Na Žabljaku promovisana knjiga Jovana Markuša „Crna Gora kroz istorijska dokumenta“
U sali Skupštine opštine Žabljak održana je promocija knjige Jovana Markuša Crna Gora kroz istorijska dokumenta. Narod, jezik, crkva, država. O knjizi su govorili otac Mirčeta Šljivančanin, istoričar Božidar Kasalica i književnik Janko Jelić. Moderator večeri bila je Bojana Pejović.
U svom obraćanju otac Mirčeta Šljivančanin istakao je trud Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori na izdavanju ove knjige ,,koja nam donosi istinu sa izvora, onakvu kakva je nađena, ne dotjerana, nego samo kroz ovu lijepu knjigu obznanjena na jedan moderan način sa obiljem fotografija i prevodom na engleski jezik”.
,,Taj duh samoporicanja radi stvaranja novog čovjeka i lične koristi koji je donedavno ovdje vladao pokušavao je da iz pamćenja izbriše svetosavlje i kosovski zavjet, srpsku crkvu i srpski jezik, kao i pripadnost srpskom narodu – sve istine na kojima je vjekovima počivala Crna Gora i kojima su se Crnogorci ponosili”, naveo je Šljivančanin i dodao.
,,U ovoj publikaciji između ostalog svjedoči nam se kontinuitet crkvenog jedinstva Mitropolije crnogorske sa Pećkom patrijaršijom, to jest, da je od svog nastanka Mitropolija uvijek pripadala Srpskoj pravoslavnoj crkvi – Pećkoj patrijaršiji. U vremenima kada je silom gašena Pećka patrijaršija, Mitropolija na Cetinju je bila ona koja je taj plamen srpskog jedinstva čuvala kao blago do ponovnog uspostavljanja” kazao je otac Mirčeta Šljivančanin i zaključio da ,,ova knjiga nas ohrabruje da u svakom vremenu i mjestu imamo zalog da kažemo da smo djeca Srpske crkve, da pripadamo narodu srpskom i da je to nešto najvrednije, čime smo upisani u velika dostignuća savremenog, prosvećenog i kulturnog svijeta.”
Književnik Janko Jelić na početku svog izlaganja osvrnuo sa na misao Iva Andrića da je zadatak književnog djela da nas iznenadi sa onim što nam je već poznato.
,,Iako Markuševa knjiga nije beletrističkog karaktera, ona nas upravo po Andrićevom modelu iznenađuje onim što već znamo, ali iako poznato, u proteklih nekoliko decenija potiskivano, skrivano i marginalizovano do te mjere da je za naše društvo bila potrebna otrežnjujuća istina poznatog koja je pokuljala iz Markuševe knjige.” istakao je Jelić.
Podnaslov ove knjige obuhvata četiri komponente – narod, jezik, državu i crkvu – i tako svjedoči da nacionalni identitet i kulturološko nasleđe ne sačinjava bilo koja od ovih komponenata pojedinačno i izolovano, već samo u svojoj zajedničkoj cjelini i međusobnom prožimanju.
Istoričar Božidar Kasalica knjigu Jovana Markuša posmatrao je iz perspektive istoriografske djelatnosti u Crnoj Gori u poslednjih nekoliko decenija, skrenuo pažnju na njeno značajno mjesto u tom kontekstu, i kao najveću vrijednost istakao da za razliku od savremenih istoričara u Crnoj Gori koji na teme iz naše prošlosti nude sopstvene, često i neutemeljene, interpretacije, Markuš nudi dokumenta i fakta i tako omogućava da ona sama po sebi svjedoče o istini koju nose.
Na kraju večeri putem video poruke obratio se i sam autor.