Nikad im nije dosta: Duško Marković bi da stopira penziju da bi uzimao godinu dana blizu 2.000 evra mjesečno od države kao bivši poslanik!

1

Bivši predsjednik Vlade i donedavni poslanik DPS-a Duško Marković predao je Skupštini zahtjev da narednih 12 mjeseci prima naknadu po prestanku poslaničke funkcije, a istovremeno je Fondu penzijskog i invalidskog osiguranja podnio zahtjev za obustavu isplate penzije, koju dobija od decembra 2020. godine, kako bi mogao da prima poslaničku naknadu.

Prema podacima iz imovinskog kartona poslanička naknada po prestanku funkcije iznosila bi mu oko 1.950, a penzija oko 1.200 evra. Tako da se Marković odlučio da prima naknadu je jer za oko 750 evra veća od penzije.

Međutim, izvor “Vijesti” je kazao da je Marković u zahtjevu naveo netačnu informaciju – da je korisnik prijevremene penzije, a ne da je korisnik pune starosne penzije sa više od 40 godina radnog staža. Prema tumačenju izvora “Vijesti” razlika je u tome što bi Marković, da je korisnik prijevremene penzije, imao pravo na poslaničku naknadu nakon prestanka te funcije, ako bi se odrekao te penzije, ali da nema pravo na poslaničku naknadu ako je korisnik staračke penzije bez obzira i ako zatraži obustavu njene isplate.

Marković je zahtjev za penzionisanje predao Fondu PIO 7. decembra 2020. godine, tri dana nakon što mu je prestao mandat predsjednika Vlade. Tada mu je izdato privremeno rješenje o priznanju starosne penzije sa 40 godina i pet mjeseci radnog staža.

Prema podatku iz imovinskog kartona penzija za decembar 2020. godine iznosila mu je 948 evra. Protekle dvije i po godine on je istovremeno primao poslaničku platu i penziju.

Izmjenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju iz 2008. godine, omogućeno je starosnim penzionerima da dopunski mogu da budu radno angažovani i da za taj rad primaju platu. On je tokom 2021. godine, prema imovinskom kartonu, primao i poslaničku platu koja je iznosila 1.901 evro mjesečno, kao i penziju od 968 evra. Odnosno ukupno je u toj godini primo 22.820 evra na ime poslaničke plate i 11.622 evra penzije.

Marković je u 2022. godini primao platu poslanika koja je zavisno od mjeseci iznosila od 1.901 do 1.949 evra, odnosno ukupno 22.974 evra. U toj godini je nastavio da prima starosnu penziju koja je zbog usklađivanja porasla sa 948 na 1.093 evra, što je ukupno za tu godinu 12.291 evro.

Ukupno plate i penzije za tu godinu primio je 35.265 evra. Na pitanje “Vijesti” o zahtjevu da prima poslaničku naknadu nakon prestanka funkcije, kao i o tome da li ima starosnu ili prijevremenu penziju, Marković je odgovorio da je podnio zahtjev za odobravanje naknade nakon prestanka funkcije i istovremeno zahtjev Fondu PIO da mu obustave isplatu privremene penzije ako mu se odobri naknada.

“Dakle, čekam odluku Administrativnog odbora da li imam pravo na naknadu i pod kojim uslovima. Pošto nijesam ispunio starosnu granicu za penzionisanje, penzija je privremena i konačno rješenje o stalnoj penziji se donosi nakon napunjenih 66 godina po Zakonu o radu ili 67, po Zakonu o državnim službenicima. U svakom slučaju, ne mogu primati penziju i naknadu. Podnio sam zahtjev Fondu PIO da mi zamrznu privremenu penziju ako ostvarim pravo na naknadu. Valjda kao i svaki drugi građanin mogu da se obratim institucijama. Zakon je jednak za sve i ne razumijem tu zabrinutost da li mogu ostvariti neko pravo mimo Zakona”, kazao je Marković.

Nedavno je u penziju otišao i dugogodišnji poslanik Predrag Bulatović, koji je kazao da zbog prijema starosne penzije nema pravo na poslaničku naknadu po prestanku funkcije već samo na otpremninu za odlazak u penziju od ukupno hiljadu i po eura.

O Markovićevom zahtjevu, kao i o drugim, odlučivaće novi administrativni odbor Skupštine nakon što se formira.

 

Skupština: Penzionisani poslanici ne mogu primati naknade

Na pitanje “Vijesti” o tome da li Marković ima pravo da dobija poslaničku naknadu ako je otišao u starosnu penziju, iz Skupštine nisu direktno odgovorili. Naveli su da u novom sazivu nema 50 poslanika iz prethodnog saziva i da oni mogu ostvariti pravo na naknadu po prestanku funkcije ako nisu ostvarili pravo na penziju ili nisu izabrani i imenovani na druge javne funkcije.

“Sekretarijat Administrativnog odbora nema u posjedu informacije ko je od poslanika 27. saziva Skupštine ostvario pravo na penziju ili je izabran ili imenovan na drugu funkciju. Navedene informacije imaćemo nakon isteka roka od 30 dana od prestanka njihove poslaničke funkcije, kada budu podnijeti zahtjevi za ostvarivanje prava na naknadu po prestanku funkcije. Svi poslanici 27. saziva Skupštine Crne Gore koji su profesionalno obavljali funkciju, kojima nije potvrđen mandat u 28. sazivu Skupštine Crne Gore, i koji takođe nijesu nakon poslaničkog mandata imenovani i izabrani na drugu funkciju, zaposleni ili koriste pravo na penziju, mogu u roku od 30 dana od prestanka poslaničkog mandata ostvariti pravo na naknadu po prestanku funkcije”, naveli su u odgovoru iz Skupštine.

 

(ADRIA)

1 Comment
  1. Nikad vise komentariše

    Mozda bi nova skupstinska vecina trebala da razmotri donosenje Rezolucije o ukidanju svih primanja i oduzimanju nelegalno stecene imovine svim drps funkcionerima i njihovim tradicionalnim koalicionim partnerima. Ako je neko otimao djeci djeciji dodatak, radnicima plate drzao na nivo bioloskog prezivljavanja na 180 eura, penzionerima penzije…
    taj treba da vrati drzavi i gradjanima oteto. Pa drzava njima treba da odobri plate i penzije od 180 eura, jer su eto oni upravo odredili da je to dovoljno gradjanima dok su se oni bahatili na jahtama, dobijali stanove, nosili satove koji kostaju kao prosjecan stan, djeca nosila torbice u vrijednosti dobrog jednosobnog stana…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.