Nikola Jovanović pod lupom SDT-a: Tužilaštvo traži dokumentaciju o potencijalnoj milionskoj šteti i korupciji!

0

Specijalno policijsko odjeljenje zatražilo je od kabineta predsjednika Opštine Budva da dostavi kompletnu dokumentaciju o privremenim lokacijama koje su ovoga ljeta bile na području opštine.

To je za “Vijesti” potvrđeno nezvanično iz više izvora.

Dopis na adresu Opštine stigao je po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, nakon što je Budvanin Goran Slovinić prije deset dana podnio krivičnu prijavu, optužujući nekadašnjeg predsjednika Skupštine opštine Nikolu Jovanovića i nekoliko rukovodioca opštinskih službi i preduzeća da su organizovano načinili milionsku štetu budžetu, ali i političkom korupcijom preko privremenih lokacija pridobijali glasove na majskim izborima.

Slovinić, kako je “Vijestima” rečeno, u petak je ponovo bio u Specijalnom državnom tužilaštvu gdje je dostavio dopunu krivične prijave, zahtijevajući od istražitelja kojim rukovodi glavni specijalni tužilac Vladimir Novović da ispita veze političkih čelnika izborne slite “Budva naš grad”, opštinskih funkcionera, koji su, kako tvrdi davanjem privremenih objekata, terasa, štandova, aparata za zabavu, kioska, parkinga preko nepostojećeg Programa privremenih objekata kupovali glasove na majskim izborima.

Opština je bila dužna da do 31. decembra prošle godine usvoji novi, petogodišnji Program privremenih objekata za period 2024-2028, što nije učinila, tako da su svi privremeni objekti, počev od ugostiteljskih terasa do kioska i štandova od Starog grada do Petrovca i Buljarice. Ovog ljeta bili nelegalni, čime je opštinska kasa uskraćena za gotovo 600 hiljada eura prihoda, samo na ime zakupnine. Opština nije mogla ni centa naplatiti na ime zakupnina, iako su privremene lokacije bile na “terenu”.

Šteta je mnogo veća, jer su gotovo sve privremene lokacije bile u funkciji, a gomila njih je bila nelegalna, postavljena i mimo starog plana, te nijesu plaćene naknade za smeće Komunalnom preduzeću, ali i računi za utrošenu vodu i struju, što se procjenjuje da je šteta veća od miliona, na koju je ukazano u podnijetoj krivičnoj prijavi. Šetalište je ovog ljeta ličilo na vašarište na šta su ukazali i predstavnici poltičkih partija, ali i građani. Iako program privremenih objekata nije postojao, iz Opštine su tvrdili da su oni napravili sve zapisnike privremenih lokacija na terenu, te će nakon usvajanja novog, petogodišnjeg programa zakupnine biti naplaćene retroaktivno.

Slovinić je u dopuni krivične prijave od SDT-a zatražio da ispita način rada opštinske Komisije koja je pripremala Program privremenih objekata Opštine Budva za period 2024 – 2028. godine, koju je formirao predsjednik Opštine Milo Božović početkom godine.

Budvanin traži od SDT-a da provjeri na koji način je predložen sastav pomenute komisije, šta ih je za ta mjesta preporučilo, jer je, navodi, u ranijem periodu stručnost bila presudna. Takođe, traži da se utvrdi da li je uopšte urađen nacrt novog petogodišnjeg programa i da li je upućen na saglasnost resornom ministarstvu. Mještanin upućuje SDT da utvrdi kolika je šteta pričinjena neusvajanjem novog Programa privremenih objekata i zašto se u ovom slučaju rukovodioci Opštine nijesu pozvali na član 59 Zakona o lokalnoj samoupravi, ukoliko je, kao u drugim slučajevima, razmatrano postupanje po istom, a u cilju izbjegavanja veće materijalne štete.

Sugeriše tužiocima da od Opštine traže dokaz o razlozima neusvajanja novog petogodišnjeg plana, tokom 2023, kao i da ispitaju da li postoje nalozi opštinskih rukovodioca da se pomenuti plan ne usvoji.

Takođe, Slovinić je zatražio da se utvrdi analiza prihoda prethodnih tri godine, što ukazuje stavka budžeta koliko su iznosili prihovdi od privremenih lokacija i koliko je to bilo ove godine.

Da li je Opština Budva, tokom analize stanja po ovom pitanju, kako sugeriše Slovinić u dopuni krivične prijave razmatrala sopstveno usvajanje odluke o produženju važenja programa privremenih objekata Opštine Budva koji je važio u 2023. godini kao što je to učinila Opština Kotor. Slovinić u svim stavkama krivične prijave insistira da se utvrdi uloga Jovanovića u nedonošenju novog Programa.

Zbog sumnje na korupciju, dopunom prijave ukazuje SDT- u da traži na uvid kopije svih zapisnika i druga akta koja se tiču inspekcijskog nadzora na terenu privremenih objekata na teritoriji opštine Budva i to za period 2021. godine, 2022. godine i 2023. godine, kao i kopije svih kazni iz 2024. godine, kao i i prethodne tri godine u cilju pravilne analize stanja. Kako je naznačio tužiocima, nelegalno postavljene tende i ugostiteljske terase svima su bile vidljive i javno prepoznate, a nisu uklanjane i pored činjenice da Program privremenih objekata opštine Budva za 2024. godinu nije donijet.

Insistira da se utvrdi komunikacija Jovanovića sa rukovodiocem Komunalne policije i inspekcije, i da li je bilo naloga o neophodnosti izvršenja ili neizvršenja inspekcijskih nadzora privremenih objekata za prethodne tri godine kao i za period od početka pa do 20. septembra ove godine.

Slovinić u dopuni ističe da su njegova saznanja da je pričinjena šteta na ime privremenih lokacija million i po eura, te insistira i da se ispitaju prihodi Komunalnog preduzeća na ime privremenih objekata, zbog sumnje da je pričinjena ogromna materijalna šteta jer Programa nije usvojen.

Zahtijeva da prioritet istražitelja bude ispitivanje lica koja su držala nelegalne lokacije i njihove veze sa izbornom listom “ Budva naš grad”, te da se utvrdi i veza direktora ključnih opštinskih preduzeća sa onima koji su dobijali nelegalne privremene lokacije.

“Kruške”, kiosci, aparati za zabavu, problematičan i parking

Slovinić insistira da se utvrdi ko je na šetalištu držao na desetine nelegalnih objekata za zabavu, takozvane “kruške”, te u prijavi jasno naznačio ime službenika Komunalne policije.

Postojanje “kruški” na šetalištu problematizovali su još ljetos na sastanku Koordinacionog tijela za pripremu sezone rukovodioci MZ “Podkošljun”, navodeći da je na svaku banderu javne rasvjete prikačena je jedna “kruška”.

Kruške su sa šetališta uklonjene tek na kraju sezone.

Slovinić u dopuni krivične prijave insistira da se utvrdi ko je uzimao novac iz ovih aparata koji su se mimo plana nalazili na opštinskoj zemlji, i da li su izdavani računi.

Problematizovan je i nelegalni parking u Bečićima kod nekadašnjeg MOC-a, za koji Slovinić sumnja da su ga takođe nelegalno držali čelnici pojedinih opštinskih preduzeća čija je imena naveo u dopuni krivične prijave.

(Vijesti)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.