Nigerija nakon penala u finale Afričkog kupa nacija

0

S obzirom da se igra u jeku sezone Afrički kup nacija često nije ispraćen kako treba, a trebao bi. Otvoren i napadački fudbal oduvijek je krasio Afriku, a prvo polufinale između Nigerije i Južne Afrike donijelo je mnoštvo uzbuđenja koje je, pogađajte, završeno jedanaestercima.

Nakon boljeg izvođenja penala 4:2 (1:1 u regularnom dijelu) reprezentacija Nigerije plasirala se u finale Kupa Afrike i tamo čeka boljeg iz duela Obala Slonovače-Kongo.

Vodeći gol na meču došao je iz jedanaesterca koji je izborio Viktor Osimen, a sa bijele tačke pogodio je Vilijam Trost-Ekong.

Nigerija je bila pred plasmanom u finale i u regularnom toku pošto je u 85. minutu Viktor Osimen postigao gol za 2:0, međutim VAR je vratio loptu na sasvim drugi kraj terena, gdje je uočen prekršaj defanzivca Nigerije Jusufa nad Persijem Tauom.

Konsultovan je VAR ponovo i dosuđen penal za Južnu Afriku. Tako je umjesto 2:0, Teboho Mokoena kao i Ekong u prvom poluvremenu pogodio za izjednačenje i produžetke, a zatim i penale.

Vagao je sudija u 116. minutu da li da dosudi novi penal za Nigeriju, ali se nakon pogledanog snimka predomislio i ipak se sačekalo još četiri minuta kada je uslijedio rulet.

Više sreće, koncentracije i znanja imali su Super Orlovi u penal seriji i na kraju se zasluženo plasirali u finale Afričkog kupa nacija.