Odmotava se klupko: Daliborka Uljarević plagirala diplomski rad!

0

Nakon jednogodišnjeg istraživanja, Medijska mreža Antidot objavila je novi dosije u kome otkriva da je Daliborka Uljarević, izvršna direktorka crnogorskog Centra za građansko obrazovanje (CGO), nevladine organizacije kojoj međunarodni donatori, kao i Delegacija EU u Podgorici, godišnje dodjeljuju enormna sredstva, između ostalog i za promovisanje akademske čestitosti i borbu protiv plagijata u Crnoj Gori, plagirala svoj diplomski rad, saopštili su iz te organizacije.

Prema analizi koju je, za potrebe istraživanja Antidota, uradio stručni tim sastavljen od eminentnih eksperata sa Beogradskog univerziteta, primjenom softvera za detektovanje plagiranih naučnih sadržaja iThenticate, utvrđeno je da Uljarevićkin diplomski rad iz 2004. godine, pod naslovom “Značaj i uloga tolerancije u društvu”, sadrži više od 30 procenata plagiranog sadržaja.

Sporni diplomski rad, koji je, deset godina nakon upisa na Fakultet političkih nauka u Beogradu, Uljarevićeva odbranila 2004. godine, obiluje sadržajem koji je plagiran, odnosno prepisan iz različitih izvora bez obilježavanja citata i navođenja autora. Softver za detekciju plagijata iThenticate utvrdio je da Uljarevićkin diplomski rad, sadrži djelove tuđih autorskih djela koje je ona preuzimala iz različitih NVO brošura, literature dostupne na hrvatskom jeziku, kao i rukopisa knjige “Demokratija”, profesora dr. Radovana Radonjića, i objavljivala ih kao svoje.

„Detaljnom analizom svih činjenica i okolnosti koje su pratile ovaj istraživački projekat, tim Antidota je došao do saznanja da je Daliborka Uljarević, koja slovi za jednu od najuticajnijih aktivistkinja civilnog sektora u Crnoj Gori, počinila tešku zloupotrebu i to tako što je prisvajala djelove, povjerenog joj, rukopisa knjige „Demokratija“, uglednog profesora i eminentnog stručnjaka dr Radovana Radonjića i ubacivala ih u svoj diplomski rad. Ovakva krađa autorstva i plagijarizam, pored pravno nedopustivog djela, predstavlja i težak moralni prekršaj, imajući u vidu činjenicu da je Daliborki Uljarević rukopis knjige bio povjeren na čitanje i pripremu za objavu, kao predstavnici nevladine organizacije koja je knjigu izdala. Softverska analiza utvrdila je da je Uljarevićka iz pomenutog rukopisa, bez ikakvog navođenja izvora, prepisala čitave pasuse lažno ih predstavljajući kao svoj autorski rad“, navodi se u saopštenju Antidota.

Pored toga što je nedozvoljeno preuzela djelove rukopisa i sakrila njihov pravi izvor, osnivačica i izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje, knjigu profesora Radonjića čak nije navela ni u spisku literature na kraju svog diplomskog rada. Sve ovo, tvrde oni, jasno ukazuje da nedozvoljeno prisvajanje djelova tuđeg rukopisa nije bilo rezultat slučajnog propusta, već namjernog prikrivanja stvarnog izvora sadržaja u cilju sastavljanja diplomskog rada.

„Ne ulazivši u motive kojima se Daliborka Uljarević vodila kada je prisvajala delove tuđih autorskih dela i lažno ih predstavljala kao svoje tokom izrade diplomskog rada, smatramo da je ovaj nečesan postupak diskfalifikuje kao moralnog arbitra u društvu, čiju ulogu često preuzima“, dodaje se u saopštenju.

„Vjerujemo da je ne samo za javnost, već i donatore koji izdašno pomažu Daliborku Uljarević, nepoznanica da je nažalost karijera ove NVO aktivistkinje obilježena veoma spornim epizodama: počev od prvog pojavljivanja u javnosti tokom studentskih protesta u Beogradu 1996/97. godine, preko pronevjere dobijenog projekta izdavanja studentskog časopisa “Izlaz” tokom 1997, pomenutog plagiranja diplomskog rada 2004, njegovog daljeg autoplagiranja u zborniku “21 priča o demokratiji”, vođenja montiranih kampanja za plagijate protiv politički odabranih meta u Crnoj Gori, pa sve do krađe ideje projekta “Muzej korupcije” od Zemunskog malog umjetničkog centra (ZMUC) tokom 2017. godine. Ovom prilikom nismo ulazili u mnoge sporne detalje koji se tiču navoda iz njene zvanične biografije, a koji su objavljeni na sajtu NVO Centar za građansko obrazovanje: od fingiranih „specijalizacija“ do takozvanih magistarskih studija na Pravnom fakultetu u CG, već smo se fokusirali na najočiglednije zloupotrebe Daliborke Uljarević, koje su potkrijepljene dokazima i činjenicama“, tvrde iz Medijske mreže Antidot.

Jedan od motiva ovog zahtevnog projekta, objašnjavaju, na kojem je godinu dana radio istraživački tim Medijske mreže Antidot, bio je da se samo na bazi činjenica i fakata pokaže da je za države koje se nalaze u fazi pristupanja EU i usvajaju sistem evropskih vrijednosti, izuzetno značajno da oni koji pretenduju da emancipuju i edukuju društvo, prije svega moraju biti osobe nespornog kredibiliteta.

„Imajući u vidu sve činjenice do kojih smo došli istraživanjem, Antidot je uputio otvoreno pitanje Delegaciji Evropske unije u Podgorici i brojnim fondacijama i donatorima koje organizaciji CGO daju ogromna sredstva : Da li Daliborka Uljarević i njeni finansijeri imaju kredibilitet i moralno pravo da se i dalje bave poslovima ispitivanja akademske čestitosti u Crnoj Gori? Isto pitanje sa kompletnim dosijeom o Daliborki Uljarević, Medijska mreža će uputiti na adrese Evropske komisije i OLAF-a u Briselu, kao i centralama svih onih fondacija koje su u prethodnom periodu davale finansijska sredstva za delovanje CGO-a“, zaključuje se u saopštenju.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.