Ponuđeno mi je da budem 41. poslanik koji će podržati formiranje 44. Vlade Crne Gore. Međutim, konsultovao sam se sa Glavnim odborom svoje partije i oni su to jednoglasno odbili, saopštio je lider FORCE Genci Nimanbegu gostujući u Drugačijoj radio vezi.
Kako pojašnjava, prošlog utorka je dobio poziv od Abazovića sa ponudom da bude 41. poslanik koji bi podržao 44. vladu, a koju Miodrag Lekić ne može da sastavi, jer mu nedostaju glasovi URE.
Abazovića je, kako kaže Nimanbegu, obavijestio u četvrtak prethodne sedmice da na njegov glas ne može računati.
Pojasnio je da je 43. Vlada bila „zlatna prilika“ da se dođe do harmonije među političkim subjektima.
„Manjinska vlada je bila prilika da dođemo do magičnog broja 49, odnosno do tropetinske većine, ali tokom formiranja smo naišli na toliko stranputica – ko će biti u Vladi, kako će biti predstavljeni, koji će resor voditi. Tako smo došli do broja 46, ali nikada do broja 49. Šteta, jer su zapadni partneri, sa kojima sam u kontaktu, bili veliki entuzijasti. Čak se govorilo nezvanično i o godini ulaska Crne Gore u Evropsku uniju, 2024. ili 2025. je bila u pitanju“, rekao je Nimanbegu.
On je uvjeren da je tako stvoren politički ambijent odgovornost Mila Đukanovića i Dritana Abazovića.
„Ipak je Vlada formirana na osnovu dogovora ova dva politička subjekta, pa su oni trebali da se pozabave problemima sa kojima se mogla suočiti izvršna vlast. Ja sam tada iznosio svoja uvjerenja koja su išla u smjeru formiranja političke vlade. Bilo mi je jasno da će 43. Vlada pasti na prvi kamen spoticanja, što je bio ugovor sa SPC“, rekao je Nimanbegu.
Albanska zastava u Tuzima je nacionalni simbol Albanaca u Crnoj Gori
Govoreći o pobjedi koalicije u Tuzima koju je predvodio Nik Đeljošaj, te proslavi izbornog rezultata uz isključivo albanske zastave, Nimanbegu pojašnjava da je to u skladu sa Zakonom o nacionalnim simbolima.
„Albanska zastava na proslavi izborne pobjede u Tuzima nije bila samo zastava Albanije, već i nacionalni simbol albanskog naroda u Crnoj Gori. Ipak, izostanak crnogorske zastave na tom dešavanju pitanje je trenutnih odnosa u društvu. Svakako, stava sam da je odnos Albanaca i Crnogoraca više nego dobar, ali prisjetimo se koliko je dugotrajan proces bio da Albanci iz Tuzi konačno dobiju svoju opštinu. Situacija se činila takvom da Crna Gora njima nije htjela da je da“, navodi Nimanbegu, a prenosi Antena M.
FORCA neće podržati nijednog predsjedničkog kandidata do drugog kruga
Predsjednički izbori se bliže, ali FORCA se još nije opredijelila koga će podržati.
„Nećemo saopštavati tu odluku dok ne prođe prvi krug. Ta odluka, ipak, najviše zavisi od kandidata, a moje lične preferencije naklonjene su kandidatkinji SDP Draginji Vuksanović Stanković”, kazao je je Nimanbegu.
Ustavni sud, iako odblokiran, i dalje je aktuelna tema s obzirom na to da je sedmo mjesto i dalje upražnjeno.
Nimanbegu kaže da je i oko ove teme prisutan medijski spin, gdje se tvrdi da manjinske stranke nisu došle do dogovora, a da je to zapravo plašt pod kojim se skriva namjera da uopšte ne postoji volja da sedmi kandidat bude izabran.
„Priča da se manjinske stranke oko kandidata za sudiju Ustavnog suda nisu mogle dogovoriti je čisti spin. Poslanici parlamentarne većine predložili su dvije kandidatkinje, opozicija, bez konsultacija sa mnom, predložila je treću. Što se tiče kandidata predstavnika manjina, on se neće izabrati, ne zato što manjinske stranke to ne žele ili ne mogu da se dogovore, već za tim uopšte ne postoji politička volja“, zaključio je Nimanbegu za Antenu M.
Abazoviću je jedino važno da je premijer a URA-ši ministri.
Slažem se sa Nimambeguom no nek svi prestanu sr..ti kad vide srpsku zastavu jer to je zastava srpskog naroda u Crnoj gori.