Muhamed Hadž Ibrahim – Gdje je počinjen genocid?

0

Da li rezolucijom o Srebrenici njeni sponzori pokušavaju da skrenu pažnju sa svog direktnog učešća u zločinu – djelu genocida koje su počinile izraelske okupacione vlasti?

Ne vidimo da bi zemlje koje su podnele nacrt rezolucije o Srebrenici jednog dana mogle da učine isto u vezi s palestinskim žrtvama genocida ili da govore o zločinima NATO-a na Balkanu ili zločinima ilegalne alijanse u Siriji, kaže u razgovoru za „Pečat“ Muhamed Hadž Ibrahim, ambasador Sirije u Beogradu.

Kako zvanični Damask gleda na dokument koji ima za cilj lažiranje istorije i koliko je vašem protivljenju doprinijela činjenica da je i Sirija bila predmet strašnih zapadnih kleveta?

Sirija je glasala protiv nacrta rezolucije o Srebrenici koja se bavi bolnim događajima prije skoro tri decenije iz dva razloga. Prvi su proceduralni nedostaci koji su pratili formulisanje nacrta, a koje nije karakterisala potrebna transparentnost i otvorenost, nego su sprovedeni iza zatvorenih vrata i bez prethodnih konsultacija sa zainteresovanim stranama, što je sprečilo postizanje konsenzusa o tome, na način koji bi izbegao bilo kakve pokušaje podizanja tenzija, otvaranja rana prošlosti i buđenja razdora i destabilizacije u službi političkih planova nekih zapadnih zemalja.

Drugi razlog je što neke zapadne zemlje koje su sponzori nacrta rezolucije, s Njemačkom na čelu, danas otvoreno politički, vojno i finansijski podržavaju izraelski okupacioni entitet kako bi bilo omogućeno da počini genocid i teške ratne zločine nad palestinskim narodom u Gazi.

Svima je poznat broj poginulih – desetine hiljada stradalih i ranjenih civila, većinom žena i djece, što potvrđuje pogrešnost tvrdnji tih zemalja, njihovu lošu vjeru i napore da skrenu pažnju sa svog direktnog učešća u zločinu – d‌elu genocida koje su počinile izraelske okupacione vlasti.

Napadom na teritoriju Sirije – ključne zemlje u kritičnoj zoni arapskog istoka – šta demonstriraju Izrael i SAD? Da li se raketiranjem suverene teritorije šalje poruka da je u planu izvoz konflikta i partija rata koja računa na Bliski istok u plamenu?

Zbog nezavisne i suverene pozicije Sirijske Arapske Republike prema arapskim pitanjima i posebno prema palestinskom pitanju, kao i zbog odbijanja izraelske okupacije okupiranih arapskih zemalja, izraelske snage su gađale sirijske teritorije radi podrške plaćenicima i terorističkim bandama iza kojih stoje Sjedinjene Američke Države.

Nakon operacije „Potop Al Aksa“ i zločina koji su izraelske okupacione snage počinile nad narodom u okupiranoj Palestini i okupiranom sirijskom Golanu, nastavljeno je kontinuirano kršenje međunarodnog prava i trajno postavljanje države iznad zakona, stradalo je više od 40 hiljada mučenika, a Izrael izgubio globalne simpatije. Izrael pokušava da izveze krizu koju je stvorio ciljajući

Sirijsku Arapsku Republiku i Liban kako bi premestio sukob na nove frontove i učinio da se Izrael, koji je okupatorska država, predstavi kao napadnuta država. Pored toga, zbog sudskog gonjenja šefa izraelske vlade i mogućnosti da izgubi političku vlast oni nastoje da svoju krizu izvezu u inostranstvo.

Kako izgleda konstelacija snaga na ovom geostrateški važnom čvorištu, i koja je uloga libanskog Hezbolaha u svemu?

Sirija je dio osovine otpora koja brani arapska prava pred izraelskom okupacijom i američkom hegemonijom nad regionom, što je u skladu s principima i ciljevima Povelje Ujedinjenih nacija i relevantnih međunarodnih rezolucija koje garantuju borbu protiv stranih okupacija i pravo na samoopredjeljenje. Što se tiče Hezbolaha, to je politička partija u libanskoj vladi koja brani suverenitet, nezavisnost Libana i oslobođenje njegovih okupiranih teritorija.

Hamasov poziv na ustanak svih muslimana u zaštitu Al Akse nije dao očekivane rezultate. Kako objasniti ovu geopolitičku enigmu – zemlje muslimanskog svijeta načelno jesu za odbranu Palestine, ali ne i za direktno vojno mešanje?

Palestinski ustanak i operacija „Potop Al Aksa“ dokazali su netačnost izraelskih tvrdnji da je palestinsko pitanje riješeno sporazumom iz Osla i da palestinski narod prihvata trenutnu situaciju (povećano naseljavanje, ekonomska blokada i konfiskacija zemlje). Međutim, ova intifada je potvrdila da palestinsko pitanje ostaje centralno arapsko pitanje koje ima za cilj uspostavljanje palestinske države prema granicama iz juna 1967. godine, sa istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom, a to je potvrdio i arapsko-islamski samit u Rijadu, održan 11. 11. 2023, i na kojem je naglašena potreba za trenutnim prekidom vatre, ulaskom pomoći u Gazu, a ne gađanjem bolnica i skloništa za izbeglice pri Ujedinjenim nacijama.

Sirijska Arapska Republika je podržavala i nastavlja da podržava svaku inicijativu koja ima za cilj postizanje zbližavanja između zemalja regiona radi postizanja stabilnosti i blagostanja za narode regiona i vraćanja legitimnih prava palestinskom narodu, na način koji služi težnjama naroda za slobodom od okupacije i strane dominacije.

Koliko je u ovom trenutku aktivnih terorističkih organizacija u Siriji i koliki bezbjednosni rizik one predstavljaju?

Zahvaljujući širokoj podršci naroda i mudrom sirijskom rukovodstvu koje predstavlja Bašar el Asad, predsjednik Sirijske Arapske Republike, Sirijska arapska armija je uspjela da oslobodi većinu sirijske teritorije od terorista koji su došli iz više od 80 zemalja.

Još postoje neka teroristička žarišta u sjeverozapadnoj Siriji, koja podržava turska okupacija, a u sjeveroistočnoj Siriji, što podržavaju Sjedinjene Američke Države, kao i terorista ISIS-a prisutnih u oblasti El Tanf i kampu međunarodnih koalicionih snaga. Sve to radi ugrožavanja i destabilizacije Sirije i uticaja na njen geopolitički položaj, njen čvrst principijelni stav o palestinskom pitanju i njen zahtjev da se oslobodi sirijski Golan koji je okupirao Izrael.

Turska je za nekoliko godina prešla put od zagovornika svrgavanja predsjednika Asada do prihvatanja nacrta smernica za normalizaciju odnosa sa Sirijom. U kojoj meri se ovaj zaokret Ankare prema sirijskom pitanju može tumačiti kao rezultat nove geopolitičke stvarnosti?

Poslije 13 godina sirijske krize, podrške terorističkim grupama u sjevernoj Siriji i okupacije dijela sirijske teritorije, tursko rukovodstvo je shvatilo nepokolebljivost Sirijske arapske armije i sirijskog rukovodstva, koje predstavlja predsjednik Bašar el Asad, i narodnu solidarnost u podršci njegovom suverenitetu i svim stavovima i merama koje je preduzeo. To je dovelo do prevrtanja ravnoteže u regionu. Shodno tome, propali su svi turski planovi usmjereni na kontrolu sposobnosti sirijskog naroda. Podsticaj da traži vraćanje odnosa sa Sirijom u njihov prirodni oblik, treba posmatrati posebno u svijetlu oslobođenja većine sirijskih teritorija i efekata koji su proistekli iz pitanja sirijskih izbeglica u Turskoj. Tome treba dodati i separatističke tendencije u sjeverozapadnoj Siriji, jer su Sirija i sirijsko rukovodstvo jedina garancija da se spriječi uspostavljanje separatističkih entiteta koji prijete susjednim zemljama.

Istorijski odnosi dvije zemlje

Kako ocjenjujete nivo diplomatskih odnosa naših zemalja i uslove za ekonomsku saradnju?

Politički odnosi između dvije zemje su istorijski i datiraju iz doba bivše Jugoslavije, uloge država u Pokretu nesvrstanih i podržavanju oslobađanja naroda od okupacije i kolonijalne dominacije.
Sirijska Arapska Republika cijeni srpsku poziciju u podršci jedinstvu i nezavisnosti sirijskih teritorija tokom perioda krize i odbijanja da se miješa u njene unutrašnje stvari. S druge strane, Sirija uvijek podržava jedinstvo i nezavisnost Srbije i stoji iza stava da je Kosovo sastavni dio Srbije. Postoji stalna koordinacija između dvije zemlje na forumima Ujedinjenih nacija. Tokom krize naše ambasade nisu zatvorene, a Srbija je pružila i materijalnu i humanitarnu podršku tokom zemljotresa koji je prošle godine pogodio Siriju.

Nadamo se da će se ekonomski odnosi u budućnosti podići na nivo političkih odnosa na način koji će ostvariti težnje dva prijateljska naroda. Koristim ovu priliku da srpskom narodu i Vladi

Republike Srbije poželim više bezbjednosti, stabilnosti, razvoja i prosperiteta, da ostvare sve svoje težnje i da Srbija igra svoju važnu ulogu u regionu i u svijetu.

(pecat.co.rs)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.