Nedostaci postojećeg svjetskog poretka razlog zbog kojeg se sve više zemalja okreće BRIKS-u
Iako zvanična misija BRIKS-a ne uključuje eksplicitno suprotstavljanje Zapadu, mnoge zemlje to vide kao neizbježan cilj, piše američki „Njuzvik“, ističući da su upravo nedostaci postojećeg poretka razlog zbog kojeg se sve više zemalja okreće BRIKS-u.
Zbog toga, je Vašington veoma oprezan u porukama koje upućuje zemljama zainteresovanim za pridruživanje ovom bloku.
„Učešće u BRIKS-u je suverena odluka za svaku zemlju“, priznao je portparol Stejt departmenta.
Najviše diplomate pet ključnih zemalja BRIKS-a započele su u četvrtak sastanak u Kejptaunu, u Južnoj Africi. To je samo uvod u predstojeći, 15. godišnji samit lidera BRIKS-a, koji će se održati u avgustu u Durbanu, na istočnoj obali zemlje, piše „Njuzvik“.
Zapadni analitičari dugo su omalovažavali ideju za formiranje ovog bloka kao „puki multilateralni brak iz interesa.“ Međutim, ovogodišnji skupovi BRIKS-a su prilika da se razgovara o tome dokle je ova grupa stigla i kakva joj je budućnost, usred sve češćih poziva da se ospori globalni finansijski sistem predvođen Zapadom i američkim dolarom.
Anil Suklal, iskusni diplomata, koji sada služi kao ambasador Južne Afrike u BRIKS-u, tvrdi da je to „skup koji se suprotstavlja bilo kojoj drugoj određenoj grupaciji.“
„Željeli bismo da sarađujemo sa svim našim globalnim partnerima, kako na Globalnom sjeveru, tako i na Globalnom jugu, kako bismo zajednički rešili neke od izazova sa kojima se suočavamo“, rekao je Suklal za „Njuzvik“, dodajući: „Potrebna je reforma arhitekture globalnog upravljanja, kako bismo je učinili što inkluzivnijom i što pravednijom.“
Šta privlači zemlje Globalnog juga
Postoje brojni faktori koji pokreću ove nejednakosti. Suklal tvrdi da su upravo nedostaci u postojećem poretku razlog zašto se sve više zemalja okreće BRIKS-u.
„Vidimo eroziju globalne multilateralne arhitekture“, smatra Suklal.
„Sada imamo unilateralne mjere, jednostrane sankcije koje postaju norma i veoma neujednačenu globalnu arhitekturu. Mislim da su ovo neke od oblasti koje privlače zemlje Globalnog juga, koje se sve više identifikuju sa BRIKS-om“, naveo je on i dodao:
„Kada se BRIKS formirao, u osnovi je nastojao da odgovori na neke od ključnih izazova, u smislu globalne geopolitičke i geoekonomske arhitekture“, primećuje Suklal.
„BRIKS je pokušaj da stvorimo inkluzivniju globalnu zajednicu, koja će nastojati da se pozabavi kontinuiranom marginalizacijom zemalja Globalnog juga u veoma izmenjenom globalnom okruženju.Mislim da je privlačnost BRIKS-a u tome što artikuliše izazove sa kojima se zemlje Globalnog juga suočavaju u veoma neravnopravnom svijetu. Svijet se značajno promijenio tokom poslednjih 80 godina, od osnivanja Ujedinjenih nacija „, kaže Suklal.
Ova atraktivnost BRIKS-a došla je do izražaja prije godinu dana, kada je oko 19 svjetskih lidera prisustvovalo samitu BRIKS-plus, čiji je domaćin, u junu 2022, bila Kina.
Alžir, Argentina, Iran i Saudijska Arabija su zemlje za koje se zna da su zvanično podnijele zahtjev za članstvo. Sada ih ima mnogo više, uključujući Egipat, Indoneziju, Meksiko, Tursku i Ujedinjene Arapske Emirate.
Do danas, kako tvrdi Suklal, više od 20 zemalja iz svih krajeva svijeta se prijavilo, ili izrazilo interesovanje za pridruživanje BRIKS-u.
Još jedan lider pod sankcijama SAD koji obnavlja veze u svom regionu, sirijski predsjednik Bašar el Asad, takođe je izrazio interesovanje za priključivanje BRIKS-u, što će vjerovatno izazvati reakcije Vašingtona.
Ambasador Suklal poziva na izgradnju manje podeljenog, pravednijeg i boljeg svijeta:
„Živimo u veoma polarizovanom, rascepkanom svijetu. Mislim da treba da radimo kao kolektiv. Mislim da svi mi treba da napravimo jedan, zajednički plan za stvaranje inkluzivnijeg, pravednijeg i boljeg svijeta.“
(RT Balkan)