Nikčević: Povećanje PDV-a nije nezakonito, ali je udar na standard građana

0

Povećanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) koje se predviđa programom „Evropa sad 2“ nije protiv zakona, ali svakako predstavlja udar na standard građana, rekla je Olga Nikčević iz Centra za zaštitu potrošača (CEZAP).

„Država ima pravo da uvodi poreze i akcize, ali te mjere, posebno na one transakcije koje su do sada bile oslobođene PDV-a, dodatno su opterećenje za budžete potrošača“, kaže Nikčević.

Kako dodaje, kada je u pitanju povećanja poreza i akciza, borba potrošača pokazala se nedjelotvornom u smislu uticaja na poboljšanje standarda.

Nikčević naglašava da zadovoljenje osnovnih životnih potreba spada u jedno od prava potrošača, ali ako je zemlja siromašna, ne može se reći da naše potrebe moraju biti zadovoljene kao potrebe potrošača u nekoj bogatoj državi.

„Zakonom nije zabranjeno da država uvede PDV, kao što nije ni povećanje cijena, ali to jeste ugrožavanje životnog standarda potrošača, koje je ionako na niskom nivou“, kazala je Nikčević.

Ona smatra da povećanje cijena nije samo ekonomska stavka, jer, iako zakon dozvoljava povećanja, to često nije moralno opravdano.

„Na primjer, kada je Vlada ograničila cijene nekih osnovnih životnih namirnica, to nije dalo velike rezultate, između ostalog i zbog toga što su trgovci cijene drugih artikala znatno podigli i tako poništili efekat akcije. Smatram da teret krize treba da bude raspodijeljen na sve aktere na tržištu – proizvođače, trgovce i potrošače“, istakla je Nikčević.

Programom „Evropa sad 2“ uvodi se PDV za robu neznatne vrijednosti do 75 eura, koja je do sada bila oslobođena carina i poreza na dodatu vrijednost.

To znači da će građani koji budu kupovali proizvode preko interneta i koji im kao pošiljke stižu na kućnu adresu od oktobra na pošiljku od 75 eura plaćati porez od 15,75 eura, to jest ukupno će morati da izdvoje 90,75 eura. Na kupovinu od 10 eura porez će iznositi 2,1 euro.

Kako je navedeno u Strategiji razvoja poštanskih usluga, broj ovih pošiljki prošle godine je dostigao 800 hiljada, a tu vrstu trgovine koristilo je 270 hiljada građana.

Cilj je smanjenje utaje poreza

Zakonsko rješenje kojim se uvodi PDV na pošiljke neznatne vrijednosti usklađeno je sa Direktivom 2009/132 EU i podrazumijeva ukidanje oslobođenja od plaćanja PDV-a pri uvozu proizvoda vrijednosti do 75 eura. Oslobođenje plaćanja PDV-a pri uvozu pošiljki neznatnih vrijednosti ukinuto je u EU od 1. jula 2021, od kada sve komercijalne pošiljke uvezene u EU podliježu plaćanju PDV-a, bez obzira na vrijednost.

„Cilj ukidanja oslobođenja od plaćanja PDV-a pri uvozu pošiljki je stvaranje pravednijeg i transparentnijeg sistema oporezivanja i smanjenje utaje poreza. Navedena zakonska odredba će se primjenjivati od 1. januara 2025. godine“, navedeno je u Fiskalnoj strategiji.

U Crnoj Gori je do 2017. godine na snazi bio propis prema kojem je kupovina preko interneta do 150 eura bila oslobođena PDV-a.

Vlada Duška Markovića predložila je da se, zbog usklađivanja s EU, granica neoporezivanja spusti na 22 eura.

 

(Adria)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.