Novinarska sloboda postulat za objektivno informisanje: Status novinara i komercijalnih medija na nezavidnom nivou

0

Sloboda izvještavanja osnovni je postulat za objektivno informisanje. Kakvo je stanje medija u Crnoj Gori i je li status novinara na zavidnom nivou govorili su u Temi Jutra Prve televizije izvršni direktor Pobjede Nenad Zečević i zamjenik glavnog i odgovornog urednika Gradske RTV Nemanja Lacman.

Zečević je kazao da oko 2.200 ljudi radi u medijskog industriji a njihova prosječna plata je dosta ispod prosječne i ne prelazi 700 evra.

„To je nivo i u državnim i u privatnim medijima. Ako imate situaciju da je to ispod prosjeka, onda situacija u medijima nije dobra. Imali smo situaciju da kada su osnivali medije, plata novinara je bila 2-3 puta veća od prosječne plate. Očigledno je da nismo uspjeli da se izborimo za svoj status. Ja sam u Pobjedi koliko sam direktor uspio malo da podignem plate, ali moramo krenuti od prosječne plate i standarda. Mediji su ogledalo društva a prosječna plata mora biti znatno veća“, kazao je Zečević.

Kada su u pitanju medijske slobode, ono je znantno poboljšano, imamo pluralizam medija, različite politike, i u tom pitanju je, tvrdi Zečević, zadovoljavajuće.

FOTO: Zečević

 

Nemanja Lacman se složio sa Zečevićem i podijelio sve na nekoliko segmenata.

„Prvo govorimo o novinarskim slobodama koje jesu izdignute na veći nivo, ali niko ni ranije nije baš branio da pišete o onome o čemu želite da pišete. Imali smo i tada medije koji su se bavili mitom i korupcijom. Nije novinarstvo bilo ugnjetavano ali jeste dosta često bilo podređeno partijskim interesima. Ta zloupotreba moći je bila dosta vidljiva dok je danas dosta manje toga. Novinari nisu baš u onoj poziciji u kojoj bi trebali da budu. Pričam o prosječnim platama od 700 evra“, kazao je Lacman.

Dodaje da imamo problem nedostatka novinarskog kadra, tvrdi on i dodaje da je novinarstvo zanat koji se ili nauči ili ne nauči.

„Fakultet samo donosi postulate novinarstva, ali uz nedostatak kadra, vi morate da ubijedite mladog čovjeka koji treba da se bavi novinarstvom a da će mu plata biti ispod prosječne. Mi ne možemo da obećavamo kule i gradove a mediji traže sve načine da bi preživjeli, pogotovo komercijalni mediji. Oni uz novinarski posao trebaju da traže novac odnosno marketinšku podršku kako bi isplatili radnike. Generalno mislim da novinari nisu zadovoljni trenutnim statusom. Ne mislim da smo samo mi novinari zakazali, već i država. Znate i sami koliko se priča da status i standard novinara treba da bude promijenjen a mislim da se ne radi previše po tom pitanju“, jasan je Lacman.

FOTO: Nemanja Lacman

 

Politički funkcioneri, i oni koji su bili na funkcijama i oni koji su tu danas novinare doživljavaju na onaj način na koji ne bi trebali – da novinari moraju da budu tu gdje su oni i da izvještavaju a opet da nema novinara, ne bi se čula ni njihova strana.

„Ta percepcija mora da se promijeni ne samo kod partija već i kod novinara. Postoje mediji koji su podložni političkim strukturama a to je ono što zabrinjava“, podvlači Lacman.

Zečević je kazao da je pretjerano da vlasnici i finansijeri određuju kakva će biti uređivačka politika.

„Naš vlasnik je grčki biznismen (Petros Statis prim.aut.) koji se nikada nije umiješao u uređivačku politiku. Na čelu Pobjede mi sami autonomno određujemo uređivačku politiku. Kada su u pitanju javni emiteri vidite da BBC ne prati politiku Velike Britanije. Prosto oni uvijek, kad su u pitanju krupne političke situacije, uvijek bi trebala da se slijedi politika države. U principu, to ne znam je li dobro ili loše. Teško možemo protiv toga, a u BBC-ju rade bardovi novinarstva. Može da se balansira i mogu da se naprave izvještaji koji su u skladu sa objektivnošću i koji nisu navijački“, kazao je Zečević.

Govoreći o cenzuri, Lacman navodi da ona nije u nekoj mjeri izražena a u nekoj dobroj mjeri može postojati u kalkulaciji medija koji je finansiran od strane jedne osobe.

„To je mač sa dvije oštrice, krši li se etika ili ne, je li bitnija ta informacija ili novinarstvo. Generalno, cenzura i teme koje se obrađuju, mislim da je na minimumu. Novinar ima slobodu da istražuje i da predloži temu koju želi. Nisam baš siguran u tu autocenzuru. Od prvog marta sam na mjestu urednika Gradske televizije a nije postojao nijedan prilog koji smo rekli da ne može da se radi, prosto je potrebno ispoštovati postulate“, kazao je Lacman.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.