Istraživanje naučnika sa Sechenov University predstavlja zanimljiv pokušaj da se reši jedan od najvećih problema u lečenju tumora mozga — kako lek efikasno dopremiti do mozga.
Glavni problem je tzv. krvno-moždana barijera, prirodni zaštitni sistem koji sprečava mnoge supstance iz krvi da uđu u mozak. To štiti mozak od toksina, ali istovremeno otežava dopremanje lekova protiv tumora poput glioblastoma.
U ovom istraživanju korišćena je:
- gelan guma — supstanca koja stvara gel,
- intranazalna primena — lek se daje kroz nos,
- ribavirin — lek poznat prvenstveno kao antivirusni, ali sa potencijalnim antitumorskim efektima.
Kako sistem funkcioniše:
- tečna formulacija se ubrizga u nos,
- u kontaktu sa sluzokožom pretvara se u gel,
- gel zadržava lek duže na mestu apsorpcije,
- aktivna supstanca zatim može direktnije da stigne do mozga preko nervnih puteva iz nosne duplje.
Prema rezultatima na životinjama:
- koncentracija leka u mozgu bila je veća nego u krvi,
- lek se dugo zadržavao u sluzokoži,
- nisu primećena oštećenja tkiva nosa.
To jeste obećavajuće, ali važno je naglasiti nekoliko stvari:
- istraživanje je još u prekliničkoj fazi,
- rezultati na životinjama često ne znače automatski uspeh kod ljudi,
- potrebna su opsežna klinička ispitivanja bezbednosti i efikasnosti.
Posebno je zanimljivo što se istražuje primena protiv Glioblastoma, jednog od najtežih tumora za lečenje, gde su terapijske opcije i dalje veoma ograničene.
Ako se metoda pokaže uspešnom kod ljudi, mogla bi otvoriti vrata novim načinima lečenja ne samo tumora mozga već i drugih neuroloških bolesti kod kojih je problem dopremanje leka do centralnog nervnog sistema.
(POLITIKA)
