj kongres bude prilika da unaprijedimo svoje znanje, ali i da učvrstimo prijateljske veze sa kolegama iz drugih zemalja i regiona Evrope.“, rekao je Radović.

Akademik Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU) Goran Nikolić izrazio je zadovoljstvo što CANU, sada smještena u novim, modernizovanim prostorijama u Beogradskoj ulici, raspolaže savremenim uslovima za organizaciju različitih naučnih i kulturnih aktivnosti.

„Spremni smo da svojim iskustvom doprinesemo svim aktivnostima vašeg društva, a isto tako i da nešto novo naučimo. S obzirom na to da smo svi u akademiji svi vremešni, dobro bi nam došlo i malo osvježenja,“ poručio je Nikolić.

Predsjednik Asocijacije za preventivnu pedijatriju Crne Gore dr Nebojša Kavarić, istakao je tri područja na kojima zajedno sa Udruženjem ORL mogu raditi u oblastima prevencije i ranog otkrivanja oboljenja kod djece.

„Prevencija i rana detekcija ovih poremećaja predstavljaju ključ za optimalan razvoj djece i njihovih komunikacijskih vještina. Multidisciplinarni pristup u liječenju plućnih i alergijskih oboljenja i stanja. Zajedničkim radom stručnjaka iz oblasti ORL i pedijatrije možemo postići značajne rezultate u prevenciji i kontroli ovih problema“, naveo je Kavarić.

Prema njegovim riječima, edukacija roditelja o važnosti očuvanja zdravlja uha, grla i nosa je važna i potrebno je zajednički raditi na podizanju svijesti o preventivnim mjerama i sprječavanju ranih mehanizama za pojavu ovih oboljenja.

Ukazao je da su trud i rad Asocijacije prepoznati i na evropskom nivou, navodeći da je Asocijacija na čijem je čelu primljena u Evropsku pedijatrijsku akademiju.

„Ova čast dodatno nas motiviše, posebno pred predstojeći Evropski pedijatrijski kongres u junu, gdje će ORL sekcija imati istaknutu ulogu“, istakao je Kavarić.

Doktor iz Turske Mahmut Tayar Kalcioglu održao je predavanje na temu „Otorinolaringologija u 21. vijeku“.

Istakao je važnost ovakvih događaja za unapređenje međunarodne saradnje u oblasti medicine.

„Ovo je izuzetno važan događaj jer nam pruža priliku da razmijenimo iskustva i znanja sa kolegama iz različitih zemalja. Kroz diskusije i prezentacije upoznajemo se s najnovijim metodama i tehnologijama u otorinolaringologiji koje se primjenjuju širom svijeta. Ovakvi skupovi omogućavaju stvaranje trajnih prijateljskih i profesionalnih veza koje doprinose ne samo unapređenju struke, već i stvaranju zajedničkih projekata koji mogu značajno unaprijediti zdravstveni sistem u našim državama,” istakao je Kalcioglu.

Predsjednica Ljekarske komore Crne Gore dr Žanka Cerović kazala je da se crnogorska otorinolaringologija, od skromnih početaka, razvila u značajnu kliniku koja danas predstavlja bazu za stručno usavršavanje mladih kadrova.

„Ti mladi ljudi su budućnost i napredak ove grane medicine, na dobrobit građana Crne Gore“, istakla je Cerović.

Naglasila je značaj ovakvih skupova koji kroz razmjenu iskustava i spajanje novih znanja doprinose boljem definisanju smjernica i sagledavanju izazova savremene otorinolaringologije.

„Od naredne godine, Ljekarska komora Crne Gore će podržati dalji razvoj i stručno usavršavanje svojih članova. Na nedavnom skupu u Briselu, kojem sam prisustvovala kao predstavnica Komore, pokrenuli smo proceduru za prijem u najstarije evropsko udruženje specijalista Evrope. Očekujemo da ćemo od aprila 2025. godine postati pridruženi član ovog udruženja“, rekla je Cerović.

Ovim članstvom, kako je pojasnila, crnogorski ljekari će imati pristup međunarodnim edukacijama, što će značajno unaprijediti kvalitet zdravstvene zaštite u državi i omogućiti im ravnopravno učešće sa kolegama širom Evrope.

Pomoćnica sekretara Sekretarijata za zaštitu imovine Opštine Budva, Blanka Đurašević, kazala je da je organizacija ovakvih događaja izuzetno kompleksan posao i zahtjeva uključenje šire društvene zajednice.

„Opština Budva uvijek podržava organizaciju ovakvih i sličnih skupova. Ovo je prvi kongres ORL koji se održava u Budvi, koji okuplja eminentne stručnjake kako iz naše države, regiona, pa i iz država Evrope. Nadam se da će učesnici skupa postaviti nove standarde u medicini, kao i da će postaviti koncept samog kongresa“, navela je Đurašević.

Na kongresu, koji će trajati do 3. novembra, je prisutno više od 100 učesnika iz Crne Gore, Srbije, Turske, Bosne i Hercegovine, Belgije, Kosova i Slovenije.U stručnom dijelu Simpozijuma biće održano oko 60 predavanja a posebno vezano za liječenje oboljenja uva i oštećenja sluha, oboljenja nosa i sinusa, različitih poremećaja glasnih žica kao i tumora glave i vrata, kao i iz pedijatrijske otorinolaringologije.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.