Gojaznost u ranim godinama može odrediti djetetovo zdravstveno stanje do kraja života, ali ako roditelji reaguju na vrijeme, mogu spriječiti gojenje i dobijanje neželjenih posledica prekomjerne težine u odraslom dobu. Izračunato je koja godina djetetovog života može biti najznačajnija i u kom periodu je ključno da roditelji vode računa o težini djeteta kako bi sačuvali njegovo zdravlje.

Najvažniji period u borbi protiv gojaznosti kod djece dešava se mnogo ranije nego što većina roditelja pretpostavlja – u prvih pet godina života, a zaključeno je i da prekomerni kilogrami u ranoj mladosti udvostručuju rizik od gojaznosti u odraslom dobu.

Indeks tjelesne mase (BMI) kod šestogodišnje djece se pokazalo kao najpouzdaniji alat za predviđanje gojaznosti u odraslom dobu, prema novom istraživanju stručnjaka iz Holandije, koji su otkrili da je prvih pet godina života ključno u sprečavanju dobijanja viška kilograma i održavanja dobrog zdravlja u budućnosti.

Pored toga, utvrđeno je da gojazna djeca koja dostignu zdravu težinu prije nego što napune šest godina nemaju veći rizik od toga da budu gojazna u kasnim tinejdžerskim godinama. Međutim, ako tek nakon navršene šeste godine izgube višak kilograma, postoji šansa da će doći do gojaznosti.

Dakle, tada već može biti prekasno, te istraživači ističu da roditelji moraju pažljivo pratiti težinu djeteta prije toga i razvijati njegove zdrave navike, da ne bi došlo do razvoja hroničnih bolesti povezanih sa prekomernom tjelesnom masom.

Do rezultata su naučnici došli računajući BMI nekoliko hiljada djece u Holandiji, koja su imala dvije, šest, 10, 14 i 18 godina. Rezultati su bili alarmantni: Više od trećine djece (32,3 odsto) je već u drugoj godini života imalo prekomjernu težinu, a svaki broj preko normalne granice na indeksu tjelesne mase je više nego udvostručio šanse da dijete bude gojazno sa 18 godina.

Zatim, prekomjernu težinu je imalo 22,3 odsto djece sa šest, 24,7 odsto sa 10 i 20,6 odsto sa 14 godina – a većina te djece je, kao što su naučnici pretpostavili, ostalo gojazno i kada je napunilo 18 godina.

„Prvih pet godina u životu djeteta nudi nam fantastičnu priliku da spriječimo da imaju višak kilograma ili budu gojazni u godinama koje dolaze“, ističe Jasmin de Grot sa Erazmusovog univerzitetskog medicinskog centra u Roterdamu. Ako želimo da pomognemo budućim generacijama da pravilno rastu i svakom djetetu pružimo šansu da vodi srećan i zdrav život, moramo da razumijemo kako djeca rastu i razvijaju se, smatraju istraživači, prenosi“Gardijan“.

Osim toga, roditelji takođe moraju preuzeti odgovornost za sopstveno zdravlje i ponašanje, jer je nedavno utvrđeno da djeca gojaznih roditelja imaju šest puta veće šanse da i sama budu gojazna u srednjim godinama.

Tagovi