Ostavke i otkazi u Vatikanu nakon finansijskog skandala

0

Glavni finansijski regulator Vatikana Rene Brular odlazi s položaja poslije skandala s luksuznom nekretninom u Londonu koju je izvršno tijelo Vatikana kupilo pod sumnjivim okolnostima, dok Sveta stolice posle niza skandala iz prošlosti pokušava da uvede red i transparentnost u svoje finansije, pišu svjetski mediji.

Odlazak finansijskog Džejmsa Bonda

Sveta stolica je ove nedjelje saopštila da Brular, 47-godišnji švajcarski advokat nadležan za spriječavanje pranje novca i drugi finansijski kriminal, odlazi s položaja pošto mu nije obnovljen ugovor.

Šef Uprave za finansijske informacije (AIF), ukazuje Frans pres (Agence France-Presse), odlazi poslije pokretanja istrage o transakcijama za kupovinu luksuzne zgrade u Londonu.

Zbog istrage su prošlog mjeseca suspendovani drugi čovjek tog tijela, Italijan Tomaso di Ruca, kojeg je Brular snažno branio, i još četiri zaposlena.

Vatikanska policija je u okviru istrage početkom oktobra izvršila pretres kancelarija AIF-a i Državnog sekretarijata, glavnog birokratskog tijela Svete stolice.

AIF je osnovao prethodni papa Benedikt Šesnaesti s ciljem da se unese transparentnost u poslovanje Instituta za vjerske poslove (IOR), koji se često naziva “Vatikanska banka” i koji je bio umiješan u niz političkih i finansijskih skandala u posljednjih nekoliko decenije. Brular je na čelu te službe od 2012. godine.

Prije dolaska u Vatikan, Brular, kojem su mediji dali nadimak “Džejms Bond”, bio je na čelu finansijskog obavještajnog odjeljenja u Lihtenštajnu, a prije toga je pomogao da se Iraku vrate sredstva koje je Sadam Husein odneo u inostranstvo.

Bularov dolazak u Vatikan je, kako piše AFP, naišao na protivljenje stare garde u instituciji čuvenoj po tajnosti.

Vatikan je u ponedjeljak saopštio da će ime Brularovog nasljednika biti objavljeno po povratku pape Franje iz Azije 26. novembra.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.