„Obala nesanice“ Milana Kneževića pred nikšićkom publikom
„Tada sam odlučio da pokušam da napišem nešto što će biti omaž svim diktaturama čitavog svijeta, a sad što prenosi možda na Crnu Goru, i neko što prenosi sličnost u ovom vremenu i ovom podneblju niti je namjerno, a još manje slučajno“, rekao je Knežević
Sinoć je u sali Nikšićkog pozorišta održana promocija romana „Obala nesanice“ Milana Kneževića.
Veče je počelo minutom ćutanja zbog tragično preminulog Ljubiše Mrdaka, koji je izgubio život časno radeći svoj posao obezbeđenja Pošte, tokom oružane pljačke
O romanu „Obala nesanice“ govorio je prof. dr Dragan Koprivica, izdavač Radomir Uljarević i autor.
„Ova knjiga je na neki način krvlju pisana. Nju je pisao čovjek koji je na mnogo načina postradao od režima, čovjek koji je stradao na protestnim okupljanjima, koji je završavao na ulici ni živ ni mrtav od suzavca, čovjek kojem su provaljivali u kuću praveći teror nad njegovom poštenom majkom i tom prilikom su policajci uperili cijevi na djecu u njegovoj kući. Naravno Milan je i robijao i to je samo dodatak u njegovu časnu biografiju“, rekao je Koprivica i dodao:
„Ova knjiga nas vraća u one dane pravog čitanja kada se moglo uveče leći i družiti se sa knjigom do zore“.
„Svjedoci smo da je Milan Knežević unio humor na političku scenu Crne Gore i suštinski je na taj način relaksirao. Roman koji mi večeras predstavljamo će vjerujem da jednako relaksira i književnu scenu u Crnoj Gori, koja je teško oboljela od mučnih tema i onih mešetarenja u književnosti o kojima je govorio Dragan po kojima prepoznajete tzv. novu crnogorsku prozu. „Obala nesanice“ je knjiga koja prokazuje totalitarnost i monizam vladajuće ideologije u jednoj izmišljenoj afričkoj zemlji, a tj. u mnogim stvarnim zemljama prije svega u našoj“, naglasio je Uljarević i dodao:
„U ovoj knjizi čitalac ne može da razabere da li je riječ o neslanim šalama ili o realnim događajima, jer ma koliko se trudio da sakrije imena i diktarora i slugu koji ga 24 časa dvore, malo po malo u knjizi se ukazuju imena i prezimena“.
Uljarević je rekao da u ovoj knjizi humor prosijava od prve do zadnje strane, te da ovo djelo pripada utopijskoj i distopijskoj književnosti.
Knežević se zahvalio što je imao priliku da predstavi svoj roman u Nikšiću.
„Ja sam do sada napisao 5 manje ili više uspješnih knjiga poezije, gostovao sam po crnogorskim gradovima, ali nikada nijesam imao priliku u tim gradovima da pozdravim gradonačelnika. Evo, posle prvih decenija „opozicionih lutanja“ želim da pozdravim i gradonačelnika Nikšića našeg Marka Kovačevića i da se začudim da smo prvi put u Pozorištu, a da ne držimo politički skup ili tribinu. Ovo je bio najljepši ulazak u Nikšićko pozorište“, rekao je Knežević.
On je rekao da je pisao roman u onom periodu kada je počeo karantin zbog korone, a taj period, ističe Knežević se pogodio sa kućnim pritvorom u kome je tada morao da bude.
„Tada sam odlučio da pokušam da napišem nešto što će biti omaž svim diktaturama čitavog svijeta, a sad što prenosi možda na Crnu Goru, i neko što prenosi sličnost u ovom vremenu i ovom podneblju niti je namjerno, a još manje slučajno“, rekao je Knežević.