Održan kongres radiologa u Ulcinju: Osnovni cilj unaprjeđenje struke
U Ulcinju je u periodu od 31. maja do 2. juna održan III kongres Udruženja strukovnih medicinskih radiologa i radioloških tehničara Crne Gore sa međunarodnim učešćem. Generalni pokrovitelj skupa, koji je ove godine održan pod sloganom „Radiologija danas“, bilo je Ministarstvo zdravlja Crne Gore, dok je jedan od zlatnih sponzora bio Klinički centar Crne Gore (KCCG).
Na svečanom otvaranju učesnike Kongresa pozdravio je državni sekretar Ministarstva zdravlja, Aleksandar Sekulić, koji je poželio uspješan rad, dobro druženje i ugodan boravak u najužnijoj crnogorskoj opštini nakon čega je i zvanično otvorio Kongres.
Prisutne je u ime Organizacionog odbora pozdravio predsjednik Udruženja strukovnih medicinskih radiologa i radioloških tehničara Crne Gore, Tomislav Drobnjak, koji je naglasio da ovo nije samo, kako je kazao „naš III kongres sa međunarodnim, odnosno, regionalnim učešćem“.
„Ovo je kongres svih nas i vas iz regiona, svih radioloških tehničara, tehničara nuklearne medicine, strukovnih medicinskih radiologa, radioloških tehnologa i inženjera medicinske radiologije“, istakao je on.
Kongresu je prisustvovalo, osim iz Crne Gore, oko 250 medicinara iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Makedonije.
„Ovo je kongres svih nas koji radimo na radiološkoj dijagnostici, radioterapiji, nuklearnoj medicini i interventnoj radiologiji. Osnovni cilj ovog okupljanja je, pored aktivnog druženja, unaprjeđenja struke, stručnog rada, razmjena iskustva, odnosno, kontinuirana medicinska edukacija i praćenje savremenih trendova u radiologiji“, kazao je Drobnjak.
U stručnom dijelu rada Kongresa održana su veoma kvalitetna predavanja. Uvodno je održao dugogodišnji stručni konsultant, uvaženi prof. dr Đorđije Šaranović, koji je prezentovao primjenu MW ablacije u liječenju tumora jetre. Pored prof. dr Šaranovića predavanja su održali i ljekari KCCG, dr Žanka Cerović i dr Darko Radinović, zatim doktorant Elektrotehničkog fakulteta UCG, Ivan Martinović, sa temom “Vještačka inteligencija u medicini od sjaja do očaja”, kao i brojna stučna predavanja njihovih kolega iz navedenih zemalja sa temama iz različitih oblasti radiologije.
Da je organizator Kongresa opravdao ulogu dobrog domaćina i na najbolji način predstavio strukovno Udruženje, a samim tim i svoju struku, kao i našu državu u najboljem svijetlu, dokaz je činjenica da su nakon završetka Kongresa učesnici, predavači i ostali gosti ponijeli lijepe uspomene iz Crne Gore ističući da je ovo bila još jedna prilika za druženje, razmjenu iskustva i, konačno, još jedna zajednička velika pobjeda znanja.