Notingem pokazao da se ne boji velikana: Savladali dva „Junajteda“

0

Ako se nešto zove uspješna šok terapija, to je ovo što je uprava Notingem Foresta napravila angžovanjem Nuna Espirita Santa. Portugalac je karijeru na Siti Graundu započeo nesrećnim porazom od Bornmuta, a onda je u razmaku od četiri dana sa svojim „šumarima“ posjekao dva Junajteda – Njukasl na Sent Džejms Parku, pa Mančester na svom terenu – 2:1 (0:0).

Forestu je ovo bila prva pobjeda nad slavnim rivalom na Siti Graundu od 1992. godine, a Junatedu nevjerovatan 21. poraz u užasnoj 2023. godini. Poslednji put su bili lošiji 1972. godine, kada su doživjeli 25 poraza.

Domaći su ispali lukaviji od indisponirane ekipe Erika ten Haga u samoj završnici meča. Gosti su se nakon izjednačujućeg gola Markusa Rašforda u 78. minutu previše otvorili, što ih je skupo koštalo u 82. minutu. Notingemu se otvorio kontranapad, u kojem su školski raširili Junajtedovu odbranu, lopta je stigla do Entonija Elange, koji je krenuo u dribling, a onda na vrhu kaznenog prostora uočio slobodnog Morgana Gibs Vajta. Nekadašnji igrač Vulverhemptona se lepo namjestio i izuzetno preciznim udarcem poslao loptu uz samu lijevu stativu nemoćnog Andrea Onane.

Svaki od tri gola je bio dio pefektne egzekucije strelaca golova. Forest je do vođstva u 64. minutu stigao iz prvog šuta u okvir gola, a prethodio mu je odličan prodor i dodavanje Gonzala Montijela. Sam je u srcu kaznenog prostora gostiju bio Nikolas Domingez, koji je poslao loptu u desni ugao Onane.

Da nije bilo odlučujućeg gola Gibs Vajta danas bismo pričali o Metu Tarneru, kao tragičaru utakmice, s obzirom na to da je lošim dodavanjem poklonio loptu Alehandru Garnaču, nakon čijeg odličnog dodavanja je izjednačenje Junajtedu doneo Markus Rašford. I napadač Junajteda je sjajno reagovao, uhvatio je golmana domaćih na krivoj nozi i ostavio ga u mat situaciji na svojoj gol-liniji.

Junatedu je to bio tek drugi udarac u okvir gola na utakmici, ali treba imati na umu da im je sreća okrenula leđa u 56. minutu, kada je Dijogo Dalot zatresao okvir gola domaćina. Prvo poluvrijeme je bilo katastrofalno na obe strane, kada je u pitanju kvalitet fudbala, mada nema dileme da je to bilo i dio plana lukavog Nuna Esporita Santa. Forest je potpuno umrtvio kvalitetnijeg protivnika, a onda pronašao način da ga načne u nastavku i potom iskoristi pretjerano otvaranje u završnici utakmice.

Nakon dvije vezane pobede, Notingem je pobjegao od opasne zone i godnu završava na 15. mjestu Premijer lige. Ten Hagu već dugo visi „mač nad glavom“ pa ostaje da se vidi da li će doći do nekakvih radikalnih poteza na Old Trafordu u narednim danima.