Odbijena molba za uslovni otpust braće Jelić

0

Rješenjima vanraspravnog krivičnog vijeća Višeg suda u Bijelom Polju, odbijene su kao neosnovane molbe punomoćnika osuđenih braće Dejana i Dragutina Jelića iz Karlsruhe-Njemačka, za uslovni otpust sa izdržavanja kazne zatvora.

Savjetnica za odnose sa javnošću Višeg suda u Bijelom Polju, Azra Idrizović saopštila je da se kazne izvršavaju po pravosnažnoj presudi ovog suda od 17.2.2010. godine.

“Po osnovu koje je dozvoljeno izvršenje pravosnažne presude Pokrajinskog suda Karlsruhe od 27.2.2009. godine. Tom presudom oni su oglašeni krivim zbog krivičnog djela teško ubistvo iz čl.144, st.1, tač.1 i 3 Kz CG i osuđeni na kaznu zatvora u trajanju od po 30 godina. Protiv ovog rješenja može se izjaviti žalba Apelacionom sudu CG u roku od tri dana od dana prijema prepisa rješenja, preko Višeg suda u Bijelom Polju”, kazala je Idrizović.

Braća Jelić osuđena su da su nalogodavci ubistva njemačkog državljanina Helmuta Mikolija.

Inače, protekle sedmice pred vanpretresnim vijećem Višeg suda u Bijelom Polju održano je ročište po molbama za uslovni otpust punomoćnika osuđene braće Jelić.

Njihov advokat Ratko Orović za Dnevne novine je saopštio da je sud prilkom odlučivanja o predmetnim molbama nije cijenio, a što bi bio ključni razlog za usvajanje istih, pogrešno izrečenu kaznu osuđenim Jelićima koji su greškom upravo toga suda umjesto na 15 godina osuđeni na 30 godina zatvora primjenom nevažećeg zakona.

“S obzirom da su krivična djela izvršena u periodu od 3.12.2003. godine do najkasnije 9.1.2004. godine u vrijeme važenja KZSFRJ i KZRCG to je Viši sud u Bijelom Polju prilikom izricanja kazne morao primjeniti odredbe KZSFRJ kao zakona koji je važio u vrijeme izvršenja krivičnog djela i kao zakon koji je blaži po učinioca, a ne KZCG koji se počeo primjenjivati 6.4.2004. godine, a čije su izmjene i dopune stupile na snagu tek 2006. godine”, kazao je Orović.

On takođe ukazuje na mišljenje dato od strane Uprave policije u kojem je navedeno da postoji bezbjednosni rizik za osuđene Jeliće u slučaju njihovog boravka na slobodi, što sud uzima kao osnovni razlog zbog kojeg predmetne molbe odbija kao neosnovane.

“Činjenica da su Jelići rođeni i cijeli život proveli u Njemačkoj, da su u toj državi u kojoj im je doživotno zabranjen ulazak počinili krivično djelo, dovoljno govori da im u Crnoj Gori izlaskom na uslovni otpust bezbjednost ne može biti ugrožena”, saopštio je advokat.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.