Novo dolivanje ulja na vatru: Srbi sa Kosmeta već 11 dana ne mogu na radna mjesta, albanski kontigent Kfora angažovan na obuci za upravljanje neredima!
Na Kosovu i Metohiji Srbi sa sjevera već 11 dana ne mogu da uđu na svoja radna mjesta u srpske institucije koje je tzv. kosovska policija blokirala, a novo dolivanje ulja na vatru je informacija da je albanski kontingent, koji je preuzeo dužnost u misiji Kfora na KiM, juče „angažovan na obuci za upravljanje neredima i nasilnim masama“.
Kako je navedeno na Fejsbuk stranici Ministarstva odbrane Albanije, albanske trupe, zajedno sa kolegama iz savezničkih zemalja, u pripravnosti su 24 časa.
„Cilj im je da očuvaju bezbjedno okruženje i slobodu kretanja na teritoriji Kosova za sve građane“, rekli su u ministarstvu, dok jedino nasilje nad Srbima upravo sprovodi vlast lažnog premijera Aljbina Kurtija.
A dok albanski vojnici treniraju da „spriječe“ sporne situacije, na terenu i juče slika kao i prethodnih dana – tzv. kosovska policija i dalje drži u blokadi srpske lokalne samouprave i zgradu Kancelarije za Kosovo i Metohiju u Bošnjačkoj mahali u Kosovskoj Mitrovici.
Baš ovdje je subotu popodne došao tzv. ministar kosovske policije Dželjalj Svečlja. Osim ove zgrade, koju je gradila Srbija i u kojoj su radili Fond PIO, kosovsko-mitrovački okrug i Centar za socijalni rad, „gost“ je posjetio i novootvoreni albanski restoran brze hrane na glavom šetalištu u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice. Na ovoj trasi već je otvoreno desetak albanskih lokala, a koje je prethodno tzv. Agencija za imovinu Kosova preuzela, odnosno otela, od srpskih javnih preduzeća.
„Nažalost, privatizacija na Kosovu i Metohiji se poslednjih petnaest godina odvija netransparentno kada su Srbi u pitanju, a objekti u kojima su poslednjih nedelja i mjeseci u Sjevernoj Mitrovici otvorene albanske radnje prodati su na svojevrsnoj licitaciji od strane tzv. Agencije za imovinu Kosova“, ističe Aleksandar Rapajić iz Centra za zastupanje Demokratske kulture u Kosovskoj Mitrovici.
On dodaje da su te lokale na licitacijama kupili Albanci koji daju velikodušnu cijenu, odnosno ogromne cifre samo kako bi zauzeli srpske objekte.
„Prema nepotvrđenim, ali realnim informacijama u otkupu srpske imovine na sjeveru KiM stoji i tzv. vlada u Prištini, koja ima nekoliko programa pomoći albanskim privrednicima u te svrhe“, ističe Rapajić.
Dodaje da upravo ministar tzv. kosovske policije svakodnevno paradira sa ciljem da se pokaže da je situacija ovdje na sjeveru KiM onakva kakvu Priština želi, a na štetu Srba.
(RT)