Muk i tišina državnih institucija na erupciju ustaštva u Hrvatskoj se nastavlja: Novi koncert Tompsona večeras Dugopolju

0

Iz menadžerskog tima hrvatskog muzičara Marka Perkovića Tompsona, koji na svojim nastupima glorifikuje ustaštvo, za večeras je najavljen još jedan koncert, nakon dvogodišnje pauze, ovog puta u Dugopolju.

Nakon koncerata u Imotskom, večeras će uslijediti Tompsonov koncert u Dugopolju, a u međuvremenu zavladali su muk i tišina državnih institucija kad je riječ o pjevanju ustaških pesama i isticanju ustaških simbola.

Niske nacionalističke strasti manifestovane na dva Tompsonova koncerta u Imotskom, jednom grupnom, jednom samostalnom, koji su održani nakon dvije godine njegove estradne pauze, odjeknule su hrvatskim javnim prostorom, ali nisu naročito potresle pripadnike političke elite.

Portal hrvatskog nedjeljnika Novosti piše da se politička elita povukla u ilegalu, nakon proživljenog šoka od enormnog podizanja plata samima sebi, predstavljanja HDZ-ovog nestranačkog predsjedničkog kandidata i proslave 29. godišnjice Oluje u Kninu s Markom Skejom, predsjednikom udruženja HOS-a nazvane po ustaškom zločincu Rafaelu Bobanu, očito preumorna.

Osim brze reakcije osude predsjednika Zorana Milanovića i Zaštitnice građana Tene Šimunović Ajnvalter, ostali politički i društveni akteri sačekali su sa svojim saopštenjima i komentarima o koncertu na kojem je masa pjevala ustaške budnice o Maksu Luburiću, Juri Francetiću i Rafaelu Bobanu, uzvikivala ustaški pozdrav pod kojim su u NDH ubijani Srbi, Romi, Jevreji i Hrvati neistomišljenici.

U Hrvatskoj, inače, proustaško ponašanje postaje sve više uobičajena pojava, piše portal i podseća da je nedavno dubrovački gradonačelnik Franković službeni govor završio sa ustaškim pozdravom, a iz prvih

redova mu je aplaudirao potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Tomo Medved.

Iako je veličanje ustaških simbola protivno Ustavu RH, blage reakcije policije imaju korene u 30-godišnjem nejasnom društvenom i političkom odnosu prema hrvatskoj istoriji 20. vijeka. Taj odnos je izrodio nedovoljno precizne odredbe prekršajnog i krivičnog zakona, ostavljajući višak prostora za individualna zaključivanja i interesne manipulacije.

Još za vrijeme vlade Ivice Račana ozakonjen je HOS-ov amblem sa ustaškim pozdravom i dato formalno dopuštenje za njihovo javno isticanje. Iako je ta odluka mogla biti poništena u upravnom postupku po pravu nadzora, to se očito niko nije usudio iz političkih razloga.

HOS-ovi simboli su preživeli i drugu SDP-ovu, Milanovićevu, Vladu i doživeli novu eru: javnu ekspanziju za vrijeme Tomislava Karamarka na čelu HDZ-a i predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović kad je službena politika čak počivala na narativu da je ustaški pozdrav „za dom spremni“ ustvari stari hrvatski pozdrav.

Dolaskom Andreja Plenkovića na čelo HDZ-a i Vlade, a nakon postavljanja HOS-ove ploče u Jasenovcu, osnovano je Veće za suočavanje s posledicama vladavine nedemokratskih režima koje je odlučilo da taj za Vladu sporni ustaški pozdrav ipak ima dvostruku konotaciju i dopušta se u svrhu komemoracije žrtava Domovinskog rata.

To je prošle godine iskoristio vukovarski gradonačelnik Ivan Penava režirajući kolonu sjećanja žrtvama Vukovara pod HOS-ovim zastavama iza kojih je išao kompletan državni vrh Hrvatske, uključujući predsjednika Milanovića i političare lijevog političkog spektra.

(Novosti)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.