Nezakonito suspendovana četiri profesora Policijske akademije

0

Osnovni sud u Danilovgradu proglasio je nezakonitom i poništio odluku Policijske akademije u Danilovgradu o udaljavanju sa posla profesora Žarka Mrdovića, Svetomira Kneževića, Damira Zejnilovića i Radovana Popovića, piše Dan.

Sud je naložio da Akademija oštećenim profesorima nadoknadi troškove postupka od 1.990 eura.

Kako se navodi, Akademija je u odluci o suspenziji, koju je potpisao direktor Boban Šaranović, dala isto obrazloženje za sva četiri profesora.

Istaknuto je da zaposleni nijesu zatečeni u vršenju povrede radne obaveze za koju je predviđeno izricanje mjere prekida radnog odnosa, odnosno korišćenja prava na štrajk.

“Treba dodati da tuženi protiv tužilje nije ni pokretao disciplinski postupak, uz činjenicu da je sud vezano za sporna rješenja ispitivao razloge zbog kojih se mjera udaljenja može odrediti i to kao mjera prevencije kojom se ublažavaju odnosno otklanjaju eventualne posledice radnji tužitelja i nije našao da iste postoje u ponašanju tužitelja zbog čega je njihovo udaljenje bez zakonskog osnova”, navodi se u presudi.

Suspendovani profesori su u zajedničkoj izjavi kazali da dolazi vrijeme naplate Šaranovićevih zloupotreba.

Oni ističuda je njihovo nezakonito udaljavanje sa posla potvrđeno i prošle godine, jer postoji pravosnažna presuda Osnovnog suda u Danilovgradu u odnosu na koju je direktor Policijske akademije donio samo nova rješenja o suspenziji, sa istim razlogom kao prethodna.

U novom sudskom postupku 26. novembra Osnovni sud u Danilovgradu je opet donio prvostepenu odluku u korist četiri profesora kojima se potvrđuje nezakonitost suspenzija.

Iako je nejasno zašto se uopšte vodio sudski postupak o već pravosnažno presuđenoj stvari i koliko je puta potrebno jednu istu stvar dokazivati na sudu.

“Osionosti i bahatosti ovog vrsnog menadžera bivšeg režima već smo u više navrata obavještavali javnost. U međuvremenu presude u korist zaposlenih sa Akademije svakodnevno pristižu. Do sada su zaposleni u osam slučajeva dobili pravosnažne presude u svoju korist sa još sedam prvostepenih presuda za koje očekujemo da će po ustaljenoj praksi završiti na Višem sudu ili njihovim nepoštovanjem po pravosnažnosti. Još veliki broj postupaka se vodi po osnovnim sudovima po osnovu rada i zloupotreba od strane Šaranovića. Protiv Šaranovića i Akademije podnesene su do sada i tri krivične prijave od kojih je jedna dobila i sudski epilog. U konačnom sve ove presude imaju svoju cijenu koštanja koju će po običaju platiti građani Crne Gore. Dok je budžeta građana za Šaranovića nema krize a ni prepreka za sprovođenje bezakonja i samovolje”, tvrde profesori.

Oni su pozvali ministarku prosvjete, nauke, kulture i sporta VesnuBratić i premijera Zdravka Krivokapića da preduzmu zakonske mjere, te da će stati nakraj šteti koju čini direktor Policijske akademije.

Direktor Policijske akademije Boban Šaranović za Dan je kazao da su nastavnici suspendovani zbog osnovane sumnje da su organizovali nezakonit štrajk.

Prvi put su, kako navodi, stupili u štrajk 25. decembra 2018.

“Jedini zahtjev im se sastojao u smjeni direktora i to zbog usvajanja Statuta i Pravilnika o sistematizaciji. Te akte usvaja Upravni odbor, a saglasnost da je nadležno ministarstvo, te ne postoji ni pravna ni logička povezanost između usvajanja tih akata i odgovornosti direktora. Nakon što im je dostavljen dopis od strane nadležnog ministra da ne postoje zakonski uslovi za razrješenje direktora, čime postaju svjesni da nemaju pravno valjane argumente za štrajk, stupaju u novi štrajk 22. marta 2019. sa istim zahtjevom. Očigledna je bila namjera ovih lica da, na ovaj način, probaju opstruirati rad i normalno funkcionisanje ustanove. Na osnovu Zakona o radu zaposleni su privremeno udaljeni sa rada jer su postojale okolnosti koje ukazuju da su učinili težu povredu radne obaveze”, kaže Šaranović.

On navodi da je utvrđivanje zakonitosti štrajka, shodno Zakonu o štrajku, u nadležnosti Oenovnog suda u Podgorici i taj postupak je u toku.

“Dakle, radi pojašnjenja, pomenuti član zakona decidno navodi da je sud dužan da u roku od net dana donese odluku o zakonitosti štrajka. Još uvijek nije donijeta odluka, a o razlozima odugovlačenja, trebalo bi da pitate drugu stranu. Akademiji i meni lično u interesu je da se u zakonskom roku donese odluka. Dok god se ne donese pravosnažna odluka o zakonitosti štrajka pred nadležnim sudom u Podgorici, ne možemo govoriti o nezakonitoj suspenziji”, navodi Šaranović.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.