Ojačani kapaciteti službi zaštite i spašavanja iz Crne Gore i BiH kroz projekat EU

0

U Nikšiću su od 22. do 24. novembra organizovane obuka i interventna vježba na temu Pružanje prve pomoći prilikom nesreća za pripadnike službi zaštite i spašavanja iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine, u cilju jačanja spremnosti za spasilačke intervencije, kao i unapređivanja prekogranične saradnje. Obuku su održali licencirani instruktori sa velikim iskustvom u ovoj oblasti, Željko Loncović i dr Marija Mijušković, a obuci i vježbi je prisustvovalo oko 40 spasilaca.

Kroz prezentaciju pažljivo odabranih i pripremljenih tema, kao i praktičan rad koji je omogućio provjeru stečenih znanja i vještina, spasioci su značajno unaprijedili svoju pripremljenost za pružanje prve pomoći prilikom različitih vrsta nesreća. Pored toga, trodnevni zajednički rad je doprinio unapređivanju prekogranične saradnje, koja je od izuzetnog značaja u oblasti zaštite i spašavanja.

“S obzirom na to da su učesnici pripadnici službi zaštite i spašavanja koji najčešće prvi dolaze na lice mjesta, ova obuka je od vitalnog značaja za spašavanje povrijeđenih i životno ugroženih lica, kao i za edukaciju spasilaca kako bi na pravi način pomogli unesrećenima. Ovakve obuke je potrebno kontinuirano sprovoditi da bi se podigao nivo spremnosti jedinica koje učestvuju u spašavanju“, kazao je Loncović.

“Osnov svakog spašavanja je kvalitetno pružanje prve pomoći. U slučaju da prekršimo pravila pružanja prve pomoći, to ne bismo mogli da nazovemo spašavanjem. Zato je za svakog spasioca obavezno da dobro poznaje prvu pomoć i zbog toga je ova obuka za nas od ključnog značaja i ovom prilikom želim da se zahvalim instruktorima koji sa nama dijele svoje dragocjeno znanje, što je nama od velike pomoći za dalji rad“, kazao je Marko Jancer, jedan od učesnika treninga i vježbe iz Služba zaštite i spašavanja Nikšić.

Obuka i vježba su organizovane u okviru projekta „Zajedniči odgovor“, koji finansira Evropska unija posredstvom Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, u okviru IPA Programa prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora, a u Crnoj Gori kofinansira Ministarstvo javne uprave. Ukupna vrijednost projekta je preko 590.000 eura, od čega je Evropska unija obezbijedila oko 490.000 eura bespovratnih sredstava. Vrijednost projekta za Crnu Goru iznosi oko 255.000 eura, od čega je doprinos Evropske unije 213.000 eura.

Projekat u Crnoj Gori realizuje FORS Montenegro u partnerstvu sa Upravom za civilnu zaštitu i vatrogastvo Hercegovačko-neretvanske županije/kantona, koja je vodeći partner na projektu i Udruženjem za preduzetništvo i posao LiNK Mostar. Realizacija projekta je počela 1. jula 2023. i trajaće dvije godine.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.