Nastavak albanskih provokacija na jugu Srbije
Treći po redu protest Albanaca sa juga centralne Srbije, pod sloganom „Za identitet i dostojanstvo“, a u organizaciji Nacionalnog savjeta Albanaca, zakazan je za sjutra u Medveđi.
Skup, kako je najavio predsjednik Nacionalnog savjeta Albanaca Nevzad Luftiju, biće održan ispred Policijske stanice u Medveđi.
Okupljeni će izraziti protest, kako navode, zbog „hiljade građana kojima su pasivizirane adrese“. Učesnici i organizatori, pod plaštom borbe protiv navodne diskriminacije, pokušavaju da rasplamsaju tenzije u ovom dijelu zemlje. Na ovo ukazuju poruke koje su poslate sa podržanih okupljanja u Bujanovcu i u Preševu.
Tada je odata počast tzv. Oslobodilačkoj vojsci Preševa, Medveđe i Bujanovca (OVPMB), njenim pripadnicima, koji su prije više od 20 godina, poginuli u oružanoj pobuni Albanaca u ovom dijelu zemlje.
Nije izostalo ni intoniranje himne Republike Albanije.
Tako su učesnici skupa protiv navodne diskriminacije u Bujanovcu održali minut ćutanja za poginule pripadnike tzv. OVPMB. U Preševu su upriličili šetnju centralnim gradskim ulicama, koja je završena na platou ispred opštinske zgrade. Na tom mjestu, odakle su svojevremeno pripadnici Žandarmerije uklonili spomenik borcima tzv. OVPMB, postavljen je transparent sa natpisom „ovo je mjesto za spomenik“.
Upada u oči i to što su se na oba protesta vijorile zastave Albanije i Sjedinjenih Američkih Država (SAD), a istovremeno je odata počast tzv. OVPMB. Reč je o formaciji koja se nalazi na spisku terorističkih organizacija američke vlade i njenim pripadnicima je zabranjen ulaz u SAD.
Predstavnici ambasade SAD u Srbiji nisu reagovali povodom ovog incidenta. Njihovo ćutanje bi se moglo protumačiti kao odobravanje, ako se ima u vidu da su i tzv. Oslobodilačku vojsku Kosova svojevremeno uvrstile na listu terorističkih organizacija. A danas tretiraju tzv. Kosovo kao svoje čedo, dok politički predstavnici tzv. Kosova ne propuštaju priliku da podsjete na savezništvo i, kako vole da kažu, čelično prijateljstvo sa SAD.
Međutim, postavlja se pitanje odakle Medveđa u čitavoj toj priči, jer u ovoj opštini, prema rezultatima poslednjeg popisa stanovništva u zemlji, u kome su učestvovali i Albanci, ima 4.927 Srba i 905 Albanaca?
Prema rečima predsjednika Matice Albanaca Srbije Dema Beriše, Nacionalni savjet Albanaca pravi diverziju u tom pravcu, jer su, kako ocjenjuje, protesti u Bujanovcu i Preševu prošli katastrofalno.
Nacionalni savjet Albanaca, navodi, nema tačan podatak o tome koliko je pasivizirano adresa tokom posljednjih 5, 10 ili 15 godina i to pitanje se zloupotrebljava u političke svrhe.
„Postoji nešto što pokušavaju da urade, a to se dešava u Medveđi, gdje nema nikakve potrebe za tim, jer su brojčano Albanci u Medveđi neprepoznatiljivi. Odbili su predlog da učestvuju na sastanku sa državnim organima u sklopu sa Planom od 7 tačaka. Oni ne žele razgovor, žele da prave nerede, ali nikako da se tom problemu priđe racionalno i korisno i da se izađe sa određenim zaključcima. Plan sigurno treba da bude izmijenjen, jer kada je napravljen, 2013, možda je imao smisla, ali se od tada mnogo toga se promijenilo, pa čak i vlast u tim opštinama“, navodi Beriša za RT Balkan.
Tim planom, inače, predviđena je integracija Albanaca u državne institucije, ekonomski razvoj tri opštine, bezbjednost područja, pravo na službenu upotrebu jezika, pisma i nacionalnih simbola, decentralizaciju pravosuđa, unapređenje prava Albanaca u oblasti obrazovanja, kulture i informisanja, zdravstvene i socijalne zaštite.
Proteste podržavaju tri albanske opozicione partije, među kojima je Partija za demokratsko djelovanje, čiji je lider narodni poslanik Šaip Kamberi. Funkcionerka ove stranke i gradonačelnica Preševa Ardita Sinani, ujedno je i savjetnica Aljbina Kurtija za Preševo, Bujanovac i Medveđu.
Ona je nedavno predložila premijeru privremenih institucija u Prištini da za podršku Albancima iz ove tri opštine za narednu godinu izdvoji četiri miliona evra, a on je prihvatio njen predlog. S tim u vezi, Beriša objašnjava da Kurti, preko Kamberija, Preševa i Bujanovca, pokušava da destabilizuje jug centralne Srbije i da izvrši pritisak na institucije naše države.
Odavanjem počasti poginulim teroristima i intoniranjem albanske himne, sem što je poslata nedvosmislena poruka da postoji namera da se zapali žarište u ovom delu zemlje, pripadnicima albanske manjine u Srbiji upućen je poziv da se pridruže i omasove proteste. Taj poziv nije upućen Albancima koji su zabrinuti navodne diskriminacije, već onima koji priželjkuju novu oružanu pobunu.
(RT Balkan)