Održan sastanak ZSO Komiteta regiona EU i Crne Gore: Proširenje EU mora da uključi sve nivoe vlasti

0

Politika proširenje trenutno je u fokusu Evropske unije (EU), pa tu činjenicu treba iskoristiti kroz uključivanje svih nivoa vlasti u Crnoj Gori, moglo se čuti na dvadeset i prvom po redu sastanku Zajedničkog savjetodavnog odbora (ZSO) Komiteta regiona (KR) EU i Crne Gore, održanom u Ulcinju.

Kopredsjedavajući ZSO Roberto Ćambeti, ujedno i predsjednik italijanske regije Veneto, izrazio je zadovoljstvo radom ovog tijela, čije je ove bilo poslednje zasijedanje u aktuelnom sazivu, budući da mandat KR ističe sledećeg januara.

– Na svima nama je, a posebno na vama, lokalnim vlastima u zemljama kandidatima da iskoristimo fokus Brisela na proširenje. Proces pristupanja EU može biti dug i naporan – ali ima jasan cilj, a to je članstvo u EU. Koliko god da se postizanje cilja čini blizu ili daleko, treba imati na umu da je proces podjednako važan kao i konačni cilj. Dobro upravljanje, lokalna demokratija, lokalni ekonomski razvoj uz pomoć fondova EU – sve to nikada nije savršeno, već može i treba da se stalno poboljšava – poručio je Ćambeti.

On je izrazio nadu da će aktuelni izbori u pojedinim crnogorskim opštinama biti slobodni i fer, uz mogućnost da svi kandidati i političke snage otvoreno i slobodno izraze svoje različite stavove.

Kopredsjedavajući ZSO i predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević ocijenio je da proces pristupanja EU uključuje mnogobrojne izazove, dodajući da lokalne samouprave često prve suočavaju sa praktičnim problemima u sprovođenju reformi. Saradnja između lokalnih samouprava i državnih institucija u ovom procesu je od suštinskog značaja, poručio je on, pa zajedničkim radom možemo osigurati da ovaj proces bude inkluzivan i da svi nivoi vlasti budu aktivno uključeni u donošenje odluka i sprovođenje evropskih standarda.

– Važno je istaći da će uspjeh Crne Gore u procesu pristupanja Evropskoj uniji zavisiti i od toga koliko će lokalne zajednice biti spremne da prihvate promjene, unaprijede infrastrukturu, ojačaju kapacitete za korišćenje evropskih fondova i sprovedu reforme koje su potrebne za usklađivanje sa evropskim standardima – rekao je Raičević.

Skup je pozdravio predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu, koji je istakao da procesi EU podrazumijevaju važnu i aktivnu ulogu lokalne samouprave, dodajući da je reforma lokalne samouprave stalan proces, a ne nešto što se može vezati za jedan mandat. On je kao veliki problem prepoznao to što lokalne zajednice imaju male ili nikakve ingerencije u zdravstvu, školstvu i planiranju prostora, i pozdravio napor Ministarstva javne uprave u pravcu decentralizacije.

Programski menadžer u Delegaciji EU u Crnoj Gori Orlando Fusko istakao je da je dosadašnji dijalog sa Zajednicom opština Crne Gore (ZOCG) bio veoma plodan i koristan. On se posebno osvrnuo na Plan rasta EU za Zapadni Balkan, kojim je predviđeno šest milijardi investicija u zemlje ovog regiona.

– Plan rasta ima potencijal da udvostruči crnogorsku ekononmiju u narednih 10 godina. Za to je bitna ne samo posvećenost, nego i sprovođenje reformi – rekao je Fusko.

Predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić istakao je da se ta Opština trudi da pruži maksimalan doprinos integracijama, navodeći da je Žabljak prva crnogorska opština koja je posatala dio evropske mreže planinskih gradova. On je ukazao na to da Nacrt Zakona o lokalnoj samoupravi doprinosi daljoj centralizaciji, što je za opštine veliki problem, jer ne daje odriješene ruke za rješavanje problema građana.

Predjsednik Opštine Tivat Željko Komnenović ocijenio je da je dobra strana Nacrta ZLS namjera da se opštinama da nadležnost za primarnu zdrastvenu zaštitu, predškolsko i osnovnoškolsko obrazovanje, ali je izrazio bojazan da neke od lokalnih samouprava neće imati finansijskih sredstava da preuzmu te nadležnosti.

U okviru panela „Obuka za EU: mogućnosti i izazovi za crnogorske opštine” govorila je Maja Handžiška-Trendafilova, direktorica Regionalne škola za javnu upravu (ReSPA), koje je ocijenila da je od kritične važnosti da javni sektor bude spreman za implementaciju EU standarda i najavila, među brojnim aktivnostima, i formiranje mreže stručnjaka u regionu i sa zemljama članicama EU.

– Svjesni uloge lokalnih samouprava, mi smo ugradili mnogo proaktivnikje aktivnosti na lokalnom nivou u našu buduću strategiju – poručila je Handžiška-Trendafilova.

Direktor programa INTERREG Evropa Ervin Siveris predstavio je je sadržaj ovog programa koji je nedavno proširen na pet zemlaja Zapadnog Balkana, dok je direktor Uprave za ljudske resurse Agron M. Camaj predstavio novi program za obuke nazvan „Ready for EU”.

Generalna sekretarka ZOCG Mišela Manojlović saopštila je da je ova asocijacija prošle godine organizaciono pozicionirala Trening centar u kojem se poseban akcenat stavlja upravo na obuke za korišćenje fondova EU i na sprovođenje javnih nabavki po PRAG procedurama. Ona je navela da su opštine u poslednjih 12 godina iz EU fondova opštine povukle 124 miliona eura kroz implementaciju 167 projekata. Zajednica opština im je u tome pružala podršku zajedničkom pripremom preko 30 projekata, uglavnom infrastrukturnih koja je rezultirala povlačenjem blizu 20 miliona eura, od čega samo u 2023. godini oko 10 miliona. Tokom poslednjih pet godina ZSO je sprovela 21 obuku lokaknih službenika na temu izrade i uopravljanja EU projektima, koje je pohađalo ukupno 274 polaznika i četiri obuke na temu sprovođenja javnih nabavki po PRAG procedurama koje je pohađalo 67 polaznika.

U radu ZSO učestvovali su i Juri Gotmans (Viru, Estonija),Vensan Šove (Oten, Francuska), Gregor Macedoni (Novo Mesto, Slovenija),  Mindaugas Sinkevičius (Jonava, Litvanija) i Željko Turk (Zaprešić, Hrvatska), Nejc Smole (Medvode, Slovenija) i Marian Adam Buras (Poljska).

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.