Za pomoć najugroženijima 136 miliona evra, više od dva miliona za nabavku materijala u borbi protiv korone

0

Vlade Crne Gore je, na osmoj sjednici održanoj kojom je predsjedavao premijer Zdravko Krivokapić, donijela Mjere podrške privredi i građanima za I kvartal 2021. godine.

Kako je naglašeno iz Vlade, u diskusiji je naglašeno da je izazove sa kojima se suočavao tim Vlade po dolasku na vlast pandemija virusa COVID-1, podigla na još viši nivo.

„Nakon predanog rada na osmišljavanju novih oblika pomoći najugroženijim fizičkim i pravnim licima, Vlada izlazi sa novim predlogom mera, unaprijeđenim i bolje postavljenim u odnosu na prethodne pakete. Mjere su usmjerene na podršku održavanja nivoa zaposlenosti, pospješivanje likvidnosti, povećanje broja turista, stabilnosti poljoprivrede kao i podršku ranjivim kategorijama stanovništva“, dodaju oni.

Procjena ukupnog direktnog i indirektnog fiskalnog uticaja realizacije mjera je oko 163 miliona evra, čime je Vlada još jednom pokazala da, uprkos naslijeđenom stanju, ima kontrolu nad javnim finansijama.

Imajući u vidu pad ekonomske aktivnosti u Crnoj Gori, odnosno negativna makroekonomska kretanja, koja zadržavaju isti trend i pored realizacije prethodna tri paketa mjera podrške privredi, nametnula se potreba za nastavkom podrške, ali u izmijenjenom i efikasnijem obliku.

Stoga, opredjeljenje Vlade je da pomogne održivost privrednog sektora, posebno najugroženijih djelatnosti, i u prvom kvartalu 2021. godine. Cilj novih mjera podrške jeste intenzivnija podrška privredi, kako bi se sačuvala njena baza, kao preduslov za dalje mjere oporavka i rasta ekonomske aktivnosti.

Pet glavnih ciljeva mjera podrške su sljedeći: podrška ranjivim kategorijama stanovništva, podrška održavanju nivoa zaposlenosti i novom zapošljavanju, pospješivanje likvidnosti privrednih subjekata,  stvaranje uslova za povećanje broja turista i stabilnost tržišta poljoprivrednih proizvoda.

„Mjere su koncipirane tako da prate postavljene ciljeve, a efekti njihove realizacije, u skladu sa kvalitetno definisanim uslovima i načinom implementacije, uz optimističan scenario po pitanju pandemije, trebalo bi da doprinesu jedinstvenom i glavnom cilju djelovanja Vlade u uslovima pandemije – očuvanju okvira za ponovni rast ekonomske aktivnosti i jačanje otpornosti društva i privrede, konstatovano je na sjednici“, objašnjavaju iz Vlade.

Izmjena odluka o mreži zdravstvenih ustanova

Vlada je donijela Odluku o izmjenama Odluke o mreži zdravstvenih ustanova.

„Razlozi za izmjene su prestanak potrebe za pružanjem zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite za djelatnost mikrobiološke dijagnostike ispitivanja prisustva novog koronavirusa (SARS-CoV-2) real-time PCR tehnikom od strane Poliklinike „MojLab“ Podgorica. Kako je objašnjeno, zdravstvene ustanove primarnog nivoa zdravstvene zaštite – domovi zdravlja i Institut za javno zdravlje Crne Gore trenutno raspolažu dovoljnim kapacitetima za vršenja ove mikrobiološke analize, imajući u vidu da su otvorene nove laboratorije u zdravstvenim ustanovama čiji je osnivač država, a sprovode se i brzi antigen testovi na novi koronavirus“, navode iz Vlade.

Donošenjem ove odluke, ostvariće se odgovarajuća racionalizacija trošenja finansijskih sredstava opredijeljenih za obavezno zdravstveno osiguranje.

Usvojena je Informacija o potrebi obezbjeđivanja sredstava za nabavku dijagnostikuma i medicinskog potrošnog materijala za ispitivanje na prisustvo SARS – CoV-2 (COVID-19). U Informaciji se navodi da je Odjeljenje molekularne dijagnostike Centra za medicinsku mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje izvršilo procjenu da će u naredna tri mjeseca biti potrebna finansijska podrška u iznosu od 2.177.863,17 eura za nabavku navedenih sredstava, prema priloženoj specifikaciji.

„S tim u vezi, Fond za zdravstveno osiguranje zadužen je da obezbijedi neophodna sredstva za nabavku dijagnostikuma i medicinskog potrošnog materijala za ispitivanje na prisustvo SARS – CoV-2 (COVID-19) za naredna tri mjeseca“, dodaju iz Vlade.

Vlada je razmotrila Predlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Ustavnom sudu Crne Gore koji su predložili poslanici Ervin Ibrahimović, Amer Smailović i Kenana Strujić Harbić i zaključila da Predlog nije prihvatljiv.

Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije

U okviru kadrovskih pitanja, Vlada je donijela Rješenje o imenovanju Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou, u sastavu: Dritan Abazović, potpredsjednik Vlade Crne Gore, predsjednik;  Milojko Spajić, ministar finansija i socijalnog staranja, član; Vanja Ćalović Marković, predstavnica NVO, zamjenica predsjednika i Stevo Muk, predstavnik NVO. Za sekretarku Nacionalnog imenuje se Ana Rašović, savjetnica potpredsjednika Vlade Crne Gore za unutrašnju organizaciju i kadrovsku politiku.

Donijeto je Rješenje o imenovanju Ane Surjan za zamjenicu šefa Kabineta predsjednika Vlade Crne Gore.

Za državnu sekretarku u Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija imenovana je Marina Banović.

Mladen Bojanić, ministar kapitalnih investicija, određen je za punomoćnika – predstavnika državnog kapitala na XXII vanrednoj Skupštini akcionara „Elektroprivreda Crne Gore“ AD Nikšić, zakazanoj za 25. februar 2021. godine, sa svim pravima koja proizilaze po osnovu učešća državnog kapitala u ukupnom kapitalu ovog društva.

Adžić direktor Uprave za vodonike

Za v. d. direktora Uprave za ugljovodonike određen je Marko Adžić, do imenovanja direktora ove uprave u skladu sa zakonom, a najduže do šest mjeseci.

Štićene ličnosti

Vlada je donijela Odluku o dopunama Odluke o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije, koja je inovirana u skladu sa sugestijama sa prethodne sjednice. Dopunama se proširuje krug obavezno štićenih ličnosti tako što se kao obavezno štićena ličnost određuje i potpredsjednik Vlade Crne Gore.

„Pored toga, imajući u vidu da bezbjednosna procjena stepena ugroženosti koju propisuje važeća odluka zavisi od Agencije za nacionalnu bezbjednosti i za koju je praksa ukazala da traje izuzetno dugo, ali i o podacima kojima raspolaže Uprava policije, predviđen je izuzetak da Vlada može, na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova, da odredi da se obezbijede i druge ličnosti, objekti i prostori na osnovu podataka i saznanja iz nadležnosti Policije, privremeno, do dobijanja bezbjednosne procjene stepena ugroženosti“, navode iz Vlade.

Na ovaj način aspekt bezbjednosti i sigurnosti ličnosti za koje postoji pretpostavka da su ugroženi neće biti dovedeni u pitanje ako je navedena bojazan osnovana, što će u krajnjem pokazati bezbjednosna procjena stepena ugroženosti.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.