Novinar i publicista iz Londona Siniša Ljepojević: Velika Britanija nema više nikakav uticaj u svijetu, ona je drugorazredna sila i u evropskim okvirima!
Velika Britanija nije više toliko moćna da diktira drugim zemljama šta da rade, ali je vrlo vješto u održavanju privida svoje moći, ocijenio je novinar i publicista Siniša Ljepojević koji već decenijama živi i radi u Londonu.
Ovaj ugledni novinar i poznavaoc geopolitike Velike Britanije i britansko-srpskih odnosa u gostovanju u „Ćirilici“ na TV Hepi naglašava da Ujedinjeno Kraljevstvo trenutno predstavlja drugarazrednu silu i u evropskim okvirima.
– Britanija nema više nikakav uticaj, tj. imaju uticaj ali neveliki. Imate situaciju da CIA kidnapuje građane Britanije na ulici, a da Britanci za to ne znaju. Došle su generacije koje su manje talentovane. Britanija je čak i u evrospkim standardima drugorazredna sila, iza Njemačke i Francuske koje imaju daleko veći uticaj nego oni. Oni su, međutim, vrlo vješti u održavanju privida svoje moći, jer imaju taj talenat u prezentaciji zahvaljujući engleskom jeziku i medijima koji su dominantni. Englezi koriste svoj kulturološki profil da su prevaranti i imaju tu tzv. etiku situacije, ali svima je jasno da je to jedna umorna nacija koja stvara jedan veliki privid moći – kazao je Ljepojević.
Teze da Britanci i dan-danas vode politiku Sjedinjanih Američkih Država nemaju nikakvo utemeljenje u realnosti, smatra Ljepojević i podsjeća da u Vašingtonu presudan uticaj ima njemačko-jevrejska dijaspora.
– Nekada su Britanci vodili američku politiku. Oni su davali ideje Americi, ali to već dugo nije slučaj, jer Britanci nisu više toliko moćni. Problem Amerike je taj što je njemački uticaj, ne mislim Njemačke kao države, već njemački način razmišljanja koji forsira njemačko-jevrejska dijaspora u Americi koja je postala dominantna. Tada je Amerika počela da pravi velike i ozbiljane probleme po svijetu- rekao je Ljepojević.
Bregzit je simtom krize u Evropi i pokušaj britanske elite i naroda da napusti destruktivni model EU
Britanci nisu napustili Evropsku Uniju iz razloga da sruše Evropu, već su željeli da ostave iza sebe jedan destruktivni model koji je oličavala EU.
– Bregzit je bio vrlo važan za Veliku Britaniju, ali ne da bi se srušila Evropa, već je Bregzit bio simptom krize u Evropi iz koje su Britanci željeli po svaku cijenu željeli da izađu. Podudarilo se raspoloženje britanske elite i britanskog naroda koji je oduvijek bio protiv EU. To je bio jedan pokušaj elite i naroda da se iskorači iz jednog modela koji je oličava EU, a koji je destruktivan. I to se desilo. Britanska elita je podržala Bregzit jer se ruši postojeći međunarodni poredak. Ona nije htjela da bude dio EU, jer je željela da iskoristi svoj tradicionalni talenat za pravljenjem pravila, u čemu su dobri – kazao je Ljepojević i dodao da London suštinski nije promijenio model koji dominira u EU i to pobajviše zahvaljujući koronavirusu.
– Formalno se Bregzit desio, ali u stvarnosti nije, jer nije došlo do suštinske promjene modela društva. Zašto do toga nije došlo, korona je najveći izgovor, jer preko nje je Britanija zadržana u tom modelu društva. U toj situaciji ona je bila podložna da postane potpuno podizvođač američkih radova. Sada je Britanija ostala u istom modelu u društva EU koji je destruktivan. Ona formalno nije član EU, ali je zato trenutno potrčko Amerike – istakao je Lepojević.
Boris Džonson je bio protivnik NATO bombardovanja Srbije, podržao je pripajanje Krima Rusiji
Boris Džonson je gradio političku karijeru na Bregzitu, ali je došao u situaciju da sada bude veći sluga Amerike nego svojevremeno Toni Bler, smatra Ljepojević. On je poručio da je njegova politčka karijera gotova.
– Boris Džonson je završio političku karijeru, pitanje je samo vremena. Poznajem se sa njim. On je vrlo pamet i obrazovan čovjek i jedan je od rijetkih novinara koji je 1999. pisao i javno istupao protiv NATO bombardovanja Srbije 1999. godine. Zatim je branio odluku Rusije da pripoji Krim, a treba dodati i da je branio Gavrila Principa na stogodišnjici atentata tvrdivši da on nije terorista već borac za prava svog naroda. Ipak na kraju on je postao slabić. Prelomni trenutak u njegovoj transformaciji se dogodio 2018. godine, prije nego što je postao premijer, kada je postao punopravni član Upravnog odbora zlokobnog Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu. Sada je bilo prvo glasanje o nepovjerenju u okviru njegove partije gdje su glasali poslanici. U britanskom sistemu svaka partija ima dvije grupe članstvo i poslanici. Ti poslanici su glavni. Sama činjenica da je došlo do glasanja predstavlja problem. Nikada jedno glasanje ne „skine“ premijera, već drugo ili treće. On je imao većinu od 67 poslanika i to je vrlo mala većina – poručio je Ljepojević.
Onim što se zove britanska Vlada upravlja žena Borisa Džonsona
Ljepojević je saopštio da u Britaniji u trenutno haotično stanje koje se najbolje očitava u tome da britanskom Vladom upravlja žena Borisa Džonsona.
-U Velikoj Britaniji nema Vlade. Ono što se predstavlja kao Vlada, vodi žena Borisa Džonsona, a ne on. To je u svojoj kjnizi objavio Majkl Ešvort koji je najveći donator Konzervativne partije, uz podršku britanske elite. Za nju se sumnja da je američki agent i da je od strane američke duboke države ubačena u tu vezu sa Borisom Džonsonom. Tako da je tamo nastao veliki haos- ukazao je Ljepojević.
Britanci preprodaju rusku naftu zemljama koje su uvele sankcije Moskvi
Britanska poslovne elite je shvatila da u trenutnim okonostima gubi mnogo novca zbog pogubne politike britanske vlasti, zbog čega će ubrzati odlazak Borisa Džonsona sa premijerske funkcije. On je naveo da su problemi u odnosima između Moskve i Londona nastali onog trenutka kada su ruski oligarsi vratili iz Britanije u Rusiju 28 milijardi dolara.
– Mogao je London da bude centar za kupovinu ruske valute, kao što je glavni centar za kupovinu kineske valute. Britanija jeste zabranila ruske medije, blokirala je imovinu ruskih tajkuna što nikome nije žao i pokazala malo rasizma prema ruskim sportistima i to je to. Britanske kompanije u poslednja tri mjeseca uvoze za 50 odsto više nafte nego što su ikada uvozili iz Rusije, ali ne za Britaniju, već je prodaju onima koji su uveli sankcije Moskvi.
Kada je Vladimir Putin pošao putem jačanja Rusije i tada je većina ruskih oligarha shvatila da samo jaka Rusija može da saćuva njihov novac i onda su iz engleskih banaka Rusi povukli 28 milijardi dolara i vratili u Rusiju i tada počinju problemi u odnosima Moskve i Londona- kazao je Ljepojević.
Srbi imaju iracionalnu sklonost ka anglosaksonskom svijetu
Srpski narod ima iracionalnu sklonost prema anglosaksoncima, iako su mu SAD i Velika Britanija nanijela mnogo zla, ocijenio je Ljepojević.
-Nemam neko logično objašnjenje za to. Amerika je nekada bila najslobodnija zemlja na svijetu, više nije. Prisutan je mit o svemoćnim Englezima. Oni su u poslednjih 150 godina uglavnom bili protiv srpskih interesa. Turskim topovima i u Prvom i u Drugom srpskom ustanku su komandovali engleski oficiri. Koliko god su Velika Britanija i Engleska činili zla poslednjih decenija prema Srbima, za pet minuti bi mnogi od njih, ne svi, bili spremni da zaborave na sve i da odu tamo- naveo je Ljepojević.
SINIŠA JE PRVI I NAJBOLJI NOVINAR SRBIJE
Ako je Britanija bez značaja šta taj Ljepojević tamo gubi vrijeme?
Cellanere, pa on je novinar i ima svoje vidjenje , i moze biti i u V.Britaniji i neznam dje kao novinar.
On objasnjava da je politicka moc V.Britanije u opadanju ,nije kao ranije .
Kakve to veze ima ,sa tvojim pitanjem?
On moze biti bilo dje , a ne igra ulogu da li moc Britanije opada ili ne da bi on bio tamo.
On ne gubi vrijeme u V.Britaniji ,,radi kao novinar pa imas novinara i u Ukraini i Afganistanu ,Libiji itd.