Ostvarenje u karijeri sajber bezbjednosti, kontinuirano usavršavanje i etički kompas

0

Kratka predavanja pod nazivom „Moja karijera u sajber bezbjednosti“ održana su na Univerzitetu Crne Gore. Iskusni stručnjaci iz oblasti sajber bezbjednosti govorili su o svom karijernom putu, upečatljivim iskustavima u radu, uz savjete mladima koji kreću ovim putem. Predavanja su održali Radosav Puzović, Branko Džakula i Zlatko Stijepović. Profesor Igor Đurović, naučni direktor Ulysseus Inovacionog haba za sajber bezbjednost na Univerzitetu Crne Gore, otvorio je skup kratkim uvodom o Ulysseus-u i aktivnostima koje su pokrenute od početka ove godine.

Poruke koje su se mogle čuti odnose se na mogućnosti da studenti ostvare uspješnu karijeru učeći na našem univerzitetu, upuštajući se u poslovne izazove što ranije i kontinuirano se usavršavajući putem dostupnih kurseva i materijala.

Branko Džakula je govorio o svojim počecima i radu uz iskusne kolege kada se krupnim koracima napreduje. Ohrabrio je studente da, ukoliko poznaju makar polovinu zahtjeva jednog posla, ne oklijevaju već da se odvaže i prijave, a onda da prionu na učenje onoga što je još uvijek nepoznato. Govorio je o brojnim problemima sa kojima se naročito mladi danas susreću zbog neadekvatnog čuvanja podataka na internetu što je dodatno pojačano pojavom deep fake medija zasnovanih na vještačkoj inteligenciji, kojima se želi kompromitovati ličnost pojedinca a u cilju izvlačenja materijalne koristi. Naglasio je važnost snaženja etičke dimenzije u obrazovanju jer etičnost pravi razliku između onog ko zloupotrebljava tehnologiju i onoga ko želi da je koristi na dobrobit društva.

Radosav Puzović je podijelio sjećanja na početke računarstva i održavanja računarskih sistema na univerzitetu i  poznate profesorekoji su kasnije ostvarivali pozicije u najjačim svjetskim kompanijama. Istakao je da su mu u karijeri mnogo značili pravi izvori informacija i znanja, koje je primarno nalazio na sajtovima Harvarda i Stenforda, ali dragocjeno je bilo i učenje kroz CISCO akademije.

Zlatko Stijepović je dao osvrt na prihvatanje različitih poslovnih izazova, od javnog sektora, preko finansijskog, do velikih revizorskih kompanija i na kraju samostalne preduzetničke karijere. Takođe je istakao važnost kontinuiranog učenja i usavršavanja, ali i lične predispozicije ka ovom poslu u kojem se stalno promišlja o potencijalnim izvorima rizika. Istakao je promjenu u koncepciji poslovanja koja je na djelu u eri digitalizacije, gdje IT stručnjak nije pojedinac u nekom odvojenom sektoru preduzeća već ključni faktor u osmišljavanju i obezbjeđivanju svih poslovnih procesa.

Branka Žižić, projektna menadžerka Ulyssuesa na Univerzitetu Crne Gore, upoznala je prisutne studente sa daljim mogućnostima koje su za njih otvorene kroz besplatnu trodnevnu edukaciju koju će -7. juna na Elektrotehničkom fakultetu voditi Branko Džakula a za koju se studenti još uvijek mogu prijaviti ovdje. Takođe ih je upoznala i sa projektom Cyber Challenge Lab u okviru kojeg će studenti moći da razvijaju svoja kreativna rješenja za probleme koje će definisati sa mentorima iz privrede, što će uskoro biti najavljeno sa više detalja.

Gost sa Univerziteta u Prištini, Krenar Kepuska, održao je predavanje na temu Practical perspective ofsocial engineering in the context of cyber security, aimed for University students .

Ulysseus Inovacioni hab za sajber bezbjednost Univerziteta Crne Gore nastavlja da radi na izgradnji kapaciteta i jačanju saradnje u ovoj oblasti.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.