Ne klikajte na linkove iz sumnjivih SMS poruka
Nacionalni centar za odgovor na računarsko bezbjednosne incidente (CIRT) upozorio je građane da ne otvaraju linkove sumnjivih SMS poruka i da na njih ne odgovaraju.
Kako su saopštili iz CIRT-a, “ponovo je aktuelna ‘phishing’ kampanja koja je usmjerena na korisnike banaka radi ostvarivanja finansijske koristi i krađe podataka”.
Objasnili su da se radi o uvjerljivim napadima, “koji sadrže fišing link ka lažnoj stranici, koja izgleda veoma slično kao internet stranica banke.
“U poruci koju dobijete se traži od vas da izvršite ažuriranja svojih ličnih podataka ili aktivirate novu aplikaciju”, naglašavaju.
Iz CIRT-a apeluju na građane da budu oprezni i da ukoliko dobiju sličnu poruku ne odgovaraju, obrate pažnju na URL, ne otvaraju linkove iz sumnjivih poruka, i pažljivo čitaju sadržaj poruka jer fišing poruke obično sadrže gramatičke greške.
Iz CIRT su savjetovali da “građani imaju u vidu da ozbiljna institucija neće tražiti od korisnika da povjerljive informacije ili dokumenta dostavljaju putem SMS poruka, elektronske pošte ili društvenih mreža”.
Iz CIRT su još pozvali građane da im prijave ukoliko sumnjaju da su njihovi podaci zloupotrijebljeni.
Iz Uprave policije “Vijestima” su nedavno saopštili da su imali “87 formiranih predmeta u periodu od 1.07.2023 do 01.07.2024 za krivična djela prevara, računarska prevara, neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka, neovlašćeno prikupljanje i korišćenje ličnih podataka, i neovlašćen pristup računarskom sistemu”.
Pojasnili su da su najčešće evidentirani obrasci ponašanja izvršenja tih krivičnih djela phishing, smishing napadi, investicione prevare, Man in the Middle napad, seksualna ucjena, mamac za klikove.
Kod takozvanih phishing napada, kako su tada “Vijestima” kazali iz UP, registrovan je prijem malicioznih URL linkova (veb adresa, prim. nov.).
“Koji su najčešće imali za cilj navođenje primaoca da nakon aktivacije navedenih linkova unesu svoje lične i finansijske podatke koji bi kasnije bili zloupotrijebljeni za izvršavanje krivičnih djela”, rekli su iz UP.
Kod takozvanih smishing napada, dodali su iz Uprave policije, registrovano je slanje tekstualnih poruka klijentima poslovnih banaka u Crnoj Gori, koje izgledaju kao SMS notifikacije iz banke.