Najmoćniji telefon na svijetu pokidao na testu

0

Pročitajte kako se na našem testu pokazao telefon kojem svi gledaju u leđu po pitanju performansi.

Na test nam je stigao jedan poseban uređaj kompanije ASUS – ROG Phone 7 Ultimate. U pitanju je ni manje ni više nego trenutno najmoćniji pametni telefon na tržištu, koji se ističe svojim performansama i estetikom, ali koji je prIJe svega namenjen gejmerima i svima koji se tako osjećaju.

Kao što mu i samo ime kaže, u pitanju je ROG telefon 7. generacije, koji gazi dobro utabanim stazama svojih prethodnika, a Ultimate u njegovom nazivu jasno govori da je riječ o najboljoj verziji koju je ASUS ove godine ponudio kupcima.

Sa posebnim funkcijama kakve se ne viđaju na „standardnim“ uređajima, sa posebnim adapterom za hlađenje, sa munjevito brzim ekranom i čipsetom koji ne umije da stane, najnoviji ROG Phone je telefon koji nema konkurenciju, koji živi u jednoj sasvim odvojenoj klasi. Upravo zato smo uživali tokom testiranja istog, a naše utiske vam detaljno prenosimo u nastavku.

ASUS ROG Phone 7 Ultimate DIZAJN

  • Dimenzije: 173 x 77 x 10,3 mm
  • Težina: 239 g
  • Materijal: Aluminijum, staklo
  • Zaštita: IP54, Gorilla Glass Victus (ekran), Gorilla Glass 3 (poleđina)
  • Zvučnici: Stereo
  • SIM: Dual Nano-SIM, eSIM
  • Ostalo: 2 x USB-C (USB 3.1, DisplayPort 1.4 na boku, USB 2.0 na dnu), 3,5 mm konektor, NFC

Baš kao i ostali ROG proizvodi u ASUS-ovoj ponudi, ROG Phone 7 Ultimate donosi dizajn koji se najbolje može opisati kao gejmerska estetika. Ivice, uglovi, linije, detalji – tehnološki gigant se svojski potrudio da ovo parče hardvera dobije futuristički izgled, za koji niko ne bi posumnjao da nije modul svemirskog broda iz nekog filma naučne fantastike.

Međutim, ipak je u pitanju pametni telefon, a sve drugo je samo nadogradnja te formule. Poleđina je bijele boje, izrađena je od stakla i zakrivljena je na bokovima. Na sebi, pored sistema trostrukih kamera, krije dvije važne karakteristike. Prva je sekundarni PMOLED ekran od 2 inča, koji ASUS naziva ROG Vision, a čija namena je isključivo estetske i informativne prirode. Korisnicima je na raspolaganju šest različitih scenarija u kojima će zasvetleti, poput paljenja igre ili punjenja, a moguće je podesiti i sliku po želji – neku od ponuđenih ili neku koju će korisnici sami dizajnirati.

Druga važna karakteristika poleđine jeste AeroActive Portal, ventilacioni otvor čiji se crni motorizovani poklopac otvara kada se na uređaj doda adapter za hlađenje. Na ovaj način, ROG Phone prestaje da bude uređaj koji se hladi pasivno, i postaje telefon čija unutrašnjost se hladi aktivno, a upravo tu leži njegova tajna vrhunskih performansi. Ipak, ono što je posebno interesantno jeste da ovaj telefon uprkos ovom otvoru zadržava IP54 otpornost na vodu i prašinu.

Ništa manje interesantan nije ni okvir ovog telefona. Tu je, naravno, USB-C (USB 2.0) port na dnu uređaja, koji možemo da vidimo na gotovo svim telefonima, iako je ASUS svoj pomerio u stranu. Međutim, ono što se ne viđa često jeste dodatan USB-C port koji se u ovom slučaju nalazi na levom boku. U pitanju je napredniji port (USB 3.1, DisplayPort 1.4) koji služi za spajanje telefona sa različitim uređajima, poput već pomenutog adaptera za hlađenje, čija pozicija je takođe veoma zgodna tokom gejminga ili gledanja videa, jer kabl neće smetati da se uređaj čvrsto uhvati sa obe strane. Na lijevom boku se još nalazi Dual-SIM „fiokica“, a donji okvir uređaja krije i 3,5 milimetarski konektor za slušalice, što je uvijek lijepo vidjeti.

Desni bok je na prvi pogled dosadan, čista klasika, sa „klackalicom“ za kontrolu jačine zvuka i POWER dugmetom akcentovanim plavom bojom. Međutim, ko se bolje zagleda imaće priliku da vidi ugravirane natpise na suprotnim krajevima uređaja. Ovo nije još jedan estetski detalj, već funkcija koju će gejmeri obožavati. U pitanju su AirTrigger dugmići osjetljivi na dodir. Kako velika većina ozbiljnijih igara zahtjeva horizontalnu orijentaciju telefona, ovi dugmići dozvoljavaju korisniku da izabere tačku na ekranu čiji dodir će emulirati. Drugim rečima, umjesto gimnastike prstima u naslovima kao što je PUBG, potrebno je programirati AirTrigger sistem da „dodiruje“ dugmiće za, na primjer, pucanje i nišanjenje, čime će se palčevi osloboditi od dodatnih akcija i isključivo fokusirati na kretanje i okretanje.

Kada je prednja strana telefona u pitanju, apsolutno bi razumJeli one koji bi na prvu loptu zaključili da gledaju u zastareli dizajn. Okviri na vrhu i dnu su simetrični, ali deblji od onoga na šta smo navikli u posljednjih nekoliko godina. Međutim, to je namjerna odluka kompanije ASUS, koja se isključivo zasniva na želji da korisnicima obezbedi što bolji zvuk tokom korišćenja. Za razliku od drugih telefona, koji najčešće koriste hibridni stereo sistem, ROG Phone 7 Ultimate donosi istinski stereo, sa daleko ozbiljnijim drajverima koji „pucaju“ direktno u korisnika. Rezultat je jedan od najboljih audio iskustava koje smo imali priliku da čujemo od pametnog telefona.

Sve u svemu, imamo samo riječi hvale za dizajn. Telefon jeste malo teži (239 g), ali odlično leži u ruci zahvaljujući zakrivljenoj poleđini. Detalja ima na pretek, a ako nisu estetski, onda su funkcionalni, što je nešto što se ne viđa na uređajima koji ne ciljaju gejmere. Ako bi već morali da biramo neku zamerku, onda bi to definitivno bilo klizavo staklo poleđine, zbog kog nismo sigurni da bi ROG Phone 7 Ultimate mirno koristili bez zaštitne futrole.

ASUS ROG Phone 7 Ultimate EKRAN

Ekran: AMOLED
Dijagonala: 6,78 inča
Rezolucija: 1.080 x 2.448 piksela, 395 ppi
Brzina osvježavanja: Do 165 Hz
Osvetljenje: Do 1.500 nita
Prikaz: HDR10+

Još jedna svijetla tačka ROG Phone 7 Ultimate uređaja je njegov ekran – bukvalno. Sa osvjetljenjem do maksimalnih 1.500 nita, sa lakoćom smo mogli da vidimo i pročitamo prikazani sadržaj na direktnoj sunčevoj svjetlosti, uz minimalan gubitak kvaliteta. U normalnim uslovima, displej nudi jarke i tačne boje, a oštrina slike je na visokom nivou.

Sa svojih 6,78 inča, ekran ROG telefona je jedan od najvećih na tržištu, ali ono što ga posebno izdvaja jeste brzina osvježavanja do čak 165 Hz. Zbog ove karakteristike, iskustvo korišćenja je munjevito brzo, nevjerovatno fluidno i pravi praznik za oči. Nažalost, displej ne koristi LTPO tehnologiju, što znači da se ne osvježava dinamički, pa je na korisnicima da odaberu šta žele. To se može učiniti pomoću različitih režima performansi – npr. „Ultra durable“ režim obara brzinu na 60 Hz kako bi uštedeo bateriju, dok „X mode“ zakucava brzinu na maksimum. Naravno, tokom testa smo se najviše bazirali na 165 Hz, ali je u podešavanjima takođe moguće odabrati 144, 120, 90 i 60 Hz.

Ono što je takođe veoma impresivno na ovom uređaju jeste brzina kojom ekran registruje dodire. ROG Phone 7 Ultimate to čini čak 720 puta u sekundi, što je tri puta brže nego na većini ovogodišnjih flagship modela, i može biti presuđujući faktor u igrama u kojima najmanji djelić sekunde predstavlja razliku između pobjede i poraza.

ASUS ROG Phone 7 Ultimate PERFORMANSE i SOFTVER

  • Čipset: Snapdragon 8 Gen 2
  • Procesor: Osmojezgarni – 1 x Cortex-X3 (3,2 GHz), 2 x Cortex-A715 (2,8 GHz), 2 x Cortex-A710 (2,8 GHz), 3 x Cortex-A510 (2,0 GHz)
  • Grafika: Adreno 740
  • RAM: 16 GB, LPDDR5X
  • Interna memorija: 512 GB, UFS 4.0
  • Korisnički interfejs: ROG UI
  • Operativni sistem: Android 13

Hajde odmah da razjasnimo jednu stvar – ROG Phone 7 Ultimate telefona je ubjedljivo najmoćniji pametni telefon koji je danas moguće kupiti. Jednostavno, nije postojao zadatak koji smo mu zadali, a da ga nije prošao sa najvišim ocjenama. Od najjednostavnijih do najzahtjevnijih aplikacija, sve je proteklo savršeno glatko. Međutim, kako je ovo telefon namijenjen gejmerima, njegova uža specijalnost su igre.

Isprobali smo najzahtjevnije naslove koji se mogu pronaći na Google Play prodavnici, od Call of Duty Mobile do Genshin Impact, a kada smo sumirali utiske, jedino što možemo da kažemo je – evo ruka! Broj kadrova u sekundi je bio kao zakucan ekserom, čak i na najvećim podešavanjima, a telefon se nije pregrevao kao što smo to mogli da vidimo od nekih drugih uređaja. Nismo mogli ni da ASUS-ovu gejming zvijer ne provučemo kroz sintetičke testove, čije rezultate možete videti u galeriji ispod, a nije nikakvo iznenađenje da je u većini slučajeva na ovom polju nadigrao sve druge telefone.

Zašto je ROG Phone 7 Ultimate toliko dominantan u odnosu na druge? Na kraju krajeva, u pitanju je isti Snapdragon 8 Gen 2 kakav se može vidjeti i u drugim ovogodišnjim flagship telefonima, sa izuzetkom Galaxy S23 modela koji koriste ekskluzivnu varijantu ovog čipa. Šta onda ovaj telefon čini najmoćnijim na tržištu? Odgovor je prilično jednostavan – fina podešavanja, preusmjeravanje resursa i hlađenje.

Već smo spominjali različite režime koji su dostupni na ovom uređaju. Njima se može „reći“ telefonu da li želimo da štedimo bateriju, da li želimo balans ili zahtevamo sve što može da nam ponudi. Tokom svakodnevnog korišćenja, izbalansirani režim je najbolje rješenje. Međutim, kada je vrijeme da zaigramo neki od omiljenih naslova, „X mode“ režim će pametnom optimizacijom i finim podešavanjima preusmjeriti maksimum raspoloživih resursa ka igri, oslobađajući pravi potencijal čipseta.

Naravno, ovo ne bi bilo moguće kada bi se telefon brzo pregrejao, a čipset smanjio svoju brzinu takta ne bi li sačuvao uređaj. Zato je ASUS implementirao sistem hlađenja koji naziva GameCool 7, koji služi da efikasno otkloni toplotu sa čipseta u tri različita slučaja. Prvu slučaj su kratke sesije korišćenja, za šta je zaduženo bor nitrid termalno jedinjenje. Drugi slučaj su sesija srednje dužine trajanja, kada na scenu stupaju parna komora i grafitni slojevi. Treći slučaj su „maratonske“ sesije, za koje je potrebno uposliti eksterni adapter za hlađenje – AeroActive Cooler 7.

Kada se ovaj adapter prikači na USB-C port na boku uređaja, pale se RGB svetla, telefon počinje aktivno da se hladi, otključava se X mode+ režim, a gejmeri mogu biti sigurni da nijedan naslov neće oboriti performanse telefona tokom višesatnog igranja, čime se nijedan drugi „regularni“ telefon ne može pohvaliti. Pored toga što koristi AeroActive Portal – o kojem je već bilo reči kada smo pričali o dizajnu – ovaj eksterni kuler takođe kontaktno hladi poleđinu telefona. Osim kulera, AeroActive adapter takođe poseduje dodatne dugmiće koje gejmeri mogu programirati na isti način kao AirTrigger senzore.

Softver

ROG Phone 7 Ultimate pokreće ROG UI korisnički interfejs koji se zasniva na još uvek aktuelnom Android 13 operativnom sistemu. U pitanju je UI koji je svojim izgledom sasvim u skladu sa gejmerskom estetikom telefona, pa ne čudi da njegovi elementi, izbor boja i ikonice izgledaju veoma neobično. Oni kojima se takav izgled ne sviđa uvek mogu da se kroz podešavanja prebace na klasičan Zen UI, ali mi smo odabrali da softver iskusimo onako kako je ASUS zamislio.

Sam softver je prepun dodatnih podešavanja i aplikacija, od kojih su nesumnjivo najkorisniji Game Genie i Armory Crate, pomoću kojih se vrši konfiguracija bitnih komponenti telefona i odabir režima. Ono što nam se svidjelo jeste da ASUS nije prepunio svoj uređaj nepotrebnim aplikacijama treće strane, ali ono što nam se nije svidjelo jeste plan ažuriranja softvera.

ASUS obećava četiri godine bezbjednosnih zakrpa, što je sasvim u redu, ali samo dvije godine nadogradnji operativnog sistema nije. U momentu kada drugi proizvođači nude tri ili četiri godine ažuriranja OS-a, tajvanski gigant je morao biti konkurentan, te se zaista nadamo da će ova odluka u budućnosti biti promenjena.

ASUS ROG Phone 7 Ultimate KAMERE

  • Glavna kamera: IMX755, 50 MP, f/1.9, 1/1,56″, 1,0 µm, PDAF
  • Ultraširokougaona kamera: OmniVision OV13B, 13 MP, 120°, 1/1.56″, f/2.2
  • Makro kamera: OmniVision OV8856, 5 MP, f/2.0
  • Selfi kamera: Omnivision OV32C, 32 MP, 1/3,2″, f/2.5, 0,7 µm

Oni kojima su vrhunske kamere bitne kucaju na pogrešna vrata ukoliko ih traže na gejming telefonu. Ovo nikada nije bio ozbiljan fokus proizvođača, te očekivanja treba prilagoditi toj činjenici. Već sa liste specifikacija je bilo jasno da ROG Phone 7 Ultimate neće osvajati nagrade za kvalitet fotografije, a upravo se to pokazalo i na našem testu.

Nemojte nas pogrešno shvatiti – to ne znači da su rezultati loši, već samo da nisu na flagship nivou. Ipak, ASUS nas je prijatno iznenadio. Iako nisu implementirane neke napredne funkcije, poput optičke ili gymbal stabilizacije kakvu smo imali priliku da vidimo na Zenfone 9 modelu, fotografije uslikane glavnim senzorom su više nego solidne.

IMX766 senzor je u dnevnim uslovima uspijevao da uslika detaljne fotografije, sa dobrim bojama, jakim kontrastom i pohvalnim dinamičkim rasponom. Prisutno je pretjerano pooštravanje slike, ali ništa drastično. Očekivano, pad dostupnog svijetla takođe obara nivo detalja i kvalitet fotografija noću, ali ni blizu koliko smo očekivali usljed nedostatka optičke stabilizacije. U većini slučajeva, softver je dobro „peglao“ artefakte, boje su zadržavale svoj kvalitet, a zadovoljni smo i time što ulična svetla nisu uspijevala da ih isperu.

Ultraširokougaona kamera je danju veoma pristojna, čak i odlična u nekim slučajevima, sa dosta detalja i oštrine. Ipak, noću je situacija sasvim drugačija, te ne sumnjamo da će u uslovima slabog mnogi pribegavati glavnom senzoru.

ASUS ROG Phone 7 Ultimate BATERIJA I PUNJENJE

  • Baterija: Litijum-jonska
  • Kapacitet: 6.000 mAh
  • Punjenje: 65 W žično, 10 W obrnuto žično

Kako bi omogućio odličnu autonomiju tokom gejminga, ASUS je na ROG Phone 7 Ultimate implementirao masivnu bateriju čiji kapactet iznosi čak 6.000 mAH. U pitanju je dvoćelijsko rješenje, u kojem se jedna ćelija nalazi na gornjoj, a druga na donjoj polovini telefona, sa čipsetom između njih.

Za autonomiju imamo samo riječi hvale. Bez problema smo uspijevali da izguramo dva dana kada nismo pretjerivali sa igrama, a posebno nas je oduševio rezultat PCMark sintetičkog testa, na kojem je ROG Phone 7 Ultimate uspio najveći rezultat koji smo do sada videli – čak 24 sata i 40 minuta.

Iako ne koristi najbrže punjenje koje smo vidjeli, snaga punjača od 65 W je bila sasvim dovoljna da telefon u potpunosti napunimo za oko sat vremena, što je veoma impresivno za bateriju ovog kapaciteta. Podrška za bežično punjenje je izostala, ali takva odluka nam je veoma jasna, i nije nešto što zameramo.

ASUS ROG Phone 7 Ultimate CIJENA i DOSTUPNOST

  • Cijena: oko 1.400 evra

ASUS ROG Phone 7 Ultimate nije jeftina igračka – njegova cijena u Evropi iznosi paprenih 1.400 evra.

Umjesto ovog telefona, ASUS je za domaće kupce pripremio regularan ROG Phone 7 model, koji se ne razlikuje previše po specifikacijama. Na raspolaganju je ista 16/512 GB konfiguracija, iste kamere, isti procesor, ista baterija i isti ekran, ali ono što nedostaje jeste AeroActive Portal i PMOLED ekran na poleđini. Uprkos nedostatku ventilacionog otvora, regularni model je takođe kompatibilan sa AeroActive Cooler 7 adapterom, s tim da se hlađenje vrši isključivo kontaktno, ali i da se isti ne dobija u kutiji.

(mondo)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.