Nedović utišao „Moraču“: Zvezda slavila u derbiju

0

Poslije dva sata i 35 minuta velike borbe, prekida, drame, Budućnost je pretrpjela prvi poraz u sezoni, od Crvene zvezde u derbiju 5. kola ABA lige – 73:75.

U košarkaškom maratonu je u heroja crveno-bijelih izrastao Nemanja Nedović i tako prestižni epitet uzeo iz ruku Mekinli Rajta koji je postigao poslednjih osam poena crnogroskog šampiona, ali i promašio nakon prodora, gotovo sigurno, za pobjedu.

Dobro su igrali Plavi u prvom poluvremenu, posebno u odbrani, ako se izuzuzmu nekoliko lakih poena crveno-bijelih iz kontranapada, koje je Andrej Žakelj sjekao tajm-autima, ne prepustivši ništa slučaju.

Samo četiri puta su aktuelni šampioni imali minimalno vođstvo, poslednji put u finišu prve četvrtine, kada je Nemanja Nedović, upravo iz kontre, pogodio za 15:16.

Budućnost se pitala sve, sa dvije vezane trojke Flečera Megija i dugom dvojkom Alena Omića povela 27:18 u 13. minutu, a kada je Rašid Sulejmon trojkom zaključio parcijal od 11:2 na semaforu je prvi put sijala dvocifrena prednost (30:20).

Žakelj se odlučio da traži minut odmora poslije pogotka uz dodatno slobodno bacanje Ajzee Kenana i kada je prošla saradnja Kodi Miler Mekintajer-Džoel Bolomboj na obruču za 35:30.

Nikola Tanasković je na momenta presjekao seriju gostiju, koju su nastavili Mekintajer i Miloš Teodosić sa linije za slobodna bacanja, pa je Zvezda na polovrijeme otišla sa deficitom, ali mnogo manjim od očekivanog (37:33).

Nakon odmora došlo je do malog pada u igri Budućnosti, pa su Nikola KalinićDžoel Bolomboj Ajzea Kenan sa sedam vezanih poena donijeli Crvenoj zvezdi prvo vođstvo poslije 12 minuta i 45 sekundi (39:40).

Bilo je to kratkog daha, pošto su istom mjerom uzvratili Andrija SlakovićKenan Kamenjaš i Megi za 46:40.

Olakšan je Budućnosti bio posao u reketu kada je zbog povrede parket u 26. minutu napustio Bolomboj.

Međutim, nisu domaći imali lijek za dalekometnu paljbu Nedovića. Sipao je Zvezdin as iz svih pozicija, držao goste za petama crnogorskom šampionu, da bi uz pomoć Mekintajera napravio seriju 5:0 i izjednačio na 62:62 u 32. minutu.

Nedović se nadovezao na trojku Rokasa Gedraitisa, takođe pogotkom van linije 6,75 i svojim 17-im poenom u prvih 13 minuta drugog poluvremena donio preokret (65:68), na šest minuta do kraja utakmice.

Poslije toga se sudijska trojka Saša Pukl, Josip Radojković i Denis Hadžić povukla sa parketa i objavila da se meč neće nastaviti sve dok se ne isprazni dio tribina iza koša gdje napada Budućnost zbog, kako je navedeno, ubacivanja predmeta na teren i uvredljivih pjesama na račun Nedovićeve supruge.

Nije to bio prvi zastoj na utakmici.

U 26. minutu je nakon dugih prigovora ka sudijama i zapisničkom stolu isključen predsjednik Crvnene zvezde, Željko Drčelić.

Prvi čovjek crveno-bijelih je imao prigovor na stanje parketa i kriterijuma suđenja, aludirajući na povredu Bolomboja, iako se centar aktuelnog šampiona okliznuo i neugodno doskočio.

Drčelić je poslije dugog ubjeđivanja i žestokih zvižduka sa tribina, uz pratnju obezbjeđenja napustio najveću crnogorsku dvoranu.

Prekid je prijao Plavima. Rajt je sa šest vezanih poena preokrenuo na 71:69.

Ipak, po dva promašena bacanja Rajta i Omića ali i sudije ne sankcionisanjem čistog faula Uroša Plavšića nad Omićem i koraka Miler-Mekintajera držali su crveno-bijele u igri, dok Nedović ponovo nije “udario” van linije 6.75 za 71:72.

Rajt je na 32 sekunde do kraja svojim osmim vezanim poenom vratio Plave naprijed (73:72).

Teodosić je zatim pogodio oba bacanja (73:74), a košarkašima iz Njegoševog parka ostala 21 sekunda za poslednji napad.

S obzirom da je bio u svom modu očekivano je bilo da Rajt rješava. Amerikanac se zaletio na prodor, ali nije pogodio, a sudije svirane nesportski faul Jogija Ferela nad Gedraitisom i meč je bio riješen.

Rajt je na kraju završio meč sa 20 poena i bio najefikasniji u ekipi Budućnosti, za koju ponovo nije igao centar Udoka Azubuike.

Pobjednike je predvodio Nedović sa 24 poena, od čega 20 u drugom poluvremenu.

BUDUĆNOST – CRVENA ZVEZDA 73:75 (17:16, 20:17, 21:19, 15:23)

Dvorana: SC Morača. Gledalaca: 4.210. Sudije: Saša Pukl, Josip Radojković i Denis Hadžić.

BUDUĆNOST: Sulajmon 5, Ilić 2, Megi 12 (3-3), Slavković 3 (2-1), Tanasković 8 (4-4), Ferel 5 (1-1), Jovanović 3, Drežnjak, Omić 9 (4-1), Rajt 20 (4-2), Azubuike, Kamenjaš 6.

CRVENA ZVEZDA: Miler-Mekintajer 13 (6-5), Kenan 6 (1-1), Teodosić 6 (4-3), Mitrović, Lazić, Kalinić 5 (6-3), Bolomboj 8, Daum 3, Gedraitis 7 (2-1), Plavšić 3 (2-1), Nedović 24, Jago Dos Santos.