Ombudsman utvrdio prekoračenje ovlašćenja prilikom racije: Beranca vezali, oborili na zemlju i vukli po betonu
Prilikom racije u jednom beranskom kafiću u decembru prošle godine, policijski službenici su prekoračili službena ovlašćenja prema građaninu koji nije pružao ni pasivni ni aktivni otpor, prema kojem su, bez upozorenja, primjenili sredstva prinude, oborili ga na zemlju, vukli ga za nogu po betonu i ostavili ga da, glavom prema podlozi, leži sedam minuta s namjerom da ga ponize.
To se navodi u mišljenju zaštitnika ljudskih prava i sloboda, koji je utvrdio prekoračenje policijskih ovlašćenja prema tom građaninu – podnosiocu pritužbe, koji je u tom incidentu zadobio tjelesne povrede.
Policijska racija u beranskom ugostiteljskom objektu sprovedena je 23. decembra prošle godine, kada je podnosilac pritužbe, po nalogu policijskih službenika, napustio kafić. U tom objektu ostao je njegov sin, a on je postao predmet policijskih akcija nakon što se približio staklu kafića. Kako tvrdi, po staklu je „kucnuo“ ne bi li policijske službenike zamolio da se pažljivije ophode prema njegovom sinu, dok policajci koji su primijenili sredstva prinude prema njemu tvrde da je po staklu lupao stisnutim pesnicama, s namjerom da ga slomi, i da je uputio prijetnje kompletnom policijskom sastavu.
Zaštitnik je u ispitnom postupku analizirao snimke sa nadzornih kamera i utvrdio da ono što su zabilježile kamere ne odgovora onome što su policijski službenici naveli u službenoj zabilješci. Policajci su, između ostalog, naveli da su primijenili sredstva prinude „radi sprečavanja samopovređivanja lica“.
Nakon što je podnosilac pritužbe udaljen od staklene površine, kako je konstatovao zaštitnik, u svakom slučaju je prestao osnov za upotrebu fizičke snage kao sredstva prinude radi sprečavanja samopovređivanje lica, pa je, kako je ukazano, u skladu sa načelom srazmjernosti, trebalo prestati sa upotrebom sredstava prinude, posebno imajući u vidu činjenicu da podnosilac pritužbe nije pružao aktivan otpor.
– Međutim, službeniku koji je započeo upotrebu fizičke pridružila su se još dva službenika kako bi pružili pomoć radi vezivanja podnosioca pritužbe i njegovog dovođenja u ležeći položaj. Oni su podnosioca pritužbe uhvatili u predjelu vrata i tijela i oborili ga na betonsku podlogu. Dok se nalazio na betonskoj podlozi, ne pružajući bilo kakav vid otpora, niti pasivnog niti aktivnog, podnosiocu pritužbe je prišao službenik koji ga je uhvatio za lijevu nogu i vukao ga oko pola metra po betonskoj podlozi, iako su u tom momentu prema podnosiocu pritužbe tri službenika, pod čijom kontrolom je bio, upotrebljavala fizičku snagu – navodi se u mišljenju zamjenice zaštitnika Mirjane Radović.
U službenoj zabilješci koju su sačinili policajci koji su primjenjivali sredstva prinude prema podnosiocu pritužbe, kao i dva službenika za koje je navedeno da su bili u neposrednoj blizini, navedeno je da je podnosilac pritužbe nakon upozorenja policijskog službenika da prestane sa narušavanjem javnog reda i mira i da lupa u staklo počeo da lupa još agresivnije. Međutim, kako je zaključio zaštitnik, snimci to ne potvrđuju.
Zaštitnik je ponovo upozorio na neprihvatljivost prakse da se službene zabilješke sačinjavaju suprotno stvarnom događaju koji su zabilježile kamere.
Osnovno državno tužilaštvo u Beranama je zbog ovog slučaja podiglo optužnicu protiv dva policijska službenika zbog krivičnog djela mučenje. Iz Uprave policije su povodom ovog slučaja kazali da preduzimaju sve aktivnosti koje se odnose na sprečavanje slučajeva torture i nezakonite primjene policijskih ovlašćenja.
(Dan)