Novi grend slem, nova teniska bajka. Ovog puta je u glavnoj ulozi Karolina Muhova.
Češka teniserka, koja je u cijeloj karijeri osvojila jednu WTA titulu, plasirala se u finale Rolan Garosa poslije nevjerovatnog preokreta protiv Arine Sabalenke. Bjeloruskinja je imala vođstvo od 5:2 u trećem setu, imala je u narednom gemu i jednu meč loptu i opet nije uspjela da dođe do trijumfa.
Dvadesetšestogodišnja teniserka je ostvarila pobjedu karijere i prvi put će igrati u finalu jednog grend slem turnira 2:1 (7:6, 6:7, 7:5).
First Grand Slam final feels 🙌👋@karomuchova7 | #RolandGarros pic.twitter.com/ZehdtwxVfS
— wta (@WTA) June 8, 2023
Ovom pobjedom Čehinja iz Olomuca je osigurala i veliki skok na WTA listi. Čak i u slučaju da ne osvoji trofej biće od ponedeljka 16. na svijetu, što će joj biti najbolji rejting u karijeri.
Vrlo izjednačen meč viđen je u polufinalu. U sredini prvog seta je razmijenjen po jedan brejk, a u taj-brejku Sabalenka je imala 5:4, međutim, Muhova je okrenula do 7:5.
A magician on the court 🪄@karomuchova7 | #RolandGarrospic.twitter.com/DXAVXwkeOK
— wta (@WTA) June 8, 2023
Slična priča viđena je u drugom setu, samo što su bila po dva brejka na obje strane, a u razigravanju na razliku Bjeloruskinja je bila bolja sa 7:5.
Fine margins 🤏
FIRE tennis 🔥@SabalenkaA | #RolandGarrospic.twitter.com/ghOZOIkaHd
— wta (@WTA) June 8, 2023
I onda treći set, u kojem je Sabalenka dominirala, došla do 5:2 i djelovalo je da je sve riješeno. U narednom gemu na servis Čehinje imala je Bjeloruskinja meč loptu, koju nije iskoristila. Da bi potom potpuno pala na svoj servis, napravila je Muhova brejk i u istom ritmu nastavila do kraja. Serijom od 5:0 u gemovima teniserka iz Olomuca je došla do najvećeg trijumfa u karijeri i šanse da se bori za prvi grend slem trofej.
🖌️ Coming from 2-5 down in the deciding set
🖌️ Saving match point
🖌️ Reaching her first Slam final after 3h13m
🖌️ Becoming the first player to defeat Sabalenka at a major this yearMuchova's Slav EPIC 🖼️@karomuchova7 | #RolandGarrospic.twitter.com/sVBDxw3ZpU
— wta (@WTA) June 8, 2023
Drugi polufinalni par čine Iga Švjontek i Beatriz Hadad Maja.
Mesdames et Messieurs,
Roland-Garros et la Fédération française de Tennis souhaitent respecter un moment de silence en soutien aux victimes de l'attaque d'Annecy survenue il y a quelques heures.
Nos pensées les accompagnent. pic.twitter.com/M6wQwkDloL— Roland-Garros (@rolandgarros) June 8, 2023
