Nakon remija u Dablinu: Srbiji trebaju sve pobjede do kraja kvalifikacija!

0

Igra za aplauze, rezultat za kajanje. Srbija nije uspela da u Dabilinu materijalizuje odličnu igru na gostovanju kod Republike Irske pa će u završnicu kvalifikacija za Mundijal ući sa dva boda zaostatka za najvećim favoritom Grupe A, selekcijom Portugalije. Ali daleko od toga da nema nade za Orlove.

Prvo ipak treba otpisati Luksemburg, poslednjeg rivala koji makar teoretski može da napakosti timu Dragana Stojkovića, pošto ima četiri boda manje i utakmicu više da odigra. Posle 4:1 za Srbiju u Beogradu teško je ipak poverovati da Luksemburg može i u praksi da izazove Orlove, ali da bismo to i potvrdili treba taj odnos snaga potvrditi i na revanšu na stranu. A upravo je utakmica u Luksemburgu prvi sledeći izazov za Dušana Tadića i drugove. Pobede li 9. oktobra zacementiraće poziciju u prva dva u grupi i osigurati bar baraž.

Ne znači to da bi trebalo odustati i od prvog mesta i direktnog plasmana na Svetsko prvenstvo u Kataru. Posle Luksemburga, Srbiju očekuje na papiru najlakši meč u ovim kvalifikacijama, protiv Azerbejdžana u Beogradu. Tri boda iz meča zakazanog za 12. oktobrar se apsolutno podrazumevaju, a ne bi bilo loše iskoristiti ga ni za popravljanje gol razlike u slučaju da se i Portugalci negde okliznu, pa dođemo u situaciju da u Lisabonu možemo da se nadamo i prolazu sa remijem.

Trenutno to nije slučaj. Portugalci pred završne okršaje sa sa Luksemburgom i Srbijom kod kuće, te Irskom na strani, imaju dva boda više od Orlova. I ako ne kiksnu u oktobarskim okršajima – možda bi i njima Dablin mogao da se obije o glavu? – Stojkovićevi izabranici moraće da jure sva tri boda u u meču zakazanom za 14. novembar.

Imaće i malu prednost, bićemo odmorniji, jer Portugalce tri dana ranije očekuje i taj duel u Irskoj, dok ćemo mi 11. novembra igrati prijateljsku sa Katarom i imati luksuz da ne opreterimo nosioce igre.

Ako pobedimo u Lisabonu, imaćemo i bolji međusobni skor u sudarima sa Portugalijom i tu neće biti problema. Remi će da nam odgovara samo ako Portugalci pre tog meča ispuste neki bod, a mi ne. Uz napomenu da se gol u gostima – izbrisan kada su u pitanju dvomečevi u međunarodnim takmičenjima – i dalje računa kao faktor presuđivanja kada su dva tima poravnata na tabeli. Tek ako je i gol razlika ista.

Bude li Srbija ipak druga na tabeli, a to je trenutno najrealniji scenario, išla bi u baraž koji se ovog puta razlikuje u odnosu na prethodne. U baraž ide 12 ekipa – 10 iz kvalifikacija i dve iz Lige nacija – u Katar će samo tri ekipe. A konkurencija će biti paklena.

Dobra stvar je što je Srbija trenutno prva na tabeli drugoplasiranih reprezentacija i s obzirom na kalendar utakmica deluje da ćemo svakako ostati u top šest što donosi i ulogu nosioca na žrebu za parove baraža. Trenutno, Rusija je bod iza nas, a mogla bi da nas pretekne još samo Švedska, maksimalna u dosadašnjem toku takmičenja s tim da je odigrala samo tri utakmice.

Treba ipak reći, mesto povlašćenog u baražu i ne mora mnogo da znači, jer kao što rekosmo: povlašćenih će biti šest, a u Katar će samo tri. Ni ovi nepovlašćeni nisu nimalo naivni rivali. Kako trenutno stvari stoje…

Povlašćeni: Srbija, Rusija, Švedska, Škotska, Poljska, Švajcarska

Nepovlašćeni: Češka, Norveška, Jermenija, Ukrajina, Austrija, Vels.

Napomena: Austrija i Vels su ovde preko Lige nacija, to još nije definitivno, jer zavisi i od nastavka kvalifikacija.

Možda bi u nepovlašćene mogli da se uguraju Turci (ako preteknu Norvešku), ne daj Bože Holanđani (ako njih pretekne Norveška), pa Rumuni ili Makedonci (ako stignu Jermeniju), te Finci ili Bosanci (njima beži Ukrajina) možda bi Rusi mogli da preteknu Hrvate i Vatrene spuste u baraž, isto i Šveđani planiraju sa Špancima, pa potajno i Švajcarska sa Italijom…

Švedska naime ima jedan bod i dve utakmice manje od Španije, pride i pobedu od 2:1 nad Furijom u prvom meču. Švajcarska ima četiri boda i dve utakmice manje od Italije u prilično neujednačenoj Grupi C, pa je sasvim moguće da bi joj remi sa Azurima na gostujućem terenu doneo direktan plasman na Mundijal. Nimalo nerealno u oba slučaju.

Njemci, Englezi, Belgijanci, Francuzi, pa sada i fenomenalni Danci… Oni su već klasa iznad. Bar zasad.

(Mozzartsport)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.