Održan sastanak rukovodica pljevaljskog Runika uglja i crkvenih velikodostojnika: „Rudnik će pomoći otvaranje narodne kuhinje u Pljevljima“
U subotu, 15. januara, na poziv mitropolita crnogorsko-primorskog g. Joanikija, na Cetinju su boravili episkop mileševski g. Atanasije i višečlana delegacija iz Pljevalja.
Ispred Rudnika uglja AD Pljevlja mitropolita su posjetili izvršni direktor Milan Lekić i direktor Sektora za opšte, pravne i kadrovske poslove Petar DŽarić. Sastanku su prisustvovali direktor Srednje stručne škole mr Bojan Strunjaš, ljekar dr Dario Vraneš, dok su u pratnji vladike Atanasija bili arhijerejski namjesnik pljevaljski protojerej stavrofor Saša Janjić i službenik Mileševske eparhije protođakon Ivan Savić.
Na sastanku koji je protekao u prijateljskoj atmosferi, Lekić je upoznao visokopreosvećenog mitropolita sa idejom otvaranja narodne kuhinje u Pljevljima i spremnosti Rudnik uglja, kao društveno-odgovorne kompanije, da u svakom pogledu pomogne njeno osnivanje i budući rad. U tom pogledu, Lekić je zamolio visokopreosvećenog Mitropolita za savjet na tom poslu, imajući u vidu da su prve i najveće narodne kuhinje u Crnoj Gori, otvorene upravo zahvaljujući Mitropoliji i pregnuću blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija.
Episkop Atanasije je blagoslovio ovu inicijativu, a zajedno sa mitropolitom Joanikijem je istakao da je riječ o značajnoj i plemenitoj ideji koja služi isključivo na korist najugroženijeg dijela populacije.
Lekić je informisao mitropolita da je riječ o ideji koja već neko vrijeme postoji i koja je, kako je rekao, okupila mnoge ljude dobre volje.
„Iako su Pljevlja vjerovatno najbogatija opština u Crnoj Gori gdje se nalazi preko 50% prirodnih bogatstva, iako je prema nekim nezvaničnim informacijama, u Pljevljima koncentrisano ili je iz Pljevalja poteklo 20-ak milionera, od kojih je značajan broj iz samog energetskog sektora – Rudnika i Termoelektrane, u našem gradu, značajne istorije i kulture, živi nedopustivo veliki broj siromašnih ljudi koji nemaju ni osnovna sredstva za život. I to je problem koji moramo riješiti“, saopštio je Lekić.
Mitropolit Joanikije je istakao da narodne kuhinje Mitropolije crnogorsko-primorske imaju značajan broj korisnika, posebno ističući rad narodne kuhinje u Podgorici koja je, kako je rekao, posvećenim radom dvojice sveštenika, dovedena na veoma visok nivo. Mitropolit je pozvao goste da u narednom periodu posjete narodnu kuhinju i da prikupe određena konkretna iskustva. Takođe, Mitropolit je istakao da veliki broj donatora pomaže funkcionisanje narodnih kuhinja, kao i da se značajan broj obroka isporučuje.
S druge strane, Lekić je saopštio da u Pljevljima već postoje određeni preduslovi i olakšice za osnivanje narodne kuhinje, u kontekstu postojanja stručnog kadra koji se obrazuje u Srednjoj stručnoj školi, dodajući da je plan da narodna kuhinja funkcioniše po svim zdravstveno-sanitarnim uslovima i ostalim, zakonom predviđenim, procedurama.
„Cilj nam je i da održimo donatorske večeri kako bismo uključili u realizaciju ove ideje i pljevaljske privrednike, od kojih su mnogi prepoznati po brojnim humanitarnim aktivnostima. Na ovaj način bismo koncentrisali sav potencijal koji postoji u našim Pljevljima u tom pravcu i sistemski iskorijenili veliki problem siromaštva“, naglasio je izvršni direktor Rudnika uglja Milan Lekić i poručio da će u najskorije vrijeme biti formiran odbor, i da će u njega biti pozvani istaknuti privrednici, predstavnici dijaspore i sva fizička i pravna lica koja budu izrazila interesovanje za realizaciju ove inicijative.
Nakon sastanka članovi delegacije su posjetili i grobno mjesto blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija u Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici.
Da neće Joanikija za ptedsjednika Upravnog odbora