Odata počast srpskim ratnicima palim u Velikom ratu na mjestu komande Solunskog fronta (FOTO/VIDEO)
Kod memorijalnog kompleksa Polikastro u Grčkoj, na mjestu gdje se nalazila komanda Solunskog fronta odata je počast ratnicima koji su svojim životima platili visoku cijenu pobjede u Velikom ratu.
Kraj monumentalnog spomenika poginulim ratnicima intonirane su himne Srbije, Grčke, Francuske, Rusije i Velike Britanije, a u čast stradalih u proboju Solunskog fronta ispaljeni su i plotuni.
Prije ceremonije polaganja vijenaca, služen je pomen stradalima tokom vojne ofanzive, koja je imala presudan uticaj na završetak rata.
U ime Srbije vijenac je položila delegacija Ministarstva za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja predvodjena državnim sekretarom Zoranom Antićem i delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
Memorijalni spomenik u Polikastru, udaljenom oko 40 kilometara od Soluna, otkriven je 1977. godine. Prethodno su veterani i poštovaoci tradicija Velikog rata iz država koje su ratovale protiv Centralnih sila 1972. osnovali Uniju zemalja saveznica za njegovanje boračkih tradicija.
Spomen- obiljeležje zemljama pobjednicama zamisao je ratnog pilota Save Mikića, a dijelo je Solunca, arhitekte Aleksandra Sekulića. Spomenik od bijelog mermera, nalazi se na parceli koja je pripadala Hristosu Karafodorosu, a koju je on ustupio za njegovo postavljanje.
Na svakoj strani petouganog zdanja, koja simboliše jednu zemlju saveznicu, uklesan je natpis na pet jezika: “Herojskim sinovima Srbije, Francuske, Italije, Velike Britanije i Grčke, koji su se, vjerni zavještanjima svojih predaka, borili na ovim mjestima i pali za slobodu i svjetski mir od 1916. do 1918.
U neposrednoj blizini spomenika postavljene su i biste premijera Srbije, Francuske, Italije, Velike Britanije i Grčke u vreme Prvog svjetskog rata – Nikole Pašića, Aristida Brajana, Vitorija Emanuela, Dejvida Lojda Džordža i Venizelosa.
Obilježavanje 108. godišnjice proboja Solunskog fronta počelo je u utorak 23 septembra komemorativnom svečanošću u luci Guvija na ostrvu Krf gde su se sredinom januara 1916.godine nakon što su preživjeli Albansku golgotu iskrcali prvi srpski ratnici.
(Sputnik)