Ni nakon četiri mjeseca od otkrića stambenog zbrinjavanja: Niko ne odgovara za potrošenih 25 miliona evra na bahaćenje tužilaca, sudija i javnih funkcionera bivše vlasti!
Prošlo je skoro četiri mjeseca odkako je rukovodilac stručnog tima Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou Vanja Ćalović Marković otkrila kako je bivša DPS-SD-BS vlast rješavala stambena pitanja svojih funckcionera pod povoljnim uslovima o trošku građana.
Iako je arhiva koja se tiče dodjele stambenih kredita i stanova pod povoljnim uslovima dobrim dijelom uništena, javnosti je prezentovano kako su bivše DPS-ove vlade zbrinjavale svoje ministre, tužioce, sudije, predsjednike sudova…
Ćalović Marković je tom prilikom sopštila da je Vladina Komisija za rješavanje stambenih pitanja, bez oglašavanja, za najmanje 175 funkcionera dodijelila stambene kredite u iznosu od 25 miliona evra.
O trošku građana stambena pitanja riješena su mnogim javnim funkcionerima koji su već posjedovali stanove ili kuće. A o visini rata dodijeljenih stambenih kredita izlišno je trošiti riječi, jer su javni funkcioneri sa platama od nekoliko hiljada evra mjesečno za vraćanje kredita izdvajali po nekoliko desetina evra. Neki od njih, po sopstvenom priznaju, i ne znaju koliko im iznosi rata kredita, pojedini su odmah nakon kupovine stanova odjednom izmirili obaveze po tom pitanju.
Na pres konferenciji na kojoj su objavljeni ovi podaci potpredsjednik Vlade Dritan Abazović je kazao da je ovo što se dešavalo samo segment onoga što se dešavalo sa dodjelom stanova i stambenih kredita i da to predstavlja klasičnu korupciju
-Nisam protiv da država ima tu socijalnu komponentu, ali ovo je klasična korupciju- kazao je Abazović.
Sa Abazovićevim stavom složila se i Ćalović Marković koja je poručila da bi država trebalo da se obešteti i da se odgovorni procesuiraju zbog ovakvih odluka.
Međutim, skoro četiri mjeseca od tada, nadležni državni organi nisu ništa preduzeli po ovom pitanju. Protiv članova Komisije koji su, uglavnom nezakonito i na štetu države, dodjeljivali stambene kredite pod izrazito povoljnim uslovima za javne funkcionere, niko nije podnio krivičnu prijavu.
Od zarobljenog Tužilaštva koje je još uvijek pod kontrolom DPS-a i čiji su tužioci upravo bili stambeno zbrinuti od prethodnih DPS-ovih vlada iluzorno je očekivati da rade svoj posao, međutim, ni nova vlast nije nešto institirala na razmotavanju ovog korupcionog klupka.
Ostaje da se vidi da li će novo Tužilaštvo od jeseni imati dovoljno hrabrosti da ispita sve ove navode Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije na visokom nivou ili će se praviti nemušti kao njihovi prethodnici koji su dobro naplatili služenje DPS-u.
Do tada prisjetimo se ko je sve od javnih funkcionera i na koji način rješavo svoje stambeno pitanje.
Vesna Medenica u julu 2017. godine traži pomoć od Vladine Komisije, iako je za sudije ta procedura propisana 2014. godine pravilnikom Sudskog Savjeta. Medenica je svjesno, suprotno pravilniku, tražila pomoć od Vladine Komisije za stambena pitanja.
Ona je tada tražila 30.000 eura za rekonstrukciju kuće koju je naslijedila i nije imala obavezu da vrati ni centa, navodi se u nalazu koji je predstavila Ćalović Marković.
Dvije godine prije nego što je tražila kredit od Vladine Komisije, Medenica je poklonila ćerki stan od 80 metara kvadratnih koji je ranije dobila od države.
U trenutku podnošenja zahtjeva bila je vlasnik kuće od 146 metara kvadratnih, živjela sama, a godišnje je zarađivala preko 40.000 eura.
Predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić takođe je dobio od državestambeni kredit, baš kao i predsjednica Upravnog suda Branka Lakočević koja je već tada imala jedan stan, a njen suprug još jedan, a bila je suvlasnik još četiri stana.
Predsjednik Ustavnog suda Dragoljub Drašković je naveo da u Podgorici ne posjeduje stan,za raliku od obližnjeg Nikšića gdje ima kuću od 110 i stan od 52 kvadrata. Tražio je od Vlade i dobio veliki stan u Glavnom gradu od 109 metara kvadratnih.
Desanka Lopičić dobila pomoć u vidu stana od 75 kvadrata, a već je tada sa suprugom imala više nekretnina, uključujući i poslovne prostore.
Sudija Ustavnog suda Mevlida Muratović dobila je 40.000 evra, a nikad nije kupila stan. Srećom njen suprug je već imao dva stana.
Specijalni tužilac Saša Čađenović je vratio prvi stan koji mu je dala Vlada tvrdeći da mu je terasa prevelika. On je dobio stan prethodno od 92 kvadratnih metara, od kojih je 40 činila terasa, pa je Vladina Komisija
za stambena pitanja uslišila njegovu molbu i dodijelila mu stan od 89 kvadrata i to na zahtjev Milivoja Katnića.
-Dobio je novi od 89 metara kvadratnih i platio ga pod povoljnim uslovima za 15.326 eura-navodi se u nalazu, gdje se dodaje da mu je rata za stan bila 77,4 eura.
Veselin Vučković, tužilac Vrhovnog državnog tužilastva takođe je dobio kredit, kao i tužiteljka Specijalnog tužilaštva Lidija Vukčević, koja je dobila stan od 75 metara kvadratnih, iako živi sama.
Bivši ministar kulture Branislav Mićunović je stan od 75 kvadrata dobio kao radni prostor za umjetničko stvaralaštvo, a već tada je imao stan od 187, a supruga poslovni prostor od 222 kvadrata.
On je dobio smanjenje od 15 odato, pa stan od 75 kvadrata dobija za nepunih 11.000 eura.
Bivši ministar prosvjete Damir Šehović je 2019. od Vlade dobio stan od 89 kvadrata za oko 23.000 eura.
-Samo dva dana od zaključenja ugovora je isplatio kompletan iznos-istakla je Vanja Ćalović Marković, napominjući da podaci iz imovinskog kartona za tu godinu ne sadrže podatke o zvaničnom izvoru tog novca.
Zoran Pažin, bivši ministar pravde, dobio je da mu se stan od 73 kvadrata uveća za stan od preko 128 kvadrata. On je već imao stan u Budvi koji je platio 84.600 eura, ali nije imao novac da riješi stambeno pitanje u Podgorici.
Treba napomenuti da je Vlada Duška Markovića prošlog septembra u tehničkom mandatu, dodijelila stambenu pomoć za više od 100 državnih službenika.
Sve u svemu, biće posla za novo Tužilaštvo, pod pretpostavkom da isto želi da se uhvati u koštac sa ovim brojnim zloupotrebama.
Pa Krivi ima kuću na moru koja nema papire, pa šta ćete više.
Čuješ to da otvore…
Nisu to samo potrošeni već i opljačkani milioni poreskih obveznika.
Ne vjerujem da će bilo ko odgovarati.