Održana obuka za predstavnike opština sa sjevera o primjeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama

0

Stalno usavršavanje je važno jer jača kapacitete lokalne samouprave da bude servis građana i građanki, a to se posebno odnosi na pitanja transparentnosti, zaključeno je poslije dvodnevne obuke koju je Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizovao 9. i 10. septembra u Kolašinu, za 19 predstavnika/ca lokalnih samouprava iz sjeverne regije Crne Gore.

Ova obuka pružila je priliku učesnicima/cama da se detaljno upoznaju sa ključnim aspektima Zakona o slobodnom pristupu informacijama kao njegovi obveznici, kroz sesije o pravnom okviru, postupanje po zahtjevima za pristup informacijama, rokovima i formama rješenja, te situacijama kada se rješenje ne donosi.

Razmatrane su i teme ograničenja pristupa informacijama, test štetnosti, preovlađujući javni interes, kao i proaktivno objavljivanje informacija, a sve u cilju unaprijeđenja pristupa informacijama i osiguranja otvorenijeg i odgovornijeg rada lokalnih organa vlasti.

„Izražavam opšte zadovoljstvo temama i ciljevima sa obuke za obveznike Zakona o slobodnom pristupu informacijama, prije svega zbog činjenice da su tematski obrađena pitanja sa kojima se redovno susrijećemo u praksi. Obuka je bila dinamična, svi učesnici su mogli da uzmu učešće u bilo kojem trenutku, kako bi na pravi način došli do informacije koje će biti korisne za primjenu u nekim budućim slučajevima“, istakla je Lidija Lašić, glavna administratorka u opštini Kolašin.

Snežana Matijević, savjetnica za normativno-pravne poslove u Sekretarijatu za inspekcijske poslove u opštini Bijelo Polje, poručila je sljedeće:

„Poslije ove obuke mogu reći da sam uspjela riješiti mnoge dileme koje su mi predstavljale problem u dosadašnjem rješavanju po zahtjevima o slobodnom pristupu informacijama“, rekla i Matijević.

Fokus obuke bio je i na prepoznavanju i sprječavanju zloupotrebe prava, kao i na obavezama prvostepenih organa u primjeni Zakona o slobodnom pristupu informacija.

Takođe, obuka je imala i praktični aspekt koji je podrazumijevao pripremu rješenja/akta u postupku po zahtjevu za pristup informacijama, te analizu konkretnih primjera iz prakse Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama i Upravnog suda.

Trening je dio projekta „Transparentni organi – infromisano građanstvo”, koji CGO sprovodi uz finansijsku podršku Ministarstva javne uprave.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.