Njemačka traži alternativu u gasu iz Katara?

1

Delegacije Nemačke, Japana i Južne Koreje, tri energetski nesamostalne članice G-20, obrele su se proteklog vikenda u svojstvu rivala u Kataru, vodećem svetskom izvozniku tečnog gasa (LNG), s istim motivom – da, ne pitajući za cenu, obezbede kratkoročne, ali i dugoročne ugovore o stabilnom snabdevanju ključnim energentom. I dok su pregovori zvanične Dohe s visokim izaslanicima Tokija i Seula rutinska saradnja već godinama (Katar lavovski deo svog LNG izvozi u Aziju), poseta nemačkog vicekancelara i ministra ekonomije Roberta Habeka s dvadesetočlanom delegacijom prvenac je u dugogodišnjim delikatnim odnosima dve države. Pred domaćinima u Dohi Habek nije krio svoja osećanja.

„Ovde sam u Dohi, drugog dana putovanja (turneja je obuhvatala i odlazak u Ujedinjene Arapske Emirate), koje je nekako sasvim čudno”, priznao je Habek prilikom objašnjavanja kako se obreo u Kataru.

„Ukrajinska kriza dovela me je ovde, i pokušaj da se ratosiljamo ruskog gasa i uglja što je brže moguće”, preneo je briselski portal „Euraktiv” izjavu nemačkog vicekancelara.

Potpuno svesni motiva nemačke delegacije, domaćini su goste tokom razgovora podsetili na dosadašnje višegodišnje neuspešne pokušaje Dohe da s Berlinom utanači dugoročne aranžmane za izvoz LNG.

Raniji razgovori s Berlinom na temu energetike nikad nisu doveli do „definitivnog sporazuma zbog odsustva jasnoće o dugoročnoj ulozi gasa u energetskoj paleti Nemačke i infrastrukturi neophodnoj za prihvat tečnog gasa”, saopštilo je Ministarstvo energetike u Dohi, uoči susreta katarskog emira Tamima bin Hameda el Tanija s Robertom Habekom. U međuvremenu, sudeći prema podsećanjima tamošnjih medija, u Kataru nisu zaboravili da je nemački predsednik Frank Valter Štajnmajer svojevremeno u dva navrata otkazao najavljenu posetu Dohi, dok je nemačka štampa dosta dugo i gromoglasno prozivala Dohu zbog kršenja ljudskih i radničkih prava.

U međuvremenu, tokom susreta s katarskim ministrom energetike Saadom Šeridom el Kabijem Habek je zdušno naglašavao da su se vremena i prilike promenili, te da je Berlin, kad je reč o energetskim osloncima, sada odlučno okrenuo list.

„Nemačka strana potvrdila je da je vlada Nemačke preduzela brzu i konkretnu akciju da, kao prioritet, ubrza izgradnju dva prihvatna LNG terminala, kao i da takav plan sada ima punu podršku zvaničnog Berlina”, objavili su domaćini.

Šta je tačno dogovoreno između predstavnika Nemačke i Katara tokom vikend-razgovora o energetici, izgleda da zavisi od ugla gledanja.

Prema Habeku i saopštenjima zvaničnog Berlina, Katar je prihvatio dugoročnu saradnju oko izvoza LNG i pritom pokazao spremnost da još ove godine uveća isporuke tečnog gasa najvećoj evropskoj ekonomiji. Doha je s pregovora izašla s nešto drugačijim utiskom – da su raniji jalovi LNG pregovori s Berlinom ovog puta obnovljeni. Kad je reč o eventualnim kratkoročnim „injekcijama” katarskog LNG Nemačkoj, američka agencija „Blumberg” procenjuje da je taj zalivski izvoznik, zbog dugoročnih obavezujućih ugovora s drugim kupcima, u prilici da najviše 10–15 odsto svog izvoza usmeri u tom pravcu.

„Katar je spreman da poveća isporuke gasa. I nama kratkoročno treba više gasa da zameni ruski energent. Razgovori nisu bili samo o kratkoročnom snabdevanju, već i o dugoročnoj energetskoj saradnji. Dobra vest je da je Katar spreman. Sada kompanije treba da finiširaju relevantne ugovore”, objavio je Habek, bez preciziranja detalja o količinama gasa, kako kratkoročno, tako ni dugoročno.

Iz ugla Dohe, nemačko-katarski pregovori izgleda da su pokrenuli saradnju s mrtve tačke. „Dve strane su se dogovorile da bi se njihovi odgovarajući komercijalni entiteti ponovo angažovali i napredovali u razgovorima o dugoročnim LNG snabdevanjima iz Katara u Nemačku”, preneo je indijski portal „Apstrimonlajn”.

U međuvremenu, u Nemačkoj u ovom trenutku nema nijednog terminala za prihvat LNG (dva se hitno grade), dok su najbliža odgovarajuća „pristaništa za tečni gas” u Poljskoj, Holandiji i Belgiji (odakle su već javili da ne mogu da prihvate velike količine energenta iz uvoza za Nemačku).

Kada bi katarski LNG mogao da pristane u Nemačku, još nije izvesno. Naime, nemačko ministarstvo ekonomije početkom marta je objavilo da bi prvi ploveći prihvatni LNG terminal u Vilhelmshavenu mogao da bude realizovan za dve godine, dok bi drugi najavljeni LNG terminal u Brunsbutelu mogao da počne sa radom 2025. godine.

(politika.rs)

1 Comment
  1. ovca komentariše

    Njemačka traži da bude opet podjeljena zarad mira u Evropi.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.