Noć kada je Nikola pretekao Lebrona

0

Govorili su američki mediji na sav glas samo par sati pred početak utakmice da vjerovatno najbolji košarkaš svijeta u prethodne tri godine neće igrati protiv Nju Orleans Pelikansa kako ne bi pogoršao lakšu povredu ručnog zgloba. Njihove najave ispostavile su se netačnim i umjesto jedne „obične“ utakmice za koju se očekivalo da će Nagetsi odigrati bez duše franšize, meč je izrastao u jedan od najvažnijih posmatrano s istorijskog aspekta u dosadašnjem toku sezone.

Nikola Jokić je u trijumfu Denvera nad Pelikanima 134:116 postigao 35 poena, uz 14 skokova i 12 asistencija, čime je došao do 108. tripl-dabla u NBA karijeri i ispisao nove stranice istorije najjače lige svijeta. Sada se osamio na četvrtoj poziciji večne liste sa jednim više od živih legendi ovog sporta Lebrona Džejmsa i Džejsona Kida. Iznad su sada samo Rasel Vestbruk (198), Oskar Robertson (181) i Medžik Džonson (138).

Može sve sam Nikola, može i bez Mareja. Dobro možda ne baš sam samcijat, ali je dovojljno Jokiću da pored sebe ima bar jednog igrača koji će odigrati „pristojno“ kako bi uradio preostalih 80 – 85 odsto posla i odveo svoju ekipu do pobjede u bilo kojoj utakmici. Danas je tu pomoć imao u liku rukija Džulijana Strotera koji je s klupe dao 21 poen i tako „ispoštovao“ Jokića i situaciju gdje njegov saigrač samo čeka da bude ovjenčan novim velom, još blistavijim od prethodnog.

Momak iz Las Vegasa nije se kockao s šansom koja mu se iznenada ukazala zbog kadrovskih problema u redovima Nagetsa, nije postupio kako bi možda većina njegovih sugrađana. Ugrabio je svaki minut i pogodio čak pet trojki iz devet pokušaja, omogućivši i Nikoli da istorijski tripl-dabl bude ukrašen pobjedom. Većim dijelom meča nije se činilo da će do nje doći. Imao je Nju Orleans i maksimalnih 20 poena prednosti sredinom druge četvrtime, ređali su koševe Ingrama i Zajona Vilijamsona. Topila se prednost Pelikana iz napada u napad,do poluvremena na 12 poena razlike, a startom drugog veoma brzo nije je bilo uopšte. Ako je pomenuti Stroter bio ključni Nikolin pomoćnik u četvrtoj četvrtini, tako je tu ulogu preuzeo Majkl Porter u trećoj.

Pri rezultatu 87:82 Jokić je asistirao Kolinu Gilespiju za trojku, za svoje deseto plodonosno proigravnje i 108. tripl-dabl. Dominirao je Denver čitavo drugo poluvrijeme i upisao sedmi trijumf iz osam mečeva, a Somborac je 35 poena dao za praktično isto toliko minuta minuta na parketu, uz šut iz igre 15/24.

Vrijedi istaći da među gostima na kraju najefikasniji nisu bili ni Zajon, ni Ingram čije su puške sve više i više praznile kako je meč odmicao. Džordan Hokins stigao je do rekorda karijere (31 poen) uz čak sedam trojki iz 14 pokušaja.

Lebrona Džejsma i Džejsona Kida je pretekao, Jokić sada kreće u potjeru za Medžikovih 138, a akobi nastavio da ređa tripl-dablove ovim tempom uspio bi da dostigne kultnog pleja Lejkersa za nešto više od godinu i po dana…