ODT dvije godine izviđa ko je pronevjerio milione tokom nabavke opreme za nadzor granice

0

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici ni poslije više od dvije godine nije okončalo izviđaj u slučaju navodnih malverzacija u Ministarstvu unutrašnjih poslova prilikom nabavke opreme za praćenje granica i zloupotrebe donacije Evropske unije, kao i pronevjere više od milion evra koju je utvrdila međuresorska komisija.

Da je izviđaj i dalje u toku i da se vrši vještačenje, „Danu“ je potvrdio rukovodilac ODT-a u Podgorici Duško Milanović.

Isti odgovor na ovo pitanje iz ODT-a proslijeđen je i prošle godine.

Aferu sa nabavkom opreme, koja je plaćena višestruko više od stvarne cijene, objelodanjena je 2021. godine.

Abazović je na pomenutoj pres-konferenciji poručio da borba protiv korupcije ostaje prioritet Vlade.

– Bili smo veoma aktivni u sektoru bezbjednosti i došli do prvog velikog slučaja. Otkrivena je pronevjera više miliona evra. Riječ je o sredstvima dobijenim kroz Šengenski akcioni plan – saopštio je tada Dritan Abazović, koji je bio potpredsjednik Vlade.

Aktuelni premijer rekao je tom prilikom da oprema koja je kupljena ne radi više od godinu i da mogu da pretpostave ko je involviran, ali da je to stvar istrage nadležnih državnih organa.

Pojasnio je da je tadašnji ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović dao nalog da se skine oznaka tajnosti sa svih tendera koje je MUP imao u prethodnom periodu, uz tvrdnju da se iz papira može vidjeti ko je odgovoran.

Dodao je i da bivši ministar unutrašnjih poslova Mevludin Nuhodžić ima funkcionalnu odgovornost.

– Da li ima i neku drugu, ne znam – rekao je Abazović prije više od dvije godine.

Objasnio je da se sporna nabavka odnosila na radare i kamere koji se koriste za nadzor graničnih pojaseva.

Tadašnji državni sekretar u MUP-u Rade Milošević novinarima je saopštio da je utvrđeno da je nabavljena oprema mnogo lošija i okvirno pet puta jeftinija nego što je za nju plaćeno.

– Prema osnovima sumnje, firma koja je dobila tender uklonila je naljepnice sa opreme koja je nabavljena i zalijepila naljepnice renomiranih firmi – kazao je Milošević.

Iz Tenderske komisije ranije su saopštili da odgovorno tvrde da prilikom sprovođenja tenderske procedure za elektronski nadzor državne granice od 16. novembra 2017. godine nije bilo pronevjera.

– Ponuđena je oprema renomiranih proizvođača „Kelvin Hughes“, „Silent Sentinel“ i „Sicurit“, što je potvrđeno i zapisnicima komisije koja je pratila realizaciju ugovora. MUP i država su po ovom osnovu u potpunosti zaštićeni, jer garantni rok teče ne od dana potpisivanja ugovora, već od dana puštanja u rad sistema i garancija važi do kraja 2021. godine – naveli su iz komisije.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.