Nacizam u elitnim jedinicama moderne Njemačke

0

Rimski pozdrav, plakati iz doba Trećeg rajha, slavljenje Adolfa Hitlera — 75 godina nakon poraza nacističke Njemačke, u Bundesveru je izbio ultradesničarski skandal. Ministarka odbrane je optužila jednu od jedinica specijalnih snaga za desničarski ekstremizam.

Prema njenim riječima, elitizam jedinice je negativno uticao na razum i moral pojedinih vojnih lica. Ali to se i ranije dešavalo u Oružanim snagama Njemačke.

Prije nekoliko godina u Bundesveru je formirana posebna radna grupa koja je provjeravala moralno i psihološko stanje vojske i identifikovala sve vrste prekršaja. Rezultat je zaprepastio komandu. Pokazalo se da u određenim jedinicama cveta „okoreli“ nacizam. Kao rezultata toga, ministarka odbrane Anegret Kramp-Karenbauer zvanično je najavila raspuštanje druge čete Jedinice specijalnih snaga (KSK), elitne jedinice koja od 1998. godine učestvuje u međunarodnim borbenim akcijama.

„Analiza trenutnih događaja i ekstremističkih slučajeva jasno je pokazala da je KSK, barem djelimično, postala previše nezavisna poslednjih godina, što je rezultat nezdravog razumijevanja elitizma od strane pojedinih lidera“, saopštila je Kramp-Karenbauer.

„Formirala se atmosfera „toksičnog liderstva“, pojavile su se ekstremističke tendencije… To ni na koji način nije u skladu sa pravilima Bundesvera. Druga četa jedinice je raspuštena“.
Prema riječima ministarke, upravo ova četa se posebno istakla 2017. godine. Dvadesetog aprila, vojna lica jedinice su bučno, uz alkohol i pijane pjesme, proslavila rođendan svog idola Adolfa Hitlera. Skandal je tada zataškan, ali su oficiri bili kažnjeni. A na drugu četu je koncentrisana posebna pažnja.

Međutim, ovaj „nestašluk“ blijedi pred rezultatima pretraga u kasarnama KSK. Inspektori su otkrili da pripadnici specijalnih snaga iz nekog razloga čuvaju impresivne rezerve eksploziva, metaka i protivustavnih materijala. A iz arsenala jedinice je bez traga nestalo 37 hiljada jedinica municije. Još uvijek nisu pronađeni.

Radna grupa Bundesvera će nastaviti da iskorenjuje ekstremizam u KSK. Prema riječima ministarke, „inspektorima je data potpuna sloboda djelovanja“.

„Međunarodne operacije se prekidaju“, zaključila je ministarka. „Kad god je to moguće, zadatke KSK će preuzimati druge jedinice. Želim da naglasim da ovo nije kazna za KSK, već šansa da se ispravi situacija. Uskoro je godišnjica do koje se jedinica može ispraviti. Ustav mora biti zagarantovan.“
„Ne razgovaram sa crncima“
Ovaj problem postoji već decenijama i samo se pogoršava. Prošlogodišnji izveštaj Hans-Petera Bartelsa, zaduženog za nadzor Bundesvera, sadrži sledeće podatke: u 2018. godini otkriveno je 170 manifestacija ekstremizma u trupama, u 2017 – 167, u 2016 – 63. Dokument takođe sadrži konkretne primjere.

„Jedan viši oficir se izjasnio na obuci pred svima, uključujući i učitelja, da ne voli crnce i ne razgovara sa njima“, saopštio je Bartels. „Na pitanje u kojoj drugoj zemlji van granica Njemačke bi želio da živi, on je odgovorio: u Argentini, jer tamo još uvijek ima nacista“.

Grupa oficira Bundesvera je napravila grupu na mesindžeru, u kojoj su objavljivali citate Adolfa Hitlera, podsijmevali se „rasno inferiornim“ kolegama i šalili na račun Holokausta. U vojnim kasarnama redovno se nalaze plakati Trećeg rajha, slike simbola svastika, a vojnici se, kada oficiri ne gledaju, pozdravljaju „rimskim pozdravom“.

„Pozdraviti kolegu u jedinici njemačkim fašističkim pozdravom je za njemačke vojnike nešto poput dežurne šale“, objašnjava za RIA Novosti Anton Malahov, koji je emigrirao iz Rusije i služio u jednoj od pješadijskih jedinica Bundesvera. „Naravno, to ne rade pred komandirima. Ali uveče u kasarnama, Njemci sebi mnogo toga dopuštaju: slušaju desničarske muzičke grupe, podsmevaju se kolegama koje nisu nemačkog porijekla, čitaju nacističku literaturu. Naravno, to ne rade svi. Ali u mojoj četi je bilo najmanje četiri takve osobe“.

Po mišljenju mnogih stručnjaka, „nacifikacija“ njemačke vojske prvenstveno je povezana sa izuzetno liberalnom migracionom politikom. Priliv izbeglica iz Afrike i sa Bliskog istoka primorao je njemačko društvo da ispolji desničarske tendencije, ksenofobični osećanja povodom nezadovoljstva gostima su bila pojačana. Kao gljive posle kiše razmnožavaju se ultradesničarske grupe. Neonacisti vide vojnu službu kao priliku da pronađu nove istomišljenike, da nauče da rukuju oružjem i da prođu fizičku obuku treninga.

Sve ovo je ispunjeno najtužnijim posledicama. U novembru 2018. godine, policija je otkrila zavjere vojske, koja je trebala da ubije nekoliko političara, uključujući i predsednika frakcije Leve partije u Bundestagu Ditmara Barča. Zaverenici su već imali oružje, municiju i gorivo. A godinu dana ranije, u Njemačkoj je priveden nemački oficir, koji se spremao da izvrši veliki teroristički napad predstavljajući se kao izbjeglica iz Sirije, da bi krivicu za smrt civila prebacili na emigrante. U njegovom ormanu u kasarni, istražitelji su pronašli predmete sa nacističkim simbolima.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.