Objekat MSU u svojim temeljima treba da postavi Zelenu agendu kao jedan od ključnih prioriteta

0

Novi objekat Muzeja savremene umjetnosti (MSU) predstavlja ključni korak u stvaranju inspirativnog kulturnog centra koji će obogatiti kulturnu scenu Crne Gore, ostvariti ravnotežu između ekonomskog razvoja, unaprijeđenja i zaštite prirodnog okruženja, razvoja publike i kulturne scene, a u tom procesu treba na najbolji način iskoristiti mogućnosti sufinansiranja iz EU fondova.

To je poručila ministarka kulture i medija na sastanku koji je orgazovan povodom raspisivanja Međunarodnog konkursa za idejno rješenje novog objekta.

Sastanku su prisustvovali državna sekretarka MKM, Mirjana Maslovar, direktorica Direktorata za kulturnu baštinu, Dobrila Vlahović, direktorica Direktorata za kulturno-umjetničko stvaralaštvo, Milena Durutović, direktor MSU Vladislav Šćepanović, kustos Gunar B. Kvaran, umjetnik, Nikola Kolja Božović, profesor Jovan Mirković iz Fondacije za promovisanje nauke PRONA, direktor “EU Projekti PCM” Vladimir Pandurov i glavni državni arhitekta Vladan Stevović.

Cilj međunarodnog konkursa je izbor inspirativnog idejnog rješenja

Raspisivanje Međunarodnog konkursa za idejno rješenje novog objekta MSU značajan je korak u afirmaciji umjetnosti i kulture Crne Gore i ostvarivanju međunarodne saradnje u tim oblastima istakla je ministarka kulture i medija Maša Vlaović.

Muzej savremene umjetnosti ima za cilj da bude važan kulturni centar, čija će arhitektura odražavati savremenu umjetnost i kreativnost Crne Gore.

„Međunarodni konkurs pruža priliku za učešće stručnjacima iz cijelog svijeta, čime ćemo podstaći razmjenu ideja i inovativnih rješenja.“, kazala je Vlaović.

Ona je istakla značaj ovog projekta za kulturnu i umjetničku scenu Crne Gore.

„MSU ima za cilj da bude multifunkcionalna platforma koja će generisati naše kulturno nasljeđe i savremenu umjetnost. Ovaj projekat će biti podsticajan za umjetnike, ali i za cjelokupnu kulturnu scenu Crne Gore, otvarajući nove mogućnosti za razvoj kreativnog i umjetničkog izraza“, kazala je Vlaović.

Napomenula je da se održivim planiranjem i upravljanjem resursima kroz projekat Muzeja teži ostvarivanju ravnoteže između ekonomskog razvoja, unaprijeđenja i zaštite prirodnog okruženja, uz razvoj publike i kulturne scene, što i jesu vodeći ciljevi ovog projekta.

Tim MKM će raditi na mobilizaciji dodatnog finansiranja izgradnje objekta MSU kroz EU fondove.

Direktor MSU Vladislav Šćepanović rekao je da očekuju da će Muzej pružiti, ne samo pružiti bogato kulturno-umjetničko iskustvo posjetiocima, već će značajno doprinijeti i ekonomskom razvoju.

Šćepanović je naglasio da će Glavni grad osjetiti benefite koji podrazumijevaju jačanje turizma i sektora kreativnih industrija, dok će cjelokupna država imati koristi u vidu promocije kulturnog identiteta i privlačenja kulturnih događaja iz cijelog svijeta.

Mirković je istakao da je od izuzetne važnosti uspostaviti snažnu saradnju između Vlade Crne Gore i Vlade Japana, kako u oblasti kulture i umjetnosti, tako i u oblasti ekologije, nauke i tehnoloških inovacija, koja bi ovom projektu dala značajan doprinos u ostvarivanju vizionarskog i inspirativnog idejnog rješenja.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.