“Osvježilo”: Na Aerodromu zaposlili predsjednika mladih DPS-a iz Zete!
Svedoci smo, prethodnih dana, medijske ofanzive eksponenata bivšeg režima na javno preduzeće Aerodromi CG.
Optužbe se kreću u pravcu kako dio sadašnjeg rukovodstva, koncentrisanog u Bordu direktora, sa pojedincima angažovanim sa strane, žele da prebace kontrolu nad ovom firmom državi Srbiji. Pošto su izneseni stavovi više nego dramatični i izgovoreni u jednom histeričnom tonu, redakcija portala Borba odlučila je da se posveti istraživanju ove teme i obavila je razgovor sa osobama koje su već godinama unazad upoznati sa dešavanjima u ovom privrednom subjektu.
Svi naši sagovornici se slažu da je ovo javno preduzeće bilo i ostalo plijen za namirivanje interesa SD i DPS. Skoro 3/4 zaposlenih pripada aktivistima ove dvije stranke i dio su mreže “jedan zaposlen, četiri glasa”.
Na Aerodromima CG je u radnom odnosu preko 800 ljudi, dok je recimo, u Budimpešti, koja ima najveći promet letova u regionu, zaposleno “svega” oko 350 članova osoblja. Sve poslove koji su u vezi sa ovim javnim preduzećem, od taksista koji mogu da stoje ispred i preuzimaju putnike do održavanja hortikulture u okruženju centralne zgrade, imaju isključivo firme koje su otvoreni finansijeri pomenute političke grupacije.
Dakle, u pitanju je ustanova koja služi egzistencijalnom situiranju provjerenih kadrova bivšeg režima kao i izvlačenju finansijskih sredstava za njihovu ličnu i političku korist.
Koliko se beskrupulozno iživljavalo nad ovim javnim preduzećem govori i činjenica da, kada je u martu mjesecu 2021., izabran novi Bord direktora, zatekao je milionski minus u poslovanju, kao i lažirane bilanse u finansijskim izvještajima za prethodne godine, a na računima nije bilo sredstava ni za čitavu bruto platu.
Po riječima naših sagovornika, novoizabrano rukovodstvo je krenulo da uspješno stabilizuje funkcionisanje Aerodroma.
Naplatili su devet miliona evra potraživanja na ime duga, počeli su da podižu broj letova kojih tokom prvih mjeseci ove godine gotovo da nije ni bilo, da bi danas, bez ruskog i bjeloruskog tržišta, te uprkos okolnostima pandemije COVID, ostvarili 50% letova i 43% prihoda u odnosu na rekordnu 2019.
Dovedeni su novi letovi, izmireni doprinosi i porezi za plate, počela je izrada nove sistematizacije radnih mjesta i drugih internih akata, uklonjeni su najnotorniji predstavnici starog režima sa rukovodećih funkcija. I ako je planom poslovanja za ovu godinu predviđen gubitak od 4 miliona evra, ona će se završiti u najgorem slučaju sa nulom, a vjerovatnije sa blagom dobiti. Projektovani prihodi za ovu godinu su ostvareni već do kraja septembra.
Međutim, i ako je djelovalo da situacija oko Aerodroma CG ulazi u mirnu zonu, stvari se pogoršavaju nakon izbora Gorana Jandreoskog za novog Izvršnog direktora, na direktno insistiranje Zorana Radunović državnog sekretara u Ministarstvu za kapitalne investicije, a koji su, inače, dugogodišnji poznanici.
Jandreoski je bio funkcioner aerodroma u Skoplju, i ako je tu informaciju mudro prikrivao dok nije imenovan na postojeću dužnost. Od tada kreće opstrukcija poslovne strategije Borda direktora i kontinuitet politike, njegovog ozloglašenog prethodnika.
Reanimirani su kadrovi starog režima koji sada uživaju njegovo povjerenje, zapošljavaju se i dalje prominentni pripadnici SD i DPS (kao što je recimo predsjednik mladih DPS u Zeti), nije riješen status bivšeg rukovodstva, nisu podignute prijave protiv falsifikatora poslovnih bilansa iz 2019/20., izbjegava se nova sistematizacija, nije presječena finansijska infuzija političkim subjektima preko firmi koje posluju sa ovim javnim preduzećem.
Danas kad bi neko pogledao Aerodrome CG, ne bi mogao da zaključi da li su se bilo kakve promjene desile u CG. Zato i ne treba nikog da iznenadi što je na nedavnoj utakmici KK Budućnost, Goran Jandreoski viđen u društvu Dragana Bokana.
Očigledno je da Izvršni direktor, trenutno stanje u CG doživljava kao privremeno, te da očekuje da će se njegovi prijatelji ponovo dokopati političke moći i time mu obezbijediti sigurnost.
Sagovornici Borbe, kažu da je Bord direktora već nekoliko puta htio da otvori temu zbog nezadovoljstva radom Izvršnog direktora, ali da je svaki put spriječen molbom ili pritiscima državnog sekretara Radunovića.
Situacija je trenutno takva da je članovi Borda odlučni i da po cijenu svoje smjene razriješe trenutne odnose.
Ključno pitanje je, koji su razlozi zbog kojih Zoran Radunović do krajnjih granica pristaje da kompromituje sebe zaštitom svog neodbranjivog prijatelja i održavanjem u moći protivnika Vlade čiji je član?
Jedan od mogućih odgovora može biti kako je Radunović na vrijeme shvatio da u Izvršnoj vlasti ne postoje mehanizmi subordinacije, te da svako može da locira dio interesa kojim bi namirio sopstvene potrebe. Pošto je svjestan da njegova karijera u politici neće dugo potrajati odlučio je da uradi ono što je najkorisnije za sebe.
Sjetio se svog prijatelja iz Skoplja koji je radio za turski “TAV Airports Holding”, a koji su još za vrijeme mandata Danila Orlandića iskazali ambiciju da postanu koncesionari Aerodroma CG.
Dakle, čitava neurotična priča o strahu da Srbija ima pretenzije nad Aerodromima CG, služi kako bi se pririkrila prava igra i pozadina svega, a to je eventualna materijalna dobit tri bivša i sadašnja činovnika.
Po riječima naših sagovornika, Vladimir Dobrosavljević, koji je najviše prozivan ovih dana u opozicionim medijima, služi kao povod jer je dugogodišnji saradnik Andrije Mandića i Nove srpske demokratije, da bi se spriječio pokušaj rešavanja zaista ozbiljnih tema i kadrovskih rešenja za poslovnu politiku ovog javnog preduzeća i eventualno izazvala podela u Bordu Direktora, koji je jedino ovlašćen da odlučuje o strateškim pitanjima.
Kako kažu, Dobrosavljević je redovno podnosio izvještaje o svim svojim aktivnostima upravo Izvršnom direktoru, te da je pokrenuo niz inicijativa u CG i region, koje nisu realizovane zbog nezanteresovnosti nadležnog lica. Takođe potpuno je očigledno da je njegov ugovor o djelu mogao da dospije u javnost samo uz pomoć Janderoskog ili njegovih najbližih saradnika, čime se dalekosežno kompromituje poslovna etika ove firme.
U kontekstu medijskog odvraćanja treba posmatrati i iskričav istup Petra Radulovića, zamjenika Izvršnog direktora, i mnogo poznatijeg kao člana uže familije renesansnog poslanika PzP, Branka Radulovića, kojom se obećava borba do poslednjeg daha u odbrani crnogorskog neba.
Ovaj verbalni omaž bitke za Britaniju, posledica je, smatraju naši sagovornici, njegovog nesnalaženja i neovladavanja procesima firme u kojoj radi, ali i time što je objekt za tendenciozno i neutemeljeno bildovanje ambicija od strane svog šefa.
Sve u svemu, događaji u Aerodromi CG, očigledno su potpuno drugačiji od onog kakvim ih predstavlja usplahirena opozicija. Očito je da Vlada Cg mora ozbiljnije da se pozabavi šta rade pojedini njeni predstavnici, i da li je njihova lična pohlepa važnija od javnog interesa. Do tada bićemo prinuđeni da javnosti razotkrivamo prave razloge ovakvog ili sličnog uznemiravanja.
Ništa novo u drzavu Danskoj…
da nažalost, iztražite malo i u zdravu priču od ToMne da vidite kolko tu popisivača dps je odmah primljeno…
Mnogi se nadaju povratku mrtvaca, samo mi nije jasno sta rade na pozcijama u sadasnjoj vlasti. To je vec pitanje kakvi smo mi
Ovaj tekst je dokaz da de radi o fasistickom portalu. Stalno alarmiranje gdje je ko zaposlen iz koje partije je cisti fasizam. Da vlast zaposljava u glavnom svoje je razumljivo. Ali da postoji javni medij koji alarmira i progoni nekoga iz bivse vlasti je cisti fasizam. Pa jes li do juce bili nezaposleni svi koji su sada na vlasti? Ovo je dno dna. Jad.
Sto radi saradnik PR-a aerdroma….aoooooo