Nakon pobjede na izborima vladajuće stranke: Šigeru Išiba sljedeći premijer Japana
Šigeru Išiba (Shigeru Ishiba) pobijedio je na izborima za vodstvo japanske vladajuće Liberalno-demokratske stranke (LDP) i trebao bi postati sljedeći premijer zemlje.
Bivši ministar odbrane (67) pobijedio je danas u tijesnoj utakmici, porazivši ministarku ekonomske bezbjednosti Sanaeu Takaiči (63) u drugom krugu, nakon što niti jedan od devet kandidata nije osvojio većinu u prvom krugu glasanja.
Konačan rezultat bio je 215-194.
“Ovo je velika pobjeda za Išibu koji se smatra veteranom LDP-a”, rekao je reporter Al Džazire Rob MekBrajd, izvještavajući iz Tokija. Ovo mu je peti pokušaj da dođe na čelo LDP-a.
Takaiči bi postala prva premijerka Japana da je pobijedila u trci za lidera.
Premijer Fumio Kišida objavio je svoju odluku o ostavci u avgustu nakon niza korupcionaških skandala unutar LDP-a, najveće stranke u parlamentu.
Stranačka većina u zakonodavnom tijelu znači da će pobjednik trke za vođstvo LDP-a sigurno biti službeno izabran za 65. premijera u parlamentu 1. oktobra.
Išiba je popularan u javnosti, ali četiri puta nije uspio osigurati čelno mjesto LDP-a.
Dok skandali potiču javno nezadovoljstvo unutar stranke, “plima je u korist Ishibe i njegovog ‘poštenog’ stava”, rekao je prije izbora Ju Učijama, profesor politike na Univerzitetu u Tokiju.
U kratkom obraćanju zastupnicima prije drugog kruga, Išiba je pozvao na pravedniji i ljubazniji Japan, a suze su mu navrle na oči nakon čitanja konačnih rezultata.
Regionalne prijetnje
Išibina kampanja uveliko se usredotočila na bezbjednosna pitanja, a on je naznačio da će se zalagati za veći nadzor nad američkim korištenjem njihovih baza u Japanu.
“Na njega se gleda kao na stručnjaka za odbranu. Predložio je uspostavu NATO-a azijskog tipa. Vjerovatno će nastaviti s vidljivijim Japanom na međunarodnoj sceni,” rekao je Al Džazirin MekBrajd.
Kada je o ekonomiji riječ, doveo je u pitanje nepostojanu politiku kamatnih stopa Banke Japana. Bivši ministar poljoprivrede Išiba je, takođe, pozvao na veće napore u rješavanju problema ruralne depopulacije.
Predsjednici LDP-a obavljaju dužnost tri godine i mogu imati najviše tri uzastopna mandata.
LDP vlada Japanom gotovo bez prekida decenijama, a glavne opozicione stranke rijetko se vide kao održive alternative.
Novi japanski premijer mora se suočiti s regionalnim bezbjednosnim prijetnjama, od Kine i njenih sve dubljih odbrambenih veza s Rusijom do sjevernokorejskih zabranjenih raketnih proba.
Kod kuće će čelnik, takođe, imati zadatak udahnuti život ekonomiji, dok se centralna banka odmiče od decenija monetarnog labavljenja koje je srezalo vrijednost jena.
“Činjenica da je on neka vrsta disidenta, koji se smatra agentom promjena i koji je obećao promijeniti stranku, mogla bi odjeknuti u ciničnoj japanskoj javnosti,” kaže MekBrajd.
(Al Jazeera i agencije)