Ni pokojnom mu mira ne daju: Sramni istupi suverenističkih perjanica protiv blaženopočivšeg mitropolita Amiflohija!

0

Pitanje podizanja spomenika blaženopočivšem mitropolitu Amfilohiju kao da je aktiviralo brojne duhove prošlosti koji je pomenuti pobijedio 30. avgusta 2020. godine. Skočili su svi dežurni spavači da napadnu počivšeg mitropolita i utrkivali su se ko će prije da baci ljagu na njegovo ime koje i pored toga ostaje upisano zlatnim slovima u istoriji kako Srpske pravoslavne crkve i čitavog Pravoslavlja, tako i Crne Gore.

Tako su svi mogući ljevičarski mediji, ali i ljevičarske stranke i aktivisti prethodnih dana ocjenjivali ko je i kakav je bio mitropolit Amfilohije i kakva je njegova uloga bila u crnogorskom društvu. Radio Slobodna Evropa je bio jedan od tih medija koji su obradili članak, koji obiluje tendencijom da mitropolita proglase kao saradnika okupatora, što je i razlog prvobitnog odbijanja zahtjeva od strane resora kojim rukovodi Tamara Vujović (Demokrate) da mu se podigne spomenik u Beranama.

U tekstu su ipak obradili „ekspresnu reakciju crnogorske Vlade na kritike SPC“, koje su došle iz Eparhije budimljansko nikšićke, i konstatovali tužno da Amfilohije ipak dobija spomenik uprkos sporenjima.

 

 

Podsjećamo, spomen-obilježje blaženopočivšem mitropolitu Amfilohiju, koje je trebalo da bude podignuto na zahtjev Opštine Berane, prvobitno nije dobilo “zeleno svijetlo” od strane Ministarstva kulture i medija čije je Rješenje o odbijanju potpisala dr fizijatrije Tamara Vujović.

Nakon oštre reakcije eparhije, Vujovićeva se „pokajala“.

„Uprkos opširnom, detaljno obrazloženom i dokumentovanom Zahtjevu koji gotovo do tančina slijedi uslove propisane Zakonom o podizanju spomen-obilježja, Ministarstvo kulture i medija u svom tumačenju ne prepoznaje mitropolita Amfilohija kao zaslužnu ličnost u novijoj istoriji Crne Gore. Tako smo umjesto spomenika mitropolitu Amfilohiju dobili monumentalnu figuru birokratske malicioznosti po kojoj će biti upamćeni donosioci ovog Rješenja. Koliko je klimava i porozna argumentacija kojom Ministarstvo kulture i medija pokušava da podupre svoje Rješenje pokazuje pravna analiza koju ćemo ovdje predočiti crnogorskoj javnosti“, kazali su ranije iz eparhije.

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović oglasila se nakon saopštenja Eparhije budimljansko-nikšićke povodom inicijative o podizanju spomenika Amfilohiju u Beranama.

„MKM će u skladu sa odredbom člana 9 stav 3 Zakona o spomen-obilježjima zatražiti prethodnu saglasnost Vlade Crne Gore u odnosu na zahtjev za podizanje spomen-obilježja dostavljen od strane Opštine Berane,u skladu sa ovlašćenjima Vlade“, istakla je ona.

Nedugo potom, Vlada je izglasala rješenje da mitropolit dobije spomenik u Beranama, a što je izazvalo oštre reakcije dijela javnosti koja mu se i za života protivila. Pored minornih organizacija poput SUBNOR-a i GI 21. maj, oštro su reagovale i stranke manjinskih naroda.

Prava polemika dogodila se između predsjednika Demokratske narodne partije Milana Kneževića i reisa Islamske zajednice Rifata Fejzića, baš po ovoj temi. Nakon saopštenja Bošnjačke stranke gdje obrazlažu zbog čega su napustili sjednicu i da su takvu odluku donijeli „zbog Amfilohijevih kontroverznih izjava o muslimanima i drugim verskim i etničkim zajednicama u Crnoj Gori“reagovao je Knežević:

– A što bi onda mi trebalo da kažemo jer medresa u Tuzima nosi ime Mehmeda Drugog Osvajača čija je vojska okupirala ove prostore, vršila genocid, džamijala crkve, sjeckala hrišćanske glave, nabijala na kolac, uzimala danak u krvi. Ili je to sve rađeno zbog multietničkog sklada i budućih evropskih integracija?

Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić zamolio je Kneževića da ne miješa „tu vjersku zajednicu u raspravu sa svojim koalicionim partnerima“.

– Ne želim da komentarišem islamofobične izjave Kneževića, ali ga molim da ne uvlači Islamsku zajednicu i naše institucije u raspravu sa svojim koalicionim partnerima – odgovorio je Fejzić.

Nije mnogo vremena prošlo, a uslijedila je nova reakcija Kneževića:

– Reise Fejziću, umjesto da kritikujete vaše sunarodnike zbog njihovih antipravoslavnih stavova, vi biste nekako mene da proglasite islamofobnim jer sam podsjetio da medresa u opštini Tuzi nosi ime Mehmeda Drugog Osvajača. Zamislite da neka škola u Crnoj Gori nosi naziv Miloš Obilić ili Karađorđe Petrović? Odmah bi pisali Borelju, Fon der Lajenovoj i Bajdenu da vas zaštite od srpskog sveta. Za razliku od vas i vaših sunarodnika iz BS kojima smeta spomenik mitropolitu Amfilohiju, meni ne smeta medresa u Milješu. U tome je razlika. Nadam se da ste otplatili onaj stan koji vam je po povlašćenim uslovima prodao glavni grad na čelu sa Miomirom Mugošom. Skupo vam ga ono prodaše: 74 kvadrata za 13.000 evra. I to u „ruskim kulama“. Da i brat Kadirov poselami. Saglasnost Vlade Crne Gore za podizanje spomenika mitropolitu Amfilohiju za suvereniste iz Matice crnogorske predstavlja pravni presedan, dok iz Crnogorske evropske partije ukazuju da kod „srpskog sveta“ počinje pomama oko rezolucije koju će oni ponuditi javnosti i suverenističkim partijama o navodnom genocidu koje je srpska Žandarmerija počinila nad Crnogorcima od 1918. do 1929.

I Crnogorski helsinški odbor za ljudska prava se pridružio osudama odluke Vlade Crne Gore da se u Beranama podigne spomenik mitropolitu Amfilohiju. Ističu da je „Radović bio jedan od ključnih apologeta zla, nasilja i zločina tokom ratova na prostorima bivše Jugoslavije, negator genocida, pomagač ratnim zločincima, istaknuti eksponent uzurpatora i uništitelja crnogorske kulture i tradicije“.

S druge strane, ove strukture ćute što više od 11 godina u gusinjskom selu Vusanje stoji nezakonito podignut spomenik Jusufu Čeliću, saradniku fašističkog okupatora u Drugom svetskom ratu. On je 28. jula 1944. u selu Velika sa Nemcima, albanskim vulnetarima sa Kosmeta, Plava i Gusinja i muslimanskom milicijom iz Bihora učestvovao u pogromu više od 700 žena i djece pravoslavne vjeroispovesti. Uprkos tome što su nadležni konstatovali da je spomenik podignut nezakonito i da mora biti uklonjen, Ministarstvo kulture bivšeg režima i lokalna samouprava odgovornost su prebacivali iz jednog u drugo dvorište. Opština Petnjica je jednu svoju ulicu imenovala po Osmanu Rastoderu, zločincu koji je palio srpska sela i zalagao se za veliku Albaniju.

(Borba/Novosti)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.