NASA želi da promijeni putnički saobraćaj novim nadzvučnim avionima!

0

Američka svemirska agencija objavila je da razvija „novi projekat vezan za nadzvučni putnički vazdušni saobraćaj„.

Ako se preliminarne studije pokažu obećavajućim, avion će letjeti preko Atlantika velikom brzinom, između 2 i 4 maha, ili od otprilike 2.450 do 4.900 kilometara na sat — dvostruko brže od F/A-18 vojnog lovca koji leti brzinom od 1,8 maha.

Sljedeća faza istraživanja vazdušnog saobraćaja velikih brzina trenutno je u toku, a dva 12-mjesečna ugovora dodijeljena su Boingu, Rols-Rojsu i drugima za pomoć u konceptualizaciji novog mlaznjaka i izradi „tehnološke karte“.

Ranije ljetos, NASA je dovršila svoj tihi nadzvučni test avion X-59, koji je dizajniran da priguši sopstvene zvučne udare. Naime, taj program će poslužiti kao inspiracija za novi projekat mlaznjaka. Prema svemu sudeći, X-59 bi trebao da ima svoj prvi probni let kasnije ove godine.

„NASA je tek u ranoj fazi istraživanja“, rekao je portparol agencije Rob Marđeta za DailyMail.com i dodao da još „ne razvijaju takve letjelice“.

Trenutno najbrži putnički mlaznjak na svijetu, Konkord (Concorde) francuske i britanske proizvodnje, obavio je svoj brzi let između Njujorka i Londona 7. februara 1996., prešavši Atlantik za samo 2 sata, 52 minute i 59 sekundi.

Poređenja radi, standardni veliki putnički avion danas leti brzinom 965 kilometara na sat i treba mu pet sati ili više da pređe udaljenost od Njujorka do Londona. Nasuprot tome, Konkordova maksimalna brzina letenja je do 2.179 kilometara na sat.

Međutim, avioni Konkord povučeni su iz upotrebe 2003. nakon drastičnog pada u upotrebi u industriji komercijalne avijacije i prve i jedine avionske nesreće aviona Konkord, 2000. godine, kada je život izgubilo 109 putnika.

U jednom od saopštenja, NASA je rekla kako se nadaju da će letovi od Njujorka do Londona ubrzati – „do četiri puta brže od onoga što je trenutno moguće“.

Iz svoje poslovne analize, NASA vjeruje da postoje potencijalna putnička tržišta na čak 50 uspostavljenih ruta koje povezuju različite gradove, usredsređujući se prvo na letove preko okeana kako bi se smanjile regulatorne prepreke.

Prema glavnoj osobi Nasinog Hypersonic Technology projekta, Meri Džo Long-Dejvis, dva 12-mjesečna ugovora koja istražuju izvodljivost nadzvučnog putničkog mlaznjaka vjerovatno će se u početku fokusirati na smanjenje buke tokom polijetanja i slijetanja aviona.

SAD i mnoge druge države zabranjuju nadzvučne letove iznad svoje teritorije, navodeći prekomjernu buku i druge probleme kao razloge.

„Takođe smo kolektivno svjesni potrebe za vođenjem računa o bezbjednosti, efikasnosti, ekonomskim i društvenim razlozima“, dodala je Long Dejvis.

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.